E-postada kullandığınız dil ne kadar önemlidir?

Ortalama kabiliyetlere sahip bir insan, sadece 100 milisaniye içinde bireyin çekiciliği, sevimliliği, güvenilirliği, yetkinliği ve saldırganlığı üzerine varsayımlar oluşturur. Peki, sadece 100 ila 300 kelime kulanılan e-posta ile karşıda bulunan kişinin yüzünü görmeden, karakter analizi yapabilmek mümkün müdür?

İş ve kişisel iletişimde önemli bir araçtır ve kullanılan dil çok önemlidir. Doğru tonu yakalamak, doğru mesajı iletmek ve açık bir şekilde iletişim kurmak için uygun dil kullanımı gereklidir. E-postalarda resmi bir dil kullanılıyorsa, yazım ve dilbilgisi kurallarına dikkat etmek daha da önemlidir. Eğer e-posta kişisel bir amaçla yazılıyorsa, daha samimi bir dil kullanılabilir.

Her zaman uygun bir dil kullanarak, mesajın doğru anlaşılmasını sağlamak önemlidir.

Ayrıca, e-postalar genellikle yazılı iletişimin bir türü olduğundan, mesajınızda ne dediğiniz kadar nasıl söylediğiniz de önemlidir. Kaba veya saldırgan bir dil kullanmak, karşı tarafa olumsuz bir izlenim bırakabilir ve yanlış anlaşılmalara neden olabilir.

Fractl ve BuzzStream, 18-64 yaş arası 1200 kişiye e-mail yazarken nasıl bir üslup kullandıklarını sormuş, işte sonuçları…

  • Katılımcıların yüzde 78’i, e-posta dilinin, yabancı kişilerle iletişim kurmakta etkin bir rol oynadığını düşünüyor.
  • İnsanların yüzde 88’i, e-postalarını, kendilerini daha zeki göstermek için tekrardan yazıyorlar.
  • Daha yaşlı insanlar, e-postalarında daha otantik bir hava sergilerken, gençler ise kendilerini daha eğitimli göstermeye çalışıyor.
  • İnsanların yüzde 60’ı e-postaların kısa ve öz olması gerektiğini düşünüyor.
  • İnsanların yüzde 60’ından fazlası, e-postalarda mizaha yer verilmesinde bir sakınca olduğunu düşünmüyor.
  • İnsanların yüzde 70’i aşırı noktalama işareti kullanılmasına karşı.
  • İnsanların yüzde 30’u e-postakarda, sosyal mecra linklerinin gönderilmesine karşı.

 

Araştırmaya katılanların çoğunluğu, iş amaçlı e-postalarda resmi bir dil kullanmanın uygun olduğunu düşünüyor. Ancak, kişisel e-postalar için daha samimi bir dil kullanmanın daha doğru olduğu düşünülüyor.

Katılımcıların büyük çoğunluğu (yüzde 70’ten fazlası), e-postalarda olumsuz bir ton kullanmaktan kaçınılması gerektiği konusunda hemfikir. Ayrıca, yüzde 62’si, e-postalarında net ve anlaşılır bir dil kullanmaya özen gösterdiklerini belirtti.

Araştırma ayrıca, e-posta yazarken kullanılan emoji ve emojilerin sayısının da önemli olduğunu ortaya koydu. Katılımcıların yaklaşık yüzde 60’ı, iş amaçlı e-postalarda hiçbir emoji kullanmamayı tercih ettiklerini ifade etti. Kişisel e-postalarda ise, daha sık emoji kullanımı görüldü.

Araştırma katılımcıları, e-postalarda doğru tonu yakalamak, açık ve anlaşılır bir dil kullanmak, olumsuz bir dil kullanmaktan kaçınmak ve emoji kullanımını dikkatli bir şekilde yapmak gerektiğini düşünüyor.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*