Elon Musk’un önerdiği 5 kitap: Girişimcilere ilham verenler

Amerikalı mucit ve girişimci, PayPal’in kurucu ortağı, Tesla Motors’un CEO’su ve daha birçok titre sahip olan Elon Musk… Pek çok yaşıtının başa çıkması güç sorumlulukları tek başına almış ve 43 yaşında dünyanın en zengin adamları listesinde yer almayı başarmış biri. Elon Musk kendi kendine yazılım programları hazırlayarak iş hayatına atılarak şu an bulunduğu noktaya gelebilmiş, ender girişimcilerden.

Musk’a göre başarının sırrı ise oldukça basit. Gündelik hayatın stresi ve yorgunluğu bahane ederek sürekli ertelediğimiz bir aktivite: Okumak. Musk, özellikle insanın hayal dünyasını zenginleştiren, ona yaşamaya dair öğretilerde bulunan, zevkle okunan ve sınırları zorlayan kitapları, ideal kitaplar olarak nitelendiriyor.

Peki Musk’a göre hangi kitaplar bu özelliklere sahip?

İşte Elon Musk’ın severek okuduğu ve kendisine ilham verdiğini düşündüğü kitaplar…

  • Yüzüklerin Efendisi – J. R. R. Tolkien

1892’de dünyaya gelip, bugüne dünyayı kasıp kavuran bir bağımlılığı bırakmayı başaran J. R. R. Tolkien’in efsaneleşen eseri Yüzüklerin Efendisi, Musk’ın da favorileri arasında. Fantastik bir dünyanın kapılarını, hayal gücünün sınırlarını zorlayan başarılı bir kurgu örgüsünde okuyucuyla buluşturan Yüzüklerin Efendisi, dünyada modası geçmeyecek bir akım haline gelerek iddiasını korumaya devam ediyor.

  • Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Bilim kurgu ve mizahı bir araya getiren ünlü İngiliz yazarın unutulmaz eseri “Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi” için Musk oldukça iddialı konuşuyor. Hayata dair felsefe kitaplarından edinemediği fikri bu kitap vasıtasıyla edindiğini ifade ediyor. Seri olarak okuyucuyla buluşan Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi, bilim kurgu içerikli hikaye örgüsü vasıtasıyla yaşamaya dair zorlukları, adaletsizlikleri başarılı bir dille aktarıyor.

  • Benjamin Franklin: Bir Amerikalının Hayatı – Walter Isaacson

Amerika’nın siyasetine yön veren isimlerden biri olan Benjamin Franklin’in biyografisi olan “Benjamin Franklin: Bir Amerikalının Hayatı”, Franklin’in ülke siyasetini, savaş ve zorluklar çerçevesinde nasıl idare ettiğini, en çarpıcı şekilde okuyucuya sunuyor. Musk’ın öne sürdüğü üzere kitap, kendisine hayata ve girişimciliğe dair sağlam ipuçları vererek, kendisine gerçek bir kahraman kazandırmış oldu.

  • Einstein: Yaşamı ve Evreni: Walter Isaacson

Dünyanın hala adından hayranlıkla söz ettiği ünlü fizikçi Albert Einstein’ın biyografisi olan “Einstein: Yaşamı ve Evreni”, Musk’ı etkileyen bir başka kitap olma özelliğini taşıyor. Musk’ın kahramanları arasında başı çeken isimlerden biri olduğu bilinen Einstein’ın, hayata bakış açısı ve zorluklarla geçen başarıya ulaşma sürecini konu alan kitap, gerçekten ilham verici.

  • Sıfırdan Bire – Peter Thiel

Amerikalı girişimci Peter Thiel’in yatırım şirketlerini nasıl inşa ettiğine dair tüyolarla dolu olan bu kitap da, Musk’ın hem PayPal’de omuz omuza çalıştığı iş arkadaşının öyküsünü anlatıyor hem de okuyucuya bu anlamda cesaret ve ilham vererek gerçekten eğitici bir kitap olma özelliğini taşıyor.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*