40 Yaşında Emekli Olmak İçin Yapmanız Gereken 5 Önemli Adım ve İpuçları

Çoğu kişi 40 yaşında emekliliği başaranların piyango kazananların, ünlülerin, bebekken yapılan bireysel emekliliklerin veya teknoloji şirketlerinden zengin olanlardan ibaret olduğunu düşünür.

Ama gerçekte zengin doğmayıp, loto kazanmayıp ve Silikon Vadisi sakinlerinden biri olmadan hayal edilen genç yaşta emekliliği başaran yeni bir akım var.

Bu akımdaki kişiler hayatın her kesiminden oluşuyor. Bu kişiler öğretmen, finans ve mühendislik veya birçok farklı işe girişmiş girişimciler gibi farklı meslek grupların da bulunan kişilerden oluşuyor.

Bu kişilerin hepsinin birkaç ortak noktası var: Bu kişiler tipik lüks yaşam tarzları yerine harcama planlarını yapıp erken emeklilik anlayışı üzerinde odaklanmış kişilerdir. Bu kişilerin erken emeklilik için uyguladığı bu 5 adımı herkes kendi hayatına kolaylıkla uygulayabilir.

Matematiksel hesaplarını iyi yaparlar 

Erken emekli olabilmeniz için emekliliğinizde nerdeyse maaşınızla eş değer bir gelir elde edebilmelisiniz. Erken emekli olan kişilerin çoğu tutarlı davranarak yıllık gelirlerinin %85’ini bir kenara ayırmayı başarıyor.

Eğer sizde gelirinizin tamamını geldiği gibi harcıyorsanız gerçekçi olmak gerekirse erken emekli olmayı aklınızdan çıkarmalısınız. Eğer yıllık gelirinizin yarısını tasarruf edebiliyorsanız 16.6 yıl içinde emekli olmayı başarabilirsiniz eğer %75’ni tasarruf edebiliyorsanız 7.1 yıl içinde emekli olmayı başarabilirsiniz.

Daha az harcayarak da mutlu olmayı başarıyorlar

Erken emekli olan kişiler genellikle kazançlarına göre değil tasarruflarına göre yaşamayı tercih ediyorlar. Tabi bunları yaparken yine de istedikleri çoğu şeyi yapmayı da ihmal etmiyorlar. Sadece aşırı lüksten kaçınmaya çalışıyorlar.

Örneğin, sürekli gece dışarı çıkıp bir şeyler içmek yerine evde içerekte mutlu olmayı başarıyorlar. Bu hiçbir zaman bara gitmedikleri anlamına gelmiyor elbette sadece aşırıya kaçmadan yapmayı tercih ederek tasarruf yapmayı amaçlıyorlar. Veya sürekli dışarda pahalı yerlerde yemek yerine bunu daha az yaparak daha çok evde yemek yiyerek büyük oranda tasarruf elde etmeyi başarıyorlar.

Tüm bunları yaparken de mutluluklarından asla taviz etmezler, her şeyi bilerek, isteyerek ve severek yapıyorlar.

Uzun vadeli yatırımlar yaparlar

Genç emeklilerin her hangi bir yatırım sırları yok. Piyasa ile savaşmak yerine işleri daha basit tutuyorlar. Yatırım yapacakları alanları seçtikten sonra yatırımlarına ait hisseleri sürekli alıp satarak piyasa ile uğraşmak yerine uzun vadeli yatırımlar yapmayı tercih ediyorlar.

Birleşik faiz yöntemiyle yatırımları değerlenir ve böylelikle kendi yaşıtlarına göre daha erken emekli olma şansları doğar. Dünyanın en zengin adamının da birleşik faiz yöntemiyle birikimlerini değerlendirmesi sonucu 50’lili yaşlarına geldiğinde çok ciddi bir kazanç elde ettiğini unutmayın.

