Çalışanların Motivasyonunu Öldürmenin 7 Yolu ve Bu Hatalardan Kaçınmanın Yolları

Şirketlerde çalışanları mutlu eden şeyler olduğu kadar mutsuz eden ve motivasyonlarını öldüren şeyler de vardır. Bu şeyler, iş hayatında olan kişilerden gördüğümüz kadarıyla daha fazla diyebiliriz. Peki çoğu zaman motivasyon düşüren şeyler neler?

1- Zehirleyici İnsanlar (Enerjinizi emerler)

Eğer bu insanlardan biriyle çalıştıysanız veya zaman geçirdiyseniz ne kadar yorucu tipler olduğunu anlamışsınızdır. Bu kişiler negatif enerji yayar bununlada kalmaz pozitif enerjiyi sömürürler. Bu nedenle bu kişileri mümkün olduğunca ekiplerinizden uzak tutun.

2- Profesyonel Olmayan Gelişme

Şirketiniz büyüyor olabilir, daha fazla kazanıyor olabilirsiniz ama bu her zaman motive edici bir şey olmayabilir. Eğer ekibiniz şirketle beraber kendilerinin de değer kazandığını hissediyor yani bir şekilde kariyeri için de önemli gelişmeler olduğunu görüyorsa o zaman güzel bir gelişme yaşıyorsunuz diyebiliriz.

3- Vizyon Eksikliği

Her şirketin vizyon yazısı vardır ama bu konu çalışanlara ne kadar yansıtılıyor tartışılır. Açık bir vizyon, çalışanların nelere odaklanması gerektiğini artırır ve verimlilik sağlar. Vizyon sahibi olmayan bir şirkette en iyi çalışanlar bile yeterli derecede verimli olamazlar. Büyük resmi gösterin.

4- Boşa Harcanan Zaman

Hergün yaptığınız toplantıların ne kadar gerekli olduğunu bir düşünün. İşte bu toplantılar bilinçi veya bilinçsiz şekilde çalışanları iş hayatından bezdiren en önemli şeylerdir. Her ne kadar “gerekli” oldukları söylensede çalışanların gözünde boşa harcanan zaman çok ise motivasyon yerlerdedir.

5- İletişim Eksikliği

Şirketlerde motivayon düşüren en önemli şeylerden biri de iletişim eksikliği. Bir şirkette iletişim kopukluğu varsa herkes ister istemez dedikodulara odaklanız ve gerçek bilgiden uzaklaşılır ve sonunda kilitlenmiş bir konuya daha sahip olur. Bu nedenle şirket içi iletişimi üst seviyede tutmaya özen gösterin.

6- Dikey Yönetim

Çalışanlar bireysel olarak da önemsendiklerini, yaptıklarının değerli olduklarının gösterilmesini isterler. Bu durumda yapmanız gereken şey aslında çok basit, hak eden kişilere çalışmaları karşılığı kattıkları değeri gösterin. Maddi olmak zorunda değil sadece bir teşekkür bile bazen problemleri çözebiliyor.

7- Kötü Liderler – Kötü Yönetim

Kötü bir lider, en iyi şirketi bile uçuruma sürükleyeblir. “Lider” vasıflarının neler olduğunu ve ekiplerinizi yöneten kişilerin ne kadar bu vasıflara sahip olduklarını iyi öğrenin. Çalışanlarınızın motivasyonlarını artırmak için bu liderlerle beraber iyi bir yönetici olun.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*