Zihinsel yönden güçlü insanların 11 alışkanlığı

Zihinsel güç, şanslı kişilere verilmiş doğuştan gelen bir kalite değil, seçim ve disiplindir. Zorluk ne olursa olsun, güçlü olmalısınız. Olayları yeni bir bakış açısıyla izleyin ve başarıyla atlatmak için kesinlikle harekete geçin.

Hepimiz iyi arkadaşlar, iyi işler ve iyi ilişkiler istiyoruz. Ama kolay değil.

Zihinsel olarak güçlü olmak zordur. Özellikle de sorunların arasına sıkışıp kaldığınız zaman. Kalıpların dışına çıkıp yeni cesur bir karar alma yeteneği, yalnızca zihinsel açıdan güçlü kişilerin yapabildiği bir durumdur.

Zihinsel açıdan güçlü insanları, kalabalıktan ayıran özellikleri büyüleyici olmalarıdır. Başkalarının aşılamaz engel olarak gördükleri sorunların üstesinden kolaylıkla gelirler.

Örneğin; Thomas Edison’un fabrikası, 1914’te, benzersiz bir prototipi yok etti. Ve 23 milyon dolarlık hasara neden oldu, Edison’un yanıtı çok basitti: “Şükürler olsun, tüm hatalarımızı yaktı, şimdi tekrar temiz bir başlangıç yapalım.” Öyle ki; Edison’un tepkisi, zihinsel gücünün özetidir. Fırsatları görmek ve işler kasvetliyken harekete geçebilmesidir.

Zihinsel gücünüzü arttırmak için geliştirebileceğiniz alışkanlıkları beraber inceleyelim. Aslında, zihinsel açıdan güçlü insanların ayırdedici özellikleri, bugün kullanmaya başlayabileceğiniz stratejilerdir.

1. Duygusal olarak akıllıdırlar

Duygusal zeka, ( EQ) zihinsel gücün temel taşıdır. Olumsuz duyguları tam olarak anlama ve hoş görme yeteneği olmadan zihinsel olarak güçlü olamazsınız. Onlarla üretken bir şeyler yapamazsınız. Zihinsel gücünüzü test eden anlar sonuçta duygusal zekanızı da test ediyor. Sabit olan IQ’nuzun aksine, EQ’nuz, esneklik ve anlayış ile geliştirebileceğiniz bir yetenektir. En iyi performansa sahip yüzde 90’ının yüksek EQ’lara sahip olması ve yüksek EQ’lı insanların, düşük EQ’lı meslektaşlarından yılda 28,000 dolar daha (ortalama) fazla kazanması şaşılacak bir şey değil. Ne yazık ki EQ becerileri yetersizdir. TalentSmart, bir milyondan fazla insanı test etti ve bunların sadece yüzde 36’sının duygularını doğru şekilde tanımlayabildikleri görüldü.

2. Onlar kendinden emindirler

Zihinsel açıdan güçlü insanlar, Henry Ford’un zihniyetini benimserler. Bu düşünce sadece bir motivasyon aracı değildir. Bu bir gerçektir. Melbourne Üniversitesi’nde yakın tarihli bir araştırma, kendine güvenen kişilerin daha yüksek ücret almaya ve diğerlerinden daha hızlı terfi etmeye devam ettiğini gösteriyor.

Henry Ford: “Yapabileceğinizi ya da yapamayacağınızı düşünün.” İnsanın güvensizliklerini maskelemeyi planladığı sahte güven karşısında gerçek güven kendine özgü bir bakışa sahiptir. Zihinsel olarak güçlü kişilerin, şüphe ve şaşkınlıklar üzerinde üstünlüğü vardır, çünkü güven onlara ilham verir.

3. Hayır demeyi bilirler

UC Berkeley’de yapılan araştırmalar, hayır demekte ne kadar çok zorlanıyorsanız stres, tükenmişlik ve hatta depresyon yaşama olasılığınızın o kadar arttığını gösteriyor. Zihinsel olarak güçlü insanlar, hayır diyenlerin sağlıklı olduklarını bilecek özgüvene ve öngörülere sahiptirler. Hayır demenin tam zamanı geldiğinde, zihinsel açıdan güçlü insanlar “Yapamayacağımı sanmıyorum” ya da “emin değilim” gibi cümleler kullanmaktan kaçınırlar. Yeni bir taahhüde hayır demelerinin kendi varoluşlarından ödün vermediğini bildikleri için hayır derler. Zihinsel olarak güçlü kişiler, kendilerine de hayır diyerek kendini kontrol etmeyi de bilirler.

4. Zor insanları etkisiz hale getirirler

Zor insanlarla baş etmek, çoğu kişi için sinir bozucu ve yorucudur. Zihinsel olarak güçlü insanlar, zor insanlarla olan etkileşimlerinde, duygularını kontrol altında tutarlar. Zorlu bir kişiyle yüzleşmek zorunda kaldıklarında, duruma rasyonel yaklaşırlar. Duygularını belirlerler ve öfke ya da hayal kırıklığının kaosu beslemesine izin vermezler. Ayrıca zor kişinin bakış açısını göz önüne alırlar ve sorunlara ilişkin ortak zemin ve çözüm bulabilirler.

