Google, ChatGPT rakibi yapay zekâ tabanlı sohbet botu Bard’ı sınırlı erişime açtı

Google, yapay zekâ (AI) yarışında kaybettiği zemini geri kazanmak için önemli bir adım atarak ChatGPT rakibi Bard‘a sınırlı erişim sağlamaya başladı. Bard, başlangıçta ABD ve İngiltere’deki seçilmiş kullanıcılara sunulacak ve bard.google.com adresinde bekleme listesine katılma imkanı sunulacak. Ancak Google, genişlemeyi yavaş biçimde gerçekleştireceğini ve herkese tam olarak açılmış erişim için bir tarih belirtmediğini söylüyor.

OpenAI’nin ChatGPT’si ve Microsoft’un Bing sohbet botu gibi, Bard da kullanıcılara boş bir metin kutusu sunarak istedikleri konuda soru sormaya davet ediyor. Ancak bu botların bilgi uydurma eğilimi göz önüne alındığında, Google Bard’ın bir arama motoru yerine “aramayı tamamlayan” bir bot olduğunu vurguluyor. Kullanıcıların fikirlerini tartışabileceği, yazı taslakları oluşturabileceği veya sadece hayat hakkında sohbet edebileceği bir bot sunuyor.

Projenin liderlerinden Sissie Hsiao ve Eli Collins tarafından kaleme alınan bir blog yazısında, Bard’ı “erken bir deney” olarak nitelendirerek insanların verimliliğini artırmaya, fikirlerini hızlandırmaya ve meraklarını beslemeye yardımcı olmak amacıyla tasarlandığını belirtiyorlar. Ayrıca Bard’ı, kullanıcıların “yaratıcı AI ile işbirliği yapabilecekleri” bir ürün olarak tanımlıyorlar.

The Verge sitesinin detaylarını aktardığı özel bir demoda, Bard genel sorgulara hızlı ve akıcı bir şekilde yanıt vererek, çocukları bovlinge başlamaya teşvik etme konusunda sıradan tavsiyelerde bulunuyor ve popüler soygun filmleri listesi öneriyor. Bard her kullanıcı sorgusuna üç yanıt üretirken, yanıtların içeriği arasındaki değişiklik minimaldir ve her yanıtın altında, kullanıcıları ilgili bir Google aramasına yönlendiren önemli bir “Google’la” düğmesi bulunuyor.

ChatGPT ve Bing’de olduğu gibi, ana metin kutusu altında kullanıcılara “Bard’ın Google’ın görüşlerini temsil etmeyen yanlış veya saldırgan bilgiler sunabileceği” konusunda önemli bir uyarı bulunmaktadır.

Beklendiği gibi, Bard’dan her zaman gerçek bilgiler elde etmek mümkün olmayabiliyor. Sohbet botu, Google’ın arama sonuçlarına bağlı olmasına rağmen, günün Beyaz Saray basın toplantısını kimin düzenlediği hakkındaki bir soruyu tam olarak yanıtlayamıyor. Ayrıca, belirli bir amaçlığı maksimum yük kapasitesi hakkında zorlu bir soruya doğru bir şekilde yanıt veremiyor ve bunun yerine üç farklı ama yanlış cevap uyduruyor. Soruyu tekrarlamak doğru bilgiyi sağlıyor, ancak kullanıcılar hangisinin doğru olduğunu öğrenmeden önce yetkili bir kaynağı, örneğin makinenin kullanım kılavuzunu kontrol etmelidir.

Collins, demo sırasında “Bu, modelin yük kapasitesini hayal ettiği iyi bir örnek.” dedi. “Bu sorguyla ilişkilendirilen bir dizi sayı var, bu yüzden bazen bağlamı anlıyor ve doğru cevabı veriyor, diğer zamanlarda yanlış yapıyor. Bard’ın erken bir deney olmasının nedenlerinden biri budur.”

Peki Bard, ana rakipleri ChatGPT ve Bing ile karşılaştırıldığında ne durumda? Bard, kesinlikle daha hızlı görünüyor ve bu, şu anda daha az kullanıcısının olmasına bağlanıyor. Ve diğer sistemler kadar geniş yeteneklere sahip gibi görünüyor. Bing ile karşılaştırıldığında, Bard daha sınırlı cevaplar veriyor gibi görünse de, bu Google’ın avantajına da zararına da olabilir. Microsoft’un Bing’i, kullanıcılarıyla dalga geçen, yalan söyleyen ve flört eden bir sohbet botu olarak olumsuz yorumlar almıştı. Ancak, bu türden cevapların botu birçok kullanıcı için sempatik hale getirdiğini de söylemek gerekiyor.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*