ABD’de En Yüksek Maaş Veren 15 Şirket

Facebook, Google gibi şirketlerde çalışmak eğlenceli olmanın yanı sıra maddi oldukça tatminkar oluyor. Peki en yüksek maaşı kim veriyor?

Glassdoor yayınladığı bir raporla “eğlence” dışında maddi olarak çalışanlarını memnun eden en büyük 15 şirketi açıkladı. Rapora göre 1 numarayı New York merkezli bir hukuk bürosu alıyor. Listede başı hukuk firmasının çekmesi ve sonrasında birçok finansal danışmanlık şirketinin yer alması oldukça dikkat çekiyor.

Bunun nedeni olarak Avukat ve danışmanların bireysel yetenekleri gösteriliyor. Bu kişiler kendi yetenekleri sayesinde bir çok üst düzey şirket yöneticisi ile bir arada çalışma imkanı buluyor ve ilişkileri sayesinde futbolcular gibi transfer bedellerine sahip oluyorlar.

Anlayacağınız Google için bir üst düzey veritabanı yöneticisi ne kadar değerli ve önemli ise hukuk firmaları ve danışmanlık firmaları için de çalışanlar o kadar önemlidir. Rapor sonucunda tabi ki teknoloji şirketleri sayıca üstün fakat sıralama sizi biraz şaşırtabilir.

Teknoloji sektörünün uzun bir süre kanayan yarası olmaya devam edecek olan şey “yetenekli çalışan” bulma sıkıntısı. Bu problem dolayısıyla rekabet git gide artıyor ve çalışanların maaşları durmadan yükseliyor. (Bu rakamlar orta düzey bir Amerikalının maaşının 4 katı kadardır) Özetle Amerikalı teknoloji şirketleri çılgınlar gibi data uzmanları, yazılım mühendisleri, sistem adminleri arıyor. Eğer Amerikalı meslektaşlarınızla yarışabileceğinize inanıyorsanız şansınızı denemekte fayda var.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*