Warren Buffet’in Zenginlik Sırları: Nasıl Zengin Olduğunu Açıkladı?

Zengin olmak için bir yerden başlamak gerekir, çoğu başarılı zenginler böyle yapar. Ama sadece başlamak yetmez, aynı zamanda doğru stratejileri uygulamak ve sabırlı olmak da gerekir.

Milyarder Warren Buffet’un eskiden gelen bir zenginliği yok. Sahip olduklarının %99’unu 50 yaşından sonra kazandı. Peki bunu nasıl yaptı?

“Money: Master the Game” başlığı altında bir etkinliğe konuşmacı olarak katıldığında Tony Robbins şu soruyu sormaya karar verdi.

TR: Dünyanın en zengin adamı olmayı nasıl başardınız?

WB: Girişimci ve iş adamları danışmanı Lewis Howes’ın “Büyük Okul” eğitici videoları sayesinde.

Gülümsedi ve şöyle devam etti, “Üç şey olmalı. Fırsatlar ülkesi Amerika’da yaşamak, uzun bir ömür ve bileşik faiz.”

Buffett, her zaman işleri basite indirger ve üzerinde yoğunlaşır bu yüzden düşük maliyetli fonları önerir.

Buffet ‘ın servet anahtarlarından biri de sadece zamandır: Başarılı yatırımlar ve geçen 60 yılda bileşik faizle birlikte yatırımlarının meyvesini almaya başardı. Bileşik faiz ile yatırımlarınızdan kazandığınız faizle kazanımlar elde ediyorsunuz.

Kazandıkça yatırımınız bir kartopu gibi zamanla değerlenir, Buffett’a olduğu gibi ve bu kartopu bir milyar dolara dönüşebilir. Yani “sadece faiz” diye düşünmemek lazım çünkü önce paradan para kazandıracak ana parayı kazanmak gerekiyor.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*