Windows 11 Parola Dönemini Geride Bırakıyor: Parmak İzi ve Yüz Tanıma Özelliği Geliyor!

Gelişen teknoloji ile birlikte dijital dünyada güvenlik önemli bir konu haline gelmiştir. Geliştiriciler ve teknoloji devleri, kullanıcılarına daha güvenli ve kullanıcı dostu çözümler sunmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. Microsoft’un en son işletim sistemi olan Windows 11 gelişim sürecinin en son örneğidir. Özellikle Windows 11’in güvenlik anahtarları özelliği, kullanıcı verilerini koruma konusunda devrimsel bir adım atıyor.

Windows 11 ile Güvenlik Artıyor

Microsoft, Windows Insider programı üyelerine Windows 11’in 23486 numaralı bir test yapısını yayınladı. Güncelleme ile birlikte, en dikkat çekici yeni özellik, parola girmek zorunda kalmadan uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmak için kullanılabilen dongle teknolojisinin desteklenmesi oldu. Windows 11 kullanıcıları, parmak izi veya yüz taramasıyla kimlik doğrulama imkanına sahip olacak.

Güvenlik Anahtarlarıyla Kimlik Doğrulama

Windows 11’in güncellenen güvenlik anahtarları özelliği, kullanıcılara daha güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi sunuyor. Windows Hello’yu kullanarak bir PIN kodunun yanı sıra parmak izi veya yüz taraması tabanlı bir güvenlik anahtarı oluşturabilen kullanıcılar özelliği destekleyen uygulamalarda ve web sitelerinde kimlik doğrulaması yapabiliyorlar.

Windows 11 Yüz Tanıma ve Parmak Okuyucu Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar, güvenlik anahtarlarını kullanarak kimlik doğrulama yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz!

  1. Güvenlik anahtarını destekleyen bir web sitesine veya uygulamaya gidin.
  2. Yeni bir kimlik doğrulama yöntemi ayarlayın ve güvenlik anahtarını seçin.
  3. Kimlik doğrulamak için parmak izi veya yüz taramasını kullanın.

Microsoft Edge ve Güvenlik Anahtarları
Microsoft Edge tarayıcısı uzun süredir güvenlik anahtarlarını desteklemektedir. Windows 11 ile birlikte teknoloji için Windows Hello desteği eklenmesi, kullanıcı verilerinin işletim sistemi düzeyinde daha iyi yönetilmesini sağlamaktadır. Güvenlik anahtarları, kullanıcıların en güvenli kimlik doğrulama yöntemini kullanmalarını sağlıyor.

Microsoft’un en son işletim sistemi olan Windows 11, parola dönemini geride bırakarak parmak izi ve yüz taramasıyla kimlik doğrulama imkanı sunuyor. Güvenlik özelliği, kullanıcıların verilerini daha güvenli bir şekilde korumalarına olanak tanımaktadır. Gelişen teknolojiye paralel olarak, Windows 11 gibi yenilikçi çözümlerle dijital dünyada güvenlik standartları yükselmektedir.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*