Başarılı Olduğunuzun 6 Kanıtı: Kendinizi ve Başarılarınızı Değerlendirin

Hırslı ve tutkulu olan insanlar hayatının her döneminde engellerle karşılaşır ve başarısız durumlar yaşar. Bu işin doğası gereği “gülü seven dikenine katlanır.”.

İnsanlığın çok daha büyük şeyler düşünebilirken maddeci bir düşüncenin kurbanı olması gerçekten çok kötü. Amerika’da Strayer Üniversitesinde yapılan çalışmaya göre insanların %90’ı mutluluğun güce,maddi güce veya prestije oranla daha büyük bir başarı göstergesi olduğu ortaya konulmuş.

Araştırmanın daha da derinine inersek insanların %67’si başarıyı “aileyle ve arkadaşlarla iyi ilişkiler” olarak tanımlamış. %60’ı “yaptığınız işi sevmek”, sadece %20’si başarının “maddi güç” olduğu ortaya çıkmıştır.

Başarı denince insanlar genellikle “büyük evi yada pahalı arabası olanlar başarılıdır” şeklinde düşünür. Sizde de bunlar olmadığı sürece kendinizi başarısız görürsünüz ve bu da sizi çalışmaktan soğutur. Başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız aşağıdaki listeye bakın ve bunu tekrar düşünün.

Artık evrenin merkezi olduğunuzu düşünmüyorsunuz.

Kendini başarılı sanan ve egosu yüksek insanlar kendini dünyanın merkezinde görür. Dünyanın onun için yaratıldığını ve diğer insanların sadece öylesine yaşadığını düşünür. Bu düşünce insanı başarılı kılmaz. Sadece ego sahibi bir kişilik olduğunuzu kanıtlar. Asıl başarı empati kurabilmektir. Diğer insanların düşüncelerinin ya da hayallerinin de bizimkiler kadar önemli olduğunu fark ettiğimiz an başarılı oluruz.

Pozitif düşünüyorsunuz.

Umut ve iyimserlik mutlu yaşamın temel taşlarıdır. Başarısız olduğunuzu düşündüğünüz anda bu ikisi bitiyorsa kendinizi başarılı saymak yanlış olur. Gerçek başarı her zaman herşeyin iyi yanını görmek ve bununla mutlu olmak demektir.

Başarısızlığın sonsuza kadar sürmeyeceğini biliyorsunuz.

Başarısız olmayan tek kişinin aslında hiç denemeyen kişi olduğunu biliyorsunuz. Başarılı insanlar ufak bir başarısızlıkta herşeyi bırakmaz. Hatalarını bulur ve bunlardan öğreneceği dersleri alır.

Başkasından yardım isteyebiliyorsunuz.

Zorlandığınız veya birşeyi yapamadığınız anlarda başkasından yardım istememek tam bir gelişmemişlik göstergesidir. Başkasından yardım istemek, başkasına birşeyi kanıtlamayı bıraktığınızın göstergesidir.

Başkalarının ne düşündüğünü çokta umursamıyorsunuz.

Başkasına birşeyi kanıtlama çabası içerisindeyseniz her olayda onların ne düşündüğünü kafaya takarsınız ve hayatınızı ona göre şekillendirirsiniz. Başkalarının düşüncesini sadece “onun fikri” şeklinde algılarsanız asıl başarıya ulaşmışsınızdır.

Değiştiremeyeceğiniz şeylerin olduğunu biliyorsunuz.

Gittiğiniz yolda bir kasırga olduğunu görüyorsunuz. Bu kasırgayı ortadan kaldırmayacağınızı biliyorsunuz. Kasırganın geldiğini ve buna karşı koyamayacağını anladığınız zaman yapmanız gereken en büyük şey bunun etkilerini en aza indirmek için çalışmak olur.

Kendinizle ilgili değiştirmeniz gereken yönleniriz varsa ve değiştirebildiyseniz o zaman başarılı sayılırsınız.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*