Tim Cook, Teknoloji Dünyasında ‘İşçi Kıyımı’ Yapılırken Apple’ın Neden Toplu İşten Çıkarma Yapmadığını Açıkladı

Apple CEO‘su Tim Cook, şirketin neden toplu işten çıkarma yoluna gitmediğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Apple, işten çıkarma yolunu “son çare” olarak görüyor.
2022-2023 sezonu, teknoloji dünyası için oldukça zorlu geçiyor. Zira şirketlerin maliyetleri artarken kazançları genel olarak düşüş eğiliminde. Hal böyle olunca da Microsoft‘tan Google‘a ve hatta Netflix‘e kadar pek çok şirket, bu sezonu toplu işten çıkarmalarla geçiriyor.

Ancak ABD merkezli teknoloji devi Apple, şu ana kadar toplu işten çıkarma yapmadı. Rakip firmalar ciddi anlamda küçülmeye giderken Apple’ın izlediği strateji dikkat çekiciydi. Bu mesele, The Wall Street Journal tarafından Apple CEO’su Tim Cook‘a soruldu. Gelen cevaplar, Apple’ın neden toplu çıkarma yapmadığı konusu kadar dikkat çekiciydi.

Tim Cook: Toplu işten çıkarma, Apple için son çare

Tim Cook, Wall Street Journal’a verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı: İşten çıkarmaları son çare olarak görüyorum. Asla asla diyemezsin. Ancak maliyetleri elimizden geldiğince başka şekillerde yönetmek istiyoruz.

Yakın tarihli bir açıklamaya göre Apple, diğer teknoloji şirketleri kadar eleman almıyor

Yine Wall Street Journal, Ocak 2023’te Apple’ın neden toplu işten çıkarma yapmadığına ilişkin bir rapor hazırlamıştı. Bu raporda Eylül 2019-Eylül 2022 dönemini analiz eden editörler, rakiplerin yüzde 57 ila yüzde 100 büyüme gösterirken Apple’ın sadece yüzde 20 oranında büyüdüğü belirtiliyordu. Yani Apple, rakipleriyle kıyaslandığında zaten çok az eleman alımı gerçekleştiriyordu.

Tim Cook, maaşını kendi isteği ile düşürdü!

Bundan birkaç hafta önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Tim Cook’un kendi maaşını kendi isteğiyle düşürme yoluna gittiğinden bahsetmiştik. Aslında bu bile Apple’ın neden toplu işten çıkarma yoluna gitmesine gerek olmadığının açık bir göstergesi. Zira alınan kararla Tim Cook, 2023 yılında şirkete 35 milyon dolar bütçe bırakmış oldu. Bu para, yüzlerce çalışanın işinden olmamasını bile sağlayabilecek büyüklükte.

Kaynak: SDN /Eray Kalelioğlu

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*