Duygusal Zekası Yüksek Kişileri İşe Almanın Önemi

Duygusal zekası gelişmiş insanların başkalarının duygularını anlama ve bu duyguları kolayca yönlendirme ve başkalarını kolayca okuma gibi bir yetenekleri vardır.

Duygusal insanları işe almanız için sebepler ve onları nasıl değerlendirmeniz gerektiği ile ilgili açıklamalara bir göz atın isterseniz:

Duygusal zekaya sahip çalışanlar müşterileri elde etmekte daha maharetlidirler

Ürününüzün cafcaflı görünmesine aldırmaksızın eğer müşterilerle direk bağlantı kuran, iletişime geçen, hizmetlerinizi tanıtan veya sorunlara cevap veren kişileriniz duygusal zekası gelişmiş olan kişilerden oluşuyorsa müşterilerinizin mutlu olma şansı kat kat artmaktadır. Tek yapmaları gereken düzenli bir şekilde müşteriye karşılık vermeleridir. Unutmayın ki müşteriler ile çalışanlar konuşur, ürünler değil.

Duygusal zekası yüksek çalışanlar mükemmel liderler çıkarırlar

Duygusal zekası yüksek çalışanların mükemmel bir dinleme yeteneği olmakla birlikte karşısındaki ile empati kurma gibi bir başarısı da vardır. İnsanların duygularının ne olduğunu bilebildiklerinden onların kararlarını da tahmin edebilirler. Onlarla nasıl iletişim kurmaları gerektiğini bilirler. Böylece takım içerisinde bulunan herkesi kolayca etkileme gibi bir şansları vardır. Çalışanlar, İnsanlara yatırım yapan ve onlarla ilgilenen kişileri takip etmeyi tercih eder.

Duygusal zekası yüksek olan çalışanlar görüşmelerde kendi farklarını ortaya koyarlar

Sorular yöneltirler, kendi başarısızlıklarından üzerinde çok durmadan söz ederler. Kendilerini soru bombardımanına tutsanız bile şekil değiştirmezler, rahat görünürler.

Bir kişiyi işe almadan önce iyi bir dinleyici olup olmadığına bakın ve vereceği muhtemel cevaplar üzerinde düşünün. Duygusal zekası yüksek olan insanların konuşmalarının içinde çok bağlaç, edat ve zarf bulunmaktadır. Düşünürken, beyinlerinin sol tarafını daha çok kullanırlar. Dilleri çok açıklayıcıdır. Sadece x,y ve z’yi kullanıp durmazlar. Bunları neden ve nasıl kullandıklarını da belirtirler.

İşe alım yapan biriyseniz bu konuyu mutlaka aklınızın bir köşesinde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*