İş Görüşmelerinde Vücut Dilini Doğru Kullanarak Öne Çıkın – 5 Adım

Yeni bir iş görüşmesine hazırlanıyorsunuz. Ekibinde yer almak istediğiniz ve kariyeriniz için iyi olacağını düşündüğünüz bir şirket sizi mülakata çağırdı. Bir taraftan ne giyeceğinizi düşünürken diğer taraftan mülakatta size sorulması muhtemel tüm soruları aklınızdan geçiriyorsunuz.

Mutlaka yabancı dil için de pratiğinizi ölçecekler, tecrübelerinizi etkiletici bir şekilde anlatmanızı bekleyecekler. İşte tüm bu sorular karşısında nasıl davranacağınızı, neler söyleyeceğinizi tasarlamaktan kendinizi alamıyorsunuz.

Peki, yabancı diliniz kadar beden dilinizin de iş görüşmesinde çok etkili olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Mülakata dair pek çok ayrıntıyı gözden geçirirken, beden dilinizle karşınızdakilere birçok şey anlatabilirsiniz. Çünkü, konunun uzmanları, oturuş şeklinizden konuşurken nereye baktığınıza, ellerinizi kullanış şeklinizden ayaklarınızın yan yana duruş şekline kadar kendiniz hakkında karşınızdakilere fikir verdiğinizi söylüyor. Özellikle kurumsal firmalar, artık mülakatlarda beden dilini de önemsiyor ve bu konudaki gözlemlerine dayanarak değerlendirmeler yapıyorlar.

İşte vücut dilinizi iyi kullanmanızı sağlayacak birkaç ipucu…

Doğru Oturuş Pozisyonu

İş görüşmesi esnasında dik bir duruş sergilemek, kendinize olan özgüveninizi artırabilir. Ayrıca karşınızdaki kişiyle göz temasınızı sürdürmek, samimi bir görüşme ortamı yaratmanıza yardımcı olabilir.

Jest ve Mimikler

Jest ve mimiklerinizi kullanarak, sözlerinizi daha etkili bir şekilde ifade edebilirsiniz. Örneğin, el kol hareketleri yaparak konuşmanızı destekleyebilir, gülümsemenizle sıcak ve samimi bir ortam yaratabilirsiniz.

Kişisel Uzaklık

İş görüşmesinde uygun mesafeyi korumak önemlidir. İşvereninize karşı saygılı ve profesyonel bir tutum sergilemek için, karşılıklı olarak rahat edeceğiniz bir mesafeyi korumanız gerekir.

Beden Dilinizdeki Tutarsızlıklar

Vücut dilinizin doğru bir şekilde kullanımı, tutarlılığın önemini vurgular. Kendinizle çelişen bir duruş sergilemek, samimiyetinize gölge düşürebilir.

İşe İlgili Motivasyonunuzu Gösterin

İş görüşmesinde, vücut dilinizle işe ne kadar motive olduğunuzu göstermeniz, işverenin sizi işe almaya daha sıcak bakmasına neden olabilir. Örneğin, yüksek motivasyonlu bir çalışan olduğunuzu göstermek için, vücut dilinizde enerjik ve canlı bir duruş sergileyebilirsiniz.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*