Ashton Kutcher’dan İş ve Hayatla İlgili Tavsiyeler

Önemli bir yatırımcı, girişimci ve ünlü bir oyuncu olan Ashton Kutcher, Avusturalya’daki bir teknoloji konferansında kişisel hayatından bahsetti ve bazı önemli tavsiyelerde bulundu.

Akıllı bir soru sorun

“Bazıları aptalca bir soru diye bir şey yoktur der. Ben buna saçmalık derim.” diyen Kutcher, sorulan pek çok sorunun aptalca olduğunu söyledi. Aptalca sorular sormak yerine tek bir akıllıca soru sormanın önemine vurgu yapan ünlü yatırımcı, en iyi fikirleri, sıradışı bir kriz durumunda kullanmak üzere aklının bir köşesinde bulundurmak için hayran olduğu herkese şu soruyu yönelttiğini söylüyor: ‘Bugüne kadar aldığınız en iyi tavsiye neydi?’.

İyi yerlerdeki arkadaşlardan tavsiyeler

Daha sonra konuşmasına sorduğu sorulara ünlü arkadaşlarından aldığı cevaplarla devam eden Kutcher şu isimleri paylaştı:

Mila Kunis: Yardım isteme şeklinize egonuzun müdahale etmesine izin vermeyin.

Taylor Swift: Ümitlerini yüksek, beklentilerini düşük tut. Kazanamayacağın hiçbir şey yoktur, en önemlisi de gayret etmek seni kesinlikle her şeyden korur.

Bradley Cooper: Kendin ol.

Chris Rock: Dinlemeyi bilmeyenler, lider olamazlar. Ve başarının anahtarlarından biri de kendinden daha akılsız olduğunu bildiğin birini dinleyebilme kabiliyetidir.

Eric Schmidt: Telefon çağrılarına her zaman geri dönün. Vaktinizi ayırın. Eğer iyi bir enerjiyi dışa vurursanız, size geri döner. Mümkün oldukça ‘evet‘ diyin. Hayat, birlikte seyahat ettiğiniz kişidir.

Daha sonra Kutcher, kendi cevabını ekliyor: Sıkı çalışmanın yerini alacak hiçbir şey yoktur.

Kutcher’a göre teknolojinin geleceği

Kişisel görüşleri ve tavsiyelerinin yanı sıra UberAirbnb ve Spotify başta olmak üzere toplamda 43 teknoloji yatırımı olan Kutcher, teknolojinin geleceği ile ilgili vizyonunu da açıklıyor. Bu açıklamalarındaki başlıca noktalar hükümet müdahaleleri, sanal gerçeklik, biyoteknoloji ve robotlar.

Artırılmış ve sanal gerçekliğin insanların yeni güçler elde etmesini sağlayacağına inandığını belirten Kutcher, insanların özellikle duyma ve görme konusunda duyularının gücünü artıracağını söylüyor. ‘Sanal gerçeklik dünyasında bir sokakta yürüyebilir ve köşelerden karşınıza canavarlar çıkabilir. Ya da eşime buzdolabının üzerinde yer alacak sanal notlar bırakabilirim.’

Bir sonraki yatırımı neye olacak?

Bu soruya Kutcher’dan çok net bir cevap geliyor: ‘İnsanlara.’ Yeni yatırımları ile ilgili net bir bilgi paylaşmayan Kutcher bugüne kadar bilinen 43 yatırıma sahip. Bunların başında Change.org, Vicarious, Washio, Duolingo, Fab, Airbnb, MemSQL, Flipboard ve Path geliyor.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*