Bir Görüşmede Hızlı Cevap Alabileceğiniz 8 Soru: İşverenleri Etkilemek için Pratik Yaklaşımlar

Psikologlar buna “thin slicing” diyor. İnsanlarla tanışma anında, onlarla ilgili birçok şeye karar veriyorsunuz; statüsünden zekasına hatta rahatlığına kadar.

Güvenilir misiniz?

İnsanlar sizin güvenilir biri olup olmadığınıza bir saniyenin onda birinde karar veriyor.

Princeton araştırmacıları bunu bir grup öğrenciye aktörlerin yüzlerinden çekicilik, yetenek, hoşlanılabilirlik, agresiflik ve güvenilirliklerini değerlendirmeleri için 100 milisaniye vererek keşfetti.

Diğer bir grup ise bunu yapmak için istediği kadar vakte sahipti. Diğer özellikler bakma süresi bakımından değişiklik gösterirken, güvenilirlik basitçe aynıydı.

Statü sahibi misiniz?

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, markalı ürünler giymeniz -araştırmaya göre Lacoste ve Tommy Hilfiger- sizi yerel giyimli tasarımsız kıyafetler giymenizden daha yüksek statülü gösteriyor.

“Algılayış, sosyal etkileşimlerin getirisini etkileyebilecek diğer boyutların hiçbirinde değişiklik göstermedi,” diyor yazar önsözünde. “Çekiciliğin, kibarlığın ve güvenilirliğin algılanmasında hiçbir fark yoktur.”

Sadece statü.

Zekanızı Geliştirmek İçin Yapabileceğiniz Şeyler?

Loyola Marymount Üniversitesi Profesörü Nora A. Murphy’nin 2007 tarihli bir çalışmasına göre, konuştuğunuz kişinin gözlerinin içine bakmanız zeka seviyenizi çok yüksek görünmesini sağlıyor.

“Konuşurken bakmak anahtar bir davranıştır,” diye yazan Murphy, “IQ seviyesi ile önemli derecede orantılıdır ve intiba oluşturmak istenen hedeflerin başarılı bir şekilde manipüle edilmesini sağlar, ayrıca zeka seviyesinin daha yüksek görünmesine katkıda bulunur.”

Kalın çerçeveli gözlükler ve etkileyici bir konuşmanın da yardımı dokunuyor.

Hafifmeşrepliği Geride Bırakmanın Yolu Nedir?

Bir İngiliz araştırması, görünen dövmeleri olan kadınların, dövmesiz kadınlara göre daha az çekici olduğunu, daha çok alkol aldıklarının düşünüldüğünü ve daha hafifmeşrep algılandığını ortaya çıkardı – bunda dövmesi olan kadınlar hakkındaki basmakalıp düşüncelerin de etkisi var.

“İngiltere’de, kadınlar arasında dövme yaptırmak genellikle ‘ladette’ (alkollü içeceklere düşkün olunan, spor, hızlı arabalar ve erkek dergileriyle dolu ‘lad’ kültürünün dişili) kültürüyle ilişkilendirilir.”

Baskın Kişiliğinizi Nasıl Kontrol Altına Alırsınız?

Kellik sadece güzel değil, ayrıca güçlüdür.

Pensilvanya Üniversitesi’nden bir araştırmaya göre, “saçları kazınmış olan erkekler kendilerine benzeyen ama saçları olan erkeklere göre daha dominantlar,” ve “saçları dijital ortamda silinmiş halleri gerçek hallerinden daha dominant daha uzun ve daha güçlü algılanıyor.”

Yani bir yerden başlamak istiyorsanız, kazıyın gitsin.

Başarıyı Yakalamak İçin İzlemeniz Gereken Yollar Neler?

Eğer başarılı görünmek istiyorsanız, bir terziye ihtiyacınız var.

Bir İngiliz-Türk araştırmasına göre, fotoğraflarda terziye takım elbise diktiren erkeklerle hazır takım elbise giyen erkekler 5 saniye içinde karşılaştırıldığında, terzide takım elbise diktiren erkekler daha başarılı algılanıyor.

Kendinizi Tanıtmanın Yaratıcı Yolları Neler?

Bu sadece statüyle alakalı değil; aynı zamanda para kazanma potansiyeli.

2011 yılında yapılmış bir Kanada araştırmasına göre, üniversite öğrencilerine erkek modellerin farklı iş kıyafetleri ve gündelik kıyafetler giymiş halleri gösterildi. Bunun ardından onlardan hangi iş dalını temsil ettiklerinin söylenmesi istendi.

Sonuç tartışılmazdı: Bu düzenli giyinmiş adamlar sadece daha fazla para kazanmayı beklemiyordu, onlar bir an önce tanıtım yapmak istiyorlardı.

Maceraya Hazır mısınız?

İnsanlar, sadece görünüşünüzden kim olduğunuzu okumuyor, ayrıca yürüdüğünüz yola bakarak da bunu yapıyorlar.

Durham Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada öğrencilere, 26 diğer öğrencinin yürüyüşleri gösteriyor – bazıları daha gevşek yürürken bazıları daha dik ve düzenli yürüyor.

Kişilik hakkında bir izlenim oluşması için sadece birkaç adım yeterli oluyor. Öğrenciler, gevşek adımları dışadönüklük ve maceracılık ile eşleştirirken, düzenli yürüyüşler nevrotik bir izlenim oluşturuyor.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*