Mülakatta Olumlu Sonuç Alacağınızın 6 Belirtisi ve Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İş başvuru sonucunuzu öğrenmek için yapılabilecek en kısa yol mülakatta kontrole sahip olmanızdan geçiyor. İşe alım uzmanının mülakat sırasındaki hareketlerinden, konuşmalarından başvurunuzun nasıl sonuçlanacağını çıkarım yapmanız mümkün.

İşte olumlu sonuçlanacak mülakatın 6 belirtisi :

Vücut dillerini kullanır

İşe alım uzmanları genellikle sizinle konuşurken arkalarına yaslanır, sizinle sert ve tutarlı bir şekilde göz kontağı kurar. Eğer bu sert bakışlar bir şekilde değişiyor, yerini gülümsemeye bırakıyorsa bu iyiye işarettir. Neşeli tavırlar ile tepkisiz bakışlardan çıkıp sizde olumlu izlenim sağlayacak hareketlerde bulunurlar.

Ekstra zaman kullanır

Sizinle konuşmak, sizi tanımak için fazladan zaman ayırıyorsa ya da biraz olsun kendisinden bahsetmeye başlayarak mülakat süresini uzatıyorsa; işe alımınız için olumlu adımlar atılıyor demektir.

Dikkat dağıtıcı unsurları önemsemez

Görüşme sırasında yanınıza gelen üçüncü bir kişi, çalan telefon,  yeni gelen mailler işe alım uzmanı tarafından umursanmıyorsa bu iyiye işarettir. Çevredeki dikkat dağıtıcı unsurlara rağmen sizi dinlemek istiyor yani söyledikleriniz ilgisini çekiyor ve hakkınızda daha çok şey öğrenmek istiyor demektir.

Takım arkadaşlarıyla tanıştırır

Eğer işe alımınız konusunda olumlu düşünceleri varsa, sizi takım arkadaşlarıyla tanıştırıp onların sizin hakkınızdaki fikirlerini almak ister. Bunun anlamı, mülakatınızın ilk kısmında onu etkilemeyi başardığınızdır.

Maaş hakkında konuşmaya başlar

Mülakat sırasında maaş miktarının konuşulması, işe alım uzmanının sizin alımınız hakkında ne kadar ciddi olduğunun göstergesidir.

Sonraki görüşme hakkında konuşur

Son aşamada, bir sonraki görüşme için olumlu düşünceler belirtir ve ne konuşulacağı hakkında ipuçları verir.

Sonraki görüşmenin daha sıcak ve samimi bir havası olacağından hiç şüpheniz olmasın.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*