5. Değişime kucak açarlar

Zihinsel olarak güçlü insanlar, esnektir ve adapte olma konusunda sıkıntı çekmezler. Değişimden korkmanın felç olduğunu, başarı ve mutluluk için büyük bir tehdit oluşturduğunu bilirler. Gizlice bir köşede değişim planı ararlar. Değişiklikler ortaya çıkarsa bir eylem planı oluştururlar. Değişime neden olan fırsatları tanıyıp değerlendirecekseniz açık fikirli olmanız gerekir. Sadece değişimi kucakladığınızda, içinizdeki iyiyi bulursunuz.

6. Başarısızlığı benimserler

Zihinsel olarak güçlü insanlar, başarısızlığı benimserler çünkü başarıya giden yolun onunla kaplandığını bilirler. Hiç kimse, başarısızlığı kucaklamadan, gerçek başarıya ulaşamaz. Çünkü, hatalarınız, başarılı olmanızın yolunu açar. En büyük atılımlar, genellikle en sinirli ve en zor zamanlarda gelir. Hayal kırıklığı, sizi farklı bir şekilde düşünmekten alıkoyar. Ama, siz başarısızlığın ardında başarıyı sakladığını unutmayın!

7. Hatalar üzerinde durmazlar

Karşılaştığınız sorunlara odaklanıp kalırsanız, performansı engelleyen olumsuz duygulara kapılıp, strese girersiniz. Kendinize ve koşullarınıza daha iyi uyum sağlayacak eylemler üzerine yoğunlaştığınızda, olumlu duygulara yönelirsiniz. Zihinsel açıdan güçlü insanlar, kendilerini hatalarından uzaklaştırırlar. Hatalarını unutmadan başarıya giden yolda ders almaya devam ederler.

8. Kendilerini başkaları ile karşılaştırmazlar

Zihinsel olarak güçlü insanlar, herkesin sunabileceği bir şey olduğunu bildikleri için, diğer insanlar üzerinde yargılama yapmazlar. Kendilerini başkalarıyla kıyaslamazlar. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak sınırlayıcılıktan başka bir şey değildir. Kıskançlık ve kızgınlığın hayatınızı sömürmesine izin vermeyin. Zihinsel açıdan güçlü insanlar, kişileri sınırlandıran durumları önemsemezler. Kıskançlık için enerji harcamak yerine, o enerjiyi takdir için kullanırlar.

9. Egzersiz yaparlar

Eastern Ontario Research Institute’da yapılan bir araştırmada, 10 hafta boyunca haftada iki kez egzersiz yapan kişilerin sosyal, entelektüel ve atletik açıdan daha yetenekli oldukları keşfedildi. Ayrıca, beden imajıları ve özsaygıları daha yüksek çıktı. Hepsinden önemlisi, bedenlerindeki fiziksel değişikliklerin zihinsel gücün anahtarı olan güven artışında oldukça etkili olduğu gözlemlendi.

10. Yeterince uyurlar

Zihinsel gücünüzü arttırmak için, uykunun önemini abartmak zordur. Uyurken beyniniz, uyanıkken nöral aktivitenin yan ürünlerinden olan zehirli proteinleri çıkarır. Ne yazık ki, beyniniz onları uyurken yeterince kaldırabilir, bu yüzden yeterince uyku çekmediğiniz zaman zehirli proteinler beyin hücrelerinde kalır ve düşünme kabiliyetinizi zayıflatır. Hiçbir miktar kafein işe yaramaz. Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar, kendi kendine kontrol, odaklanma ve yeterince ya da doğru tür bir uyku uyumadıklarında hafızalarının zayıfladığını bilir. Bu nedenle, kaliteli uykuyu bir öncelik haline getirirler.

11. İnatla pozitiftirler

Gözlerinizi herhangi bir zaman boyunca haberlerde tutun, bunun savaşın sonsuz döngüsü, şiddetli saldırılar, kırılgan ekonomiler, başarısız şirketler ve çevre felaketleri olduğunu göreceksiniz. Dünyanın hızla yokuş aşağı yöneldiğini düşünmek kolay. Ve kim bilir? Belki de öyle… Ancak; zihinsel açıdan güçlü olanlar, bunun üzerine endişelenmiyor çünkü kontrol edemeyecekleri şeylere kapılmıyorlar. Gece boyunca bir devrimi başlatmaya çalışmak yerine, enerjilerini tamamen kendi güçleri içinde olan iki şeyi yönlendirmeye odaklanırlar. Dikkat ve çaba… Sonuç olarak; zihinsel güç, seçkin bir azınlığa armağan edilen doğuştan gelen bir nitelik değildir. Elde edilebilir.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*