Twitter’ın sevilen özelliği kaldırıldı!

Dünyanın en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, Elon Musk’a satıldığından beri birçok değişikliğe gitti. Şimdi ise bunlara bir yenisi daha katılıyor. Öyle ki kullanıcıların ortak bir tweet atmasına olanak sağlayan ve daha test aşamasından çıkmayan CoTweet özelliği kaldırılıyor.

Twitter, kullanıcıların ortak bir tweet paylaşmasına olanak veren CoTweet özelliğini kullanımdan kaldırdı.

Twitter’ın CoTweet özelliğinin, geçtiğimiz yılın ortalarında önce ABD ve Kanada, sonrasında ise Türkiye’de testlerine başlandı. Ülkemizde Ortak Tweet olarak adlandırılan bu özellik sayesinde artık iki kişinin ortak hesap kullanmasına gerek kalmamıştı.

Ortak bir tweet atacağınız zaman paylaşım ayarlarından ikinci kullanıcı seçiyordunuz. Tweet paylaşıldığında ise iki kişinin de profil fotoğrafı ve kullanıcı adları, yana yana yer alıyordu. Böylelikle ortak bir tweet olduğu anlaşılıyordu.

Twitter, geçtiğimiz saatlerde CoTweet’in yardım sayfasında bir pop-up bildirimi göstermeye başladı. Burada, uzun zamandır test edilen özelliğin, 31 Ocak 2023 yani bugünden itibaren kullanımdan kaldırılacağı yazıyor. Nedeni bilinmiyor.

CoTweet özelliği ile atılmış tweetler ise bir ay daha duracak. Sonrasında ise normal tweet gönderisine dönüştürülecek. Öte yandan ikinci kişinin adı kaldırılacak ve paylaşım birinci kişiye aitmiş gibi gözükecek.

Son birkaç aydır, CoTweet’leri kullanarak birlikte Tweet yapmanın yeni bir yolunu test ediyoruz. Mevcut deneyin sona erdiğini üzülerek söylüyoruz. CoTweet’ler, 31.1 Salı gününden itibaren artık oluşturulamayacak. Halihazırda var olan CoTweet’ler bir ay daha görüntülenebilir olacak ve bu noktada Retweet’lere dönecekler. Bunun neden olabileceği rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. CoTweet’ler hakkında bize verilen geri bildirimler için teşekkür ederiz ve bu özelliği ileriye taşımak için hâlâ yollar arıyoruz. CoTweet’leri denediğiniz için teşekkür ederiz ve bu özellikle tüm yaratıcılığınızın hayata geçmesini izlemekten keyif aldık!

Bunların yanı sıra Twitter, geçtiğimiz aylarda da kullanıcıların kendi bültenlerini oluşturmasına olanak sağlayan Revue özelliğini kapatmıştı. Ocak 2021’de Twitter’a satılan şirket, sonrasında ise platforma entegre edilmişti.

Peki sizler Twitter’ın CoTweet özelliğini kaldırması hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu kararı nasıl karşıladınız? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*