Twitter, yanıltıcı devlet destekli medya etiketiyle NPR’yi seçti

Geçen yıl devraldıktan sonra, Twitter’ın yeni sahibi anında politikalar icat etti, şüpheli tasarım değişikliklerini zorladı ve genellikle platformu kaprislerine uyacak şekilde büktü.

Elon Musk’ın değişken liderlik destanının son taksitinde Twitter, şimdi Amerikan haber kar amacı gütmeyen NPR’yi , Kremlin’in konuşma noktalarını daha geniş dünyaya iten Rus devlet destekli rezil ağızlık RT’yi ele aldığı şekilde sınıflandırıyor .

NPR’nin bir zamanların vazgeçilmezi olan son dakika haber platformundaki Twitter hesabı artık “ABD devletine bağlı medya” şeklinde bir etiketle geliyor. Ancak NPR, Twitter’ın devlete bağlı bir hesap için kendi tanımına uymuyor.

Devlete bağlı medya, devletin finansal kaynaklar, doğrudan veya dolaylı siyasi baskılar ve/veya üretim ve dağıtım üzerinde kontrol yoluyla editoryal içerik üzerinde kontrol uyguladığı mecralar olarak tanımlanır…

Örneğin İngiltere’deki BBC gibi editoryal bağımsızlığa sahip devlet tarafından finanse edilen medya kuruluşları, bu politikanın amaçları doğrultusunda devlete bağlı medya olarak tanımlanmamaktadır.

Editoryal bağımsızlıkla çalışan NPR, ABD hükümeti tarafından kontrol edilmiyor. Ve haber kuruluşu, 2020’de bütçesinin yalnızca yaklaşık %1’ini federal fondan aldı.

Aniden çıkmış gibi görünen kararın, Elon Musk’ın medyayı anlama konusundaki başarısızlığı kadar, Twitter’ın kurallarını ve işlevlerini değiştirerek hesaplaşma eğilimiyle de ilgisi olabilir.

Musk’ın basına yönelik önceki saldırılarına dayanarak, NPR’nin sıraya dizilmiş teknoloji patronu hakkında bazı kötüleyici araştırma kapsamına sahip olması mümkündür . Ancak Musk’ın, hayranlarını ve defalarca saf tuttuğu sonradan görme sağcı medya kuruluşlarını yatıştırmak için etkisini esnetmesi de bir o kadar muhtemel.

Musk, NPR ile savaşa girmeden hemen önce The New York Times’ı hedef aldı. Twitter kullanıcıları hafta sonu boyunca nefeslerini tutmuş bir beklentiyle beklediler ve daha önce doğrulanmış hesaplardan tüm “eski” onay işaretlerinin kaldırılmasına ilişkin direktifin geçmesini beklediler. Ancak eski mavi çekler, dikkate değer bir istisna dışında hafta sonundan sağ çıktı: The New York Times. Görünüşe göre Musk, gazetenin yanlış tasarlanmış yeni oyun için ödemeli doğrulama hizmeti için ödeme yapmayı planlamadığını öğrendikten sonra NYT’nin mavi çekini kendisi iptal etti.

Musk’ın geleneksel haber medyasını küçümsemesi, en başta Twitter’ı satın alma kararında önemli bir canlandırıcı faktördü. Ve Twitter, bayat şakalar , artan nefret ve ücretli itibardan oluşan hoş olmayan bir bulamaca dönüşürken , Musk muhtemelen sosyal ağı kendi amaçları doğrultusunda manipüle etmeye devam edecek, ta ki çarklar düşene veya hepimiz dikkat etmeyi bırakana kadar.

 

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*