Yüksek yatırım ücretlerini önlerler

İlk başlarda yatırımınızı nasıl yapacağınıza yönelik çok fikriniz olmayabilir. Bunun için danışmanlara veya bankanıza danışarak da ilerleyebileceğiniz gibi kendiniz de araştırarak bulabilirsiniz. İnternette yatırım araçlarına yönlendirme yapan birçok yatırım robotu mevcut. Ancak şunu unutmayın ki yüksek maliyetli yatırımlarda alınan vergi ücreti de yüksek olur. Bu yüzden yatırım eğilimlerinizi düşük maliyetli fonlara yapmanız önem arz ediyor.

Yapacağınız yatırımlara yönelik yapılacak kesintiler ve getirilerinin neler olacağını iyi hesaplamanız gerekiyor. İnternet üzerinden edineceğiniz bir robot danışmanınızla yatırım hedeflerinizi ölçtürebilir ve yapacağınız yatırıma göre en uygun yatırımı tespit edebilirsiniz. Eğer halen bu konuda çekinceleriniz varsa isterseniz demo hesaplarla gerçek hisseler üzerinde yapacağınız alım satımlarla eğitiminizi ilerletebileceğiniz sitelerde mevcut. Küçük bir Google araması ile ulaşabileceğiniz bu sitelerden gerçek paranızı yatırmadan yapacağınız işlemlerle hakkında daha çok bilgi öğrenerek en azından kendinizin bu işlere yatkın olup olmadığınızı daha iyi görebileceksiniz.

Mevduatların alımını nakit akışı ile gerçekleştirirler

Alternatif yatırımların çeşitlerini arttırarak erken emekliliği desteklemek için gelir sağlamak akıllıca bir yoldur. Gayrimenkul yatırımı en popüler yatırımlardan biridir.

Ancak emlak alımı her zaman beklenildiği gibi kar getirmiyor. Alacağınız gayrimenkul den elde edeceğiniz kiraların getirisi de çok fazla bir anlamı olmayacağı için bu işlerde emekliliğinizde beklediğiniz geliri elde etme konusunda başarısız olma ihtimali de yüksektir.

Web siteleri gelir getirimi açısından yatırım yapılan en popüler alanlardan biri olmaya başlamıştır. Sitelerin aktif olma ve işlevine göre bakıldığında inanılmaz gelirleri olan web siteleri mevcuttur. Bazen bir eve yapacağınız tutarı bir web sitesine yapmanız durumunda bu evi 5 yıl sonra satmaya çalışmanızda en fazla iki kat kar elde etme ihtimaliniz varken web sitelerinde yaptığınız yatırımı bir-iki yılda çıkararak daha sonra inanılmaz rakamlarda kar elde etmeniz büyüktür. Web sitesi geleneksel yatırımlara oranla daha fazla deneyim gerektiriyor. Bu sektör önceden pazar araştırması ve yapılan işte bilgi birikimi isteyen bir iştir. Bu tarzda bir sektörle uğraşan kişiler erken den emeklilik için çok büyük fırsatlar yaratabilirler.

Çoğu kişi erken yaşta emekli olmayı hayal gibi görüyor ancak bu saydığım kurallardan birini yaşam tarzı haline getirirseniz bu sizin için hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşür.

Elbette bunların kolay olduğunu söylemiyorum ama çoğu kişi geleceklerini önemsemeden sadece yaşadığı ana inanılmaz harcamalar yaparak o kazancı elde etmek için yaptığı çabalamalarının karşılığını kısa sürede harcamayı yaşam felsefesi haline getirdikleri örnekler hayatta bolca görülüyor. Oysa daha dengeli bir yaşam tarzı yaşayarak daha uzun süre çalışacaklarını kısa sürede emekliliğin tadını çıkarabilirler. Bu şekilde dünyayı gezmek ve doyasıya yaşamak için daha çok zamanları olacaktır.

Eğer sizde gelirinizden kısabiliyorsanız erken emekliliği bir kez daha tüm yönleriyle düşünmelisiniz. Neden emekli olmak için 65 yaşını bekleyesiniz ki?

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*