Ekibinize İlham Vermenin 5 Yolu

Teslim tarihi yaklaşmış, müşteriler bekliyor; ancak ekibiniz biraz verimsiz mi gözüküyor? Hemen onlara kızmayın. Derin bir nefes alın ve çözüm yollarına bakın. Sonuçta siz onların liderisiniz ve onlara ilham vermeden, üretici olmalarını bekleyemezsiniz. Peki ne mi yapmanız lazım? İşte karşınızda, ekibinize ilham vermenin 5 yolu.

1. Vizyonunuzu, ekibin tüm üyeleriyle tek tek paylaşın.

The Huffington Post’ta Anush Kostanyan’ın dediğine göre, herkes her ekip bireyinin başarılı olmasına sebep olan birlik vizyonuna sahipse, motivasyon ve ilgi, alınan tüm aksiyonların görünmez noktası haline geliyor. Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Harvard Business Review’dan Kelly Decker ve Ben Decker, iki noktayı akıldan çıkarmamak gerektiğini söylüyor. Bunlardan biri, iletişimi iyi sağlayabilmek. Örneğin, Esra’nın ekibin IT ekibi. Seda da pazarlama ekibinden sorumlu. İki liderin ekibinin ihtiyaçları algılama dili farklı, ancak hedefleri aynı. Bu durumda grup liderleri, ekipler arasındaki iletişimde tercüman olma görevini üstlenmeli.

İkinci nokta ise mantıklı sebepleri, duygusal amaçlarla harmanlayarak çoğaltmak. Bu sayede ekibiniz, “yapmalıyım”dan “yapmak istiyorum”a geçecektir.

2. Kişisel gelişimleri için fırsat sunun.

Çalışanlarınız kişisel gelişim sağladıklarını düşündüklerinde, takımları için de faydalı olduklarını düşünür. Tabi ki, kişisel gelişim sadece iş ortamında geçerli olan bir şey değildir. Kendilerini geliştirmeleri, özel hayatlarında da onlara destek olur. Bu konuda çalışanlarınıza yardımcı olabilmek için yapacaklarınız ise şöyle:

 • Ekibinizin becerilerini geliştirmesi ve yeni teknikler öğrenebilmeleri için yılda en az bir kez eğitim seansı gerçekleştirin. Bunun için gerekli bütçeyi sağlamaya çalışın.
 • Koçluk ve akıl hocalığı kurslarına katılın.
 • Çapraz eğitim programları veya vardiya sistemini düşünün.
 • Ekibinizi yeni hedefler geliştirme konusunda teşvik edin.
 • Aktarılabilir yeteneklere odaklanın.
 • Ofiste kitap takas günleri yapın.
 • Ekibiniz için özel eğitimleri workshoplar ve seminerlere kayıt yaptırın.
 • Birlikte gönüllü olun

3. Kolları sıvayın.

Dünyanın en iyi liderleri, tüm gün boyunca bir ofiste oturarak saklanıyor mu sanıyorsunuz? Tabi ki hayır! İyi liderler ortalıkta görünür, kolları sıvar ve ekibe katılır. Onlarla beraber iş yapar. Bunu yapmak sadece ekibinizi değil, sizi de geliştirecek ve paslanmanızı önleyecektir. Siz onlara öğretirken, onlar da size öğretecektir.

4. Onları takdir edin ve minnettar olduğunuzu belirtin.

Bu çalışanınız için en büyük motivasyonlardan biridir. Küçük bir teşekkür bile onlar için çok şey ifade eder. Bunu yapmak için şu yolları takip edebilirsiniz:

 • El yazınızla yazdığınız bir not verin.
 • Periyodik olarak onlarla iletişime geçin ve tebrik anlamına gelen şeyler yapın ya da bilgilendirici makaleler yollayın.
 • Gerek ofis içinde gerek ofis dışında, her ekip üyesiyle zaman geçirin.
 • Teşekkür ederken net olun. Örneğin, çalışanınıza teslim tarihinden çok önce işi teslim ettiği için teşekkür edin.

5. Onlara örnek olun.

Lider ve yazar olan Brian Tracy, iyi bir liderin örnek bir insan olduğunu söylüyor. Gerek gözler önünde gerekse gözlerden uzaktayken. Örnek bir lider, güvenilir bir insan demektir. Çalışanları onun sözüne güvenir. Güvenilir bir insan, veremeyeceği sözleri asla söylemez ve verdiği sözü de her zaman tutar.
Ekibinizle, daha nice başarılar elde etmenizi dileriz.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*