YouTube Yapay Zeka Destekli Dublaj Özelliğiyle Yeni Bir Adım Atıyor!

YouTube kullanıcı tarafından oluşturulan videolara yapay zeka tarafından üretilmiş dublaj eklemeyi sağlayan yeni bir özelliği hayata geçirdi. Aloud isimli son teknoloji yapay zeka destekli dublaj hizmeti, şu anda sadece bazı İngilizce kanallarda kullanılabiliyor.

Aloud’u “sadece birkaç dakika içinde yüksek kaliteli dublaj” sunabildiğini belirtiyor. Yeni özellik, metni önce çeviriyor ve ardından çeviriyi seslendiriyor. İçerik oluşturucuların hızla dünya çapındaki izleyicilere erişmesini sağlamanın yanı sıra, geleneksel çeviri yöntemlerine göre büyük miktarda maliyet ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Youtube yeni özelliği sayesinde ücretsiz bir hizmet olarak sunulacak. YouTube kanal sahipleri, çeviriyi kontrol etme ve düzenleme özgürlüğüne sahip olacak ve çeşitli konuşmacı seçeneklerinden birini seçebilecekler. Hizmet için herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Geliştirme ekibi, gelecekte ses sentezleme yeteneklerini daha da geliştirmeyi ve hatta sinir ağını videodaki kişinin temposuna ve dudak hareketlerine senkronize etmeyi planlıyor.

Özellik şu anda bir grup YouTube kanalında deneme aşamasında. Şimdilik sadece İngilizce’den İspanyolca ve Portekizce’ye dublaj yapabilse de, ilerleyen zamanlarda daha fazla dil seçeneği sunulması bekleniyor. Yeni araca videodaki dişli simgesine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ardından açılan menüden Ses Parçası seçeneğini seçip tercih ettiğiniz dili seçmeniz gerekiyor.

YouTube’un içerik oluşturuculara ve izleyicilere küresel erişimi kolaylaştırmak adına attığı bir adım. Hizmet geleneksel çeviri yöntemlerinin yerini alarak zaman ve para tasarrufu sağlıyor. İngilizce kanalların kullanabildiği hizmetin ileride daha fazla dile hizmet vereceği öngörülüyor. Ücretsiz ve kullanıcı dostu özelliğin gelişimini ve yaygınlaşmasını heyecanla bekliyoruz.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*