Başarıya Ulaşanların Şaşırtıcı Uyku Alışkanlıkları: İş Hayatında Başarı İçin Uyku Önemi

Her gün ortalama 8 saat uyumamız gerektiği annelerimiz tarafından söylenmiş olabilir ama bunu yapmadan da çok güzel şeyler başarabileceğinizi bilmenizi isterim.

Uyku, çok fazla uyuduğumuzda verim alabileceğimiz bir şey değildir. Çoğu zaman üzerinde düşündüğümüz bir şeydir. Uyku yoksunluğu bizi bir çok şeyden eksik bırakabilir. Özellikle verimliliği olumsuz etkiler, konsantrasyonumuzu bozar ve bizi strese sokar.

Uyku ile ilgili çok şey söylenmiş olsada bir yetişkinin 7 ile 9 saat arasında uyuması uygun görülmektedir. Bunun yanında bazı uzmanlar ise 7 saati geçen uykunun sağlıksız olduğu görüşündeler. Bazı insanların genlerinden midir bilinmez ama çok az uyku ile de çok güzel şeyler yapabilmektedirler. İster internetten isterse de kitaplardan araştırın ama uyku ile ilgili çok net cevaplar bulmanız pek de mümkün olmayacaktır. Bildiğimiz tek şey; uyku önemlidir.

Tarihe adını altın harflerle yazdırmış bazı kişiler ile günümüzde hala yaşayan bazı bilindik kişilerin sürpriz uyku alışkanlıkları varken Bill Gates, Warren Buffet ve Jeff Bezos gibi kişiler ise genelde 7 ile 9 saat arasında uyumaktadırlar.

Donald Trump

Donald Trump’a göre kendinize ait olan dinlenme zamanınızdan feragat etmeden ünlü, büyük bir iş insanı veya ABD başkan adayı olamazsınız. Trump, şimdiye kadar elde etiklerini günde ortalama 3-4 saat uykuya bağlıyor. Trump: nasıl olurda günde ortalama 12-14 saat uyuyan biri günde 3-4 saat uyuyan biri ile yarışabilir? Diyerek ekleme de yapıyor. Belki genetik gerekçelerle açıklanabilir ama Trump bu uyku ile yorgunluk hissi bile duymuyor.

Thomas Edison

Dünyanın gelmiş geçmiş en bilinen mucitlerinden olan Edison’un uyku düzenini tartışmak pek yakışık olmaz. Edison, bir çok şeyi başarıp, paylaşmak isteyen bir insan olduğu için uykuyu zaman kaybı olarak görmekteydi. Edison’da tıpkı Trump gibi günde 3-4 saat uykuyla çalışır hatta uykusuzluk hissetmemek için güçlendirici haplar bile almaktaydı. Ara ara 72 saat hiç ara vermeden çalışan Edison, o yoğun günlerden birinde insanlığa ampulü hediye etmiştir.

Marissa Mayer

Yahoo’nun CEO’su ve Google’nın eski yöneticisi olan Mayer, çok az uyur. Google’da haftada 130 saati aşkın çalışan biri için şaşırtıcı olmasa gerek. Günde ortalama 4 ile 6 saat arası uyku çeken Mayer, yılda her biri bir haftalık olmak üzere 3 kez tatile çıkıp kendini deşarj eder.

Nikola Tesla

Dünyaya gelmiş  en başarılı mucitlerden bir başkası olan Tesla, elektrik ile ilgili bir çok başarıya imza atmıştır. Edison ile aynı dönemde yaşayıp birlikte iş yapmalarına rağmen sonrasında aralarında hep tatlı (!) bir rekabet olmuştur. Tesla, yetişkinlik döneminde günde ortalama 2 saat uyku uyumaktaydı. Çocukluk dönemlerinde bile herkes uyurken kendisi uyanıp kitap okurdu gizlice. Bu durum Tesla’nın 20’li yaşlarda sinirlerinin bozulmasına bile yol açtı. Ama Tesla böyle bir yaşamı seçmeseydi belki de günümüze “elektriğin babası” diye geçmeyecekti.

Martha Stewart

Martha Stewart hakkında ne düşünüyorsanız düşünün kendisinin bir önsöze ihtiyaç duymadığını bilmelisiniz. Kendisi hayret verecek derecede şeyler yapmış ve bunları yaparken de uykuya sıradan insanlar gibi ihtiyaç duymamıştır. Ekonomik durumu çok da iyi olmayan bir aileden gelen Martha, tek başına dergi, tv programı ve kitaplara sahip olup Amerikanın en başarılı kadınlarından olmayı başarmıştır. Aile bireylerinin söylediğine göre kendisi günde ortalama 3-4 saat uyumaktadır.

Peki ya siz? Günde kaç saat uyuyorsunuz? Kendi ideal sürenizi biliyor musunuz yoksa az uykuyla kötü günler geçirip başarılı olmayı mı hayal ediyorsunuz?

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*