Sony’nin Engelli Oyunseverlere Özel Geliştirdiği PlayStation Kolununun Çıkış Tarihi Belli Oldu

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, engelli oyuncular için özel bir PlayStation 5 kolu geliştirdi. Access isimli bu kumanda, özelleştirilebilir yapısı ve rahat kullanım imkanı ile engelli oyunseverlerin çok daha kolay ve konforlu şekilde oyun oynayabilmesini sağlıyor.

Sony, 3 Ocak’ta engelli oyunseverleri mest edecek bir duyuru yapmıştı. CES 2023’e özel duyuru yapan şirket, “Project Leonardo” olarak anılan yeni bir PlayStation 5 kolu tanıtmıştı. Oyun kolu, özellikle engelli bireylerin oyun dünyasına erişmesi ve deneyimlerini son raddede yaşamasını sağlamayı hedefliyor.

Geçtiğimiz ay Sony, yeni kolunun detaylı yeni görsellerini paylaşarak resmi ismini “Access” olarak belirlemişti. Access kontrolcüsünün görselleri, sahip olduğu donanımlar ve çıkış tarihi hakkındaki bilgilere aşağıdaki bilgilerden ve görsellerden ulaşabilirsiniz.

Karşınızda yeni Access kontrolcüsü: Dairesel bir yapıya sahip olan Project Leonardo, tüketicinin ihtiyacına göre özelleştirilebiliyor. Kol, bir dairesel hub, analog kontrolcü ve 8 adet de buton içeriyor. Tuş başlıkları ise farklı şekillerde ve boyutlarda satın alınabiliyor. Düz, yastık şeklinde, geniş ve düz, dışa doğru sarkan ve kıvrımlı tuş başlıkları tercih edilebiliyor.

Kullanıcılar, her tuşun başlığını ayrı ayrı değiştirebiliyor, böylece koldaki tuşların hangi tuş olduğunu sadece üzerindeki şekillerden değil, başlığın kendi fiziksel yapısıyla anlayabiliyor.

Access, mevcut PlayStation 5 kolu DualSense ile birlikte de kullanılabiliyor.

Access kontrolcüsüne özel arayüz de ilk kez geçen ay gösterilmişti: Sony, PlayStation 5 Access kontrolcüsü için özel bir arayüz de geliştirdi. Arayüz, tıpkı tuşlar gibi kullanıcı tarafından istenilen şekilde özelleştirilebiliyor, her tuşun fonksiyonu ayrı ayrı ayarlanabiliyor.

PlayStation 5 Access çıkış tarihi
PlayStation Access 5 kontrolcüsü için ön sipariş tarihi 21 Temmuz olarak belirlenirken resmi çıkış tarihi 6 Aralık olarak duyuruldu.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*