Domain yatırımcılığı nedir?

Domain ve hosting gibi kavramların sık kullanılmasıyla birlikte iş alanları da değişmeye başlamıştır. Özgün ve dikkat çekici internet adresleri, rakiplerin arasında fark edilmelerini sağlar. Domain yatırımcılığı olarak adlandırılan bu sektör, dünya genelinde her geçen gün daha popüler hale gelen farklı yatırım alanlarından biridir. İhtiyaç duyulacak alan adlarının satın alınıp üçüncü kişilere satılması işlemine domain yatırımı denir.

Domain Yatırımcılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Milyonlarca internet sitesi, çeşitli alan adlarının kombinasyonundan meydana gelir. Ünlü markaları, büyük holdingleri ya da kurumları temsil eden .com ve .net gibi uzantılar, yüksek ticari değere sahiptir. Yatırımcılar, domain alma işlemini gerçekleştiren kişiler, kâr edecek şekilde satarak kazanç sağlar. İnternet kullanımının artmasıyla domain yatırımcılığı da gelişmeye başlamıştır. Küçük maliyetler ile başlanan bu iş, doğru taktikler ile geliştirilebilir.

Dijital varlıklar olan alan adları, iyi bir araştırma ve öngörü ile portföy hâline gelir. Domain almak nedir, sorusuna; alan adı transferi yanıtı verilebilir. Yoğun trafik sağlayan bir web sitesi adı, size büyük kazanç getirebilir. Başka birinin projesine ilham olabilir ya da marka çalışmasını hızlandırabilirsiniz. Düşük bir ücrete satın aldığını alan adı sayesinde uygun bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Domain Yatırımcılığına Doğru İlk Adımlar

Alan adı almak isteyen kişiler farklı platformları kullanır. Öncelikle, almayı düşündüğünüz domainin değerini öğrenmeniz gerekir. Alan adının anlamı, bulunduğu sektör ve durumu, uzantısı, kaç harften oluştuğu, rekabet oranı, geçmişte kullanılıp kullanılmadığı gibi kriterler incelenir. Alan adının sektörün ismini içermesi oldukça önemlidir. Ülke ve sektör uzantıları, domainin değerini artırır.

Alan adının hedef kitlesi, değeri üzerinde etkili bir role sahiptir. Yerel bir sitenin dünyaya hitap eden bir internet adresine göre düşük değeri bulunur. Alan adının değerini ücretsiz sitelerden öğrenebilirsiniz. Domainin anahtar kelimelerden oluşması, değerinin artmasına neden olur. Alan adları, bazı sitelerden 1 yıllığına kiralanır. Yenileme ücreti ile gelirlerini koruyan şirketler bulunmaktadır.

Domain portföyü oluşturarak harekete geçebilirsiniz. Domain kayıt sitesi seçerek kendinize bir portföy oluşturmanız gerekir. Sonrasında, para kazanma yöntemleri ile gelir elde edebilirsiniz.

Domain Alıp Satma İşleminin Püf Noktaları

Önemli ve popüler bir yapı olan domain yatırımcılığında bazı önemli kriterler bulunmaktadır. Harflerden karakterlere, uzantılardan hedef kitleye kadar dikkat edilmesi gereken unsurlar şöyle;

 • İsim hacminin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Arama oranları ve istatistiği, alan adının geleceği ile ilişkilidir. 
 • Harf ya da karakter sayısı, domain değerinin belirleyici unsurlarından biridir. Nitelikli bir domain adı, uzun olmamalıdır. 
 • Kolay okunan ve yazılan bir domain adı, kullanıcı ve yatırımcı açısından oldukça önemlidir. Doğru domain adı, ziyaretçilerin trafiğini artırır. 
 • Domain yatırımcılığı, son trendlere uygun isimleri almaktan ibaret değildir. Gündem hızlı bir şekilde değiştiği için zarar edebilirsiniz. 
 • Hedeflenen sektöre uygun alan adlarına yatırım yaparak kârlı sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Domain yatırımcılığı sayesinde yüksek kazanç sağlayabilir ya da yanlış adımlar ile zarar edebilirsiniz. Büyük riskler almadan dikkatli seçimler yapmanız gerekir. Bilindik markalara ait isimler patent davasının konusu olabilir.
 • Tutacağını düşündüğünüz alan adlarının değişik türlerini adınıza tescil ederek avantaj sağlayabilirsiniz.
 • Domain alıp satmak işlemi gerçekleştirilirken; kurum ve projenin kimliğinin temsil edileceğinin göz önünde bulundurulması gerekir. Akla gelen ilk alan adı olması kurumsal kimliğin geleceğini olumlu anlamda etkiler.
 • Domain uzantısı, alan adının değerini belirleyen en önemli özelliklerin başında gelir. Sıklıkla tercih edilen .com, .net ve .org gibi uzantılar, üst düzey domainler arasında yer alır. Yatırım tercihlerinizde dikkate almanız gereken kriterler, maddi ve manevi kazanç elde etmenizi sağlar. 

Domain Yatırımcılığında Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Domain satmak, birbirinden farklı para kazanma yöntemlerini de beraberinde getirir. Domain yatırımcılığı ile kazanç sağlayabilir ve belirli stratejiler ile doğru adımlar atabilirsiniz. Domain yatırımcılığının para kazanma yöntemleri;

 • Proje olarak görmeniz gereken domainler ile basit ve kullanışlı siteler kurabilirsiniz. Ücretsiz temalar ile siteleri oluşturabilir ve görünürlüğünüzü artırarak düşük maliyetlere satabilirsiniz.
 • Domain satma işlemi ile birlikte park etme yöntemini de uygulayabilirsiniz. Satış gerçekleşene kadar domaini kullanabilir; reklamlardan gelir elde edebilirsiniz.
 • Domain yatırımcılığının bir diğer aşaması da, küçük ücretlere satın alıp büyük kârla satmaktır. Tescil edilen alan adlarını bazı web sitelerinden ya da açık artırma sayfalarından pazarlık ve teklif yolu ile satabilirsiniz. Yenilenme tarihlerini takip edip boşta kalan alan adlarını alabilirsiniz.
Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*