Berbat Patronlarınızdan Alınacak Liderlik Dersleri

Kötü deneyimlerden harika dersler çıkarabilirsiniz. Berbat bir patron ile çalışmak stres dolu ve istenmeyen bir şeydir. Yine de bu deneyimi işinize yansıtırsanız harika bir sonuç elde edebilirsiniz. Uygun bir düşünce yapısı ile azizlerden de günahkârlardan da liderlik dersleri alabiliriz. İşte berbat patronlardan alabileceğiniz birkaç ders.

  1. Her zaman davranışlarınızla örnek olun

İsteseler de istemeseler de berbat patronlar davranışlarıyla örnek olurlar. Bir yönetici problemleri çözmek için insanlara bağırıyorsa, bu yaklaşım çalışanlar arasında da popüler olur. Tam tersi olarak, etkili bir lider endüstrisinde kendini güncel tutar ve herkese nezaket gösterir.

  1. Kararlarınız için insanları bekletmeyin

İyi patronları kötü patronlardan ayıran özelliklerden biri de karar vermenin hızı ve kalitesidir. Etkili olmayan bir patron kararlarını çok yavaş verir ve rastgele hareket eder. En iyi yaklaşım karar verme sürecini ekibinizle paylaşmaktır. Örneğin belli isteklerin yazılı olarak iletilmesi gerektiği gibi ve ardından kararlarınızı tutarlı bir sistem kullanarak verin.

  1. Kötü toplantılara hoşgörü göstermeyin

Toplantılar profesyonel dünyada gerekli araçlardır. Toplantılar olmadan gerçekleri bir araya toplamak, insanları ikna etmek ve organizasyonu ileri taşımak son derece zor olurdu. İyi eğitilmemiş patronlar katılan herkesin sinirlerini bozacak şekilde düzensiz toplantılar yapar. Aksine etkili bir yönetici toplantıları zamanında başlatır ve zamanında bitirir ayrıca yazılı bir ajanda kullanır.

  1. İletişimin önemini anlayın

İletişim ve ikna yöneticilerin ve profesyonellerin işinde kullanması için hayati yeteneklerdir. Berbat bir patron şirkette argo konuşur ve ekibiyle bağlantı kurmak için hiçbir çaba harcamaz. Daha da kötüsü bazı patronlar tüm iletişimlerini e – posta üzerinden kurarlar. İletişim kurmak için en iyi yaklaşım iletişim yeteneklerinin önemini tanımakla başlar. Bundan sonraki adım ise aktif dinleme yeteneklerini geliştirmektir. Gerçek iletişim ustaları topluluk önünde konuşma metotlarını çalışmak için zaman ayırırlar ve nasıl ikna edeceklerini öğrenirler.

  1. Çok yakından yönetim yapmayın

Bir insanı çok yakından yönetmek bireylerin sinirlerini bozar ve yönetici zamanını ziyan eder. Kötü yönetici her bir adımı listeler ve ardından kesin bir biçimde bu adımları zorla kabul ettirir. Oysa tam tersi şekilde etkili yöneticiler etkili delegasyon yeteneklerini öğrenirler: net bir faaliyet alanı ve son teslim tarihi. İyi bir yönetici detayları ister: “Lütfen bana hangi iş konferanslarına katılmak istediğini ve neden katılmak istediğini açıklayan tek sayfalık teklifi gönder. Bu teklifin son teslim tarihi ise Çarşamba akşamüstü.”

  1. Çalışanlarınıza hakaret etmeyin

İş yerinde birçok stres dolu durum var; müşteri şikâyetleri, geç kalan teslimatlar, bütçe kesintileri ve daha fazlası. Berbat patronlar bu zorlu işlere karşı çalışmakta etkili değildir. Sinirlerini çalışanlarından çıkarırlar. Çalışanlarınıza hakaret etmek ve onları istismar etmek onlarla olan ilişkilerinize zarar verir. Ve departmandaki en iyi insanların yeni iş aramasına sebep olur. Çalışanlarınıza bağırmaktansa duygularınıza yol göstermek için stres yönetimi tekniklerini öğrenin.

  1. Vizyon ve ilhamı ihmal etmeyin

İlham veren bir vizyon olmadan insanlar yavaş yavaş işlerine olan ilgiyi kaybederler. Kötü patronlar bu problemi görmezden gelirler ve günlük problemlere odaklanırlar. En iyi yaklaşım departman için bir vizyon geliştirmek ve bunu coşkuyla ortaya koymaktır. Sizin için çalışan insanlara daha büyük sonuçları başarmaları için ilham vermek pratik gerektirir. Fakat buradaki harika kaynak bu işi yapmanıza yardımcı olabilir.

  1. Verdiğiniz sözleri unutmayın

Verdiğiniz sözleri tutmak güvenirliğinizi sürdürmeniz için harika bir yoldur. Berbat patronlar taahhütlerini nadir olarak enine boyuna düşünür ve çok hızlı bir şekilde söz verirler Kötü bir patron ilk önce bir iki gün bütçeyi gözden geçirmek yerine siz 10.000$ zam istediğinizde hemen size söz verebilir. İletişim problemi yaşamaktan kaçınmak için taahhütlerinizi netleştirmek için fazladan birkaç dakika ayırın. Örneğin eğer bir yöneticiden gelen bir talep ile karşı karşıya kalırsanız ne verebileceğinizi netleştirin “Ağustos’un 31’inde Çin’e yapılacak harcama için bir pazarlama planı sunacağım.”

Belirsiz taahhütler ve sözler herkes için hayal kırıklığı olabilme eğilimindedirler.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*