En akıllı insanların günlük ritüelleri

En iyi olmak için çok değil, verimli çalışın!

Başarı ne verilir ne alınır. Sadece kazanılır. İnsanlık tarihinde en parlak zihinlerin hepsinde ortak bir nokta vardır. Sadece yaratıcılıkları ve zekaları değildir. Beklentileri aşan ve dünyada kalıcı değişiklikler yaratan en akıllı insanlar, üretkenliklerini nasıl geliştirebileceklerini öğrendiler.

Sigmund Freud, Benjamin Franklin ve Immanuel Kant gibi bu kişiler, yaşamlarını değerlerine ve kendine özgü ihtiyaçlarına göre planladılar.

Verimliliğinizi optimize etmek ve yüksek başarı seviyelerini sürdürmek söz konusu olduğunda, mükemmel zihinlerin zamanlarını nasıl harcadığını öğrenmek harika bir yoldur. Bu yazıda, tüm modern psikolojinin öncüsü ve kurucusu Freud’un, bağımsızlığın bilim adamı, yazar ve mimar Franklin’in ve tüm zamanların en büyük filozoflarından biri olan Kant’ın zamanlarını nasıl harcadığını inceledik.

İşte en akıllı insanların günlük alışkanlıkları:

Uyku seviyesine öncelik verirler
En akıllı insanlar, gün boyunca yüksek düzeyde fiziksel ve zihinsel enerjinin devam etmesinde uykunun önemini kabul ederler. Kant ve Franklin gecelik ortalama yedi saat uyku uyurken, gece baykuşu olan Freud’un ortalaması altı saatti.

Sabah için uygun geçiş süresine izin verirler
Sabah rutinleri sizi bunaltıyor çünkü; zihinsel durumunuz üzerinde büyük bir etkisi var. Benjamin Franklin her sabah düşüncelerini yansıtmak için vakit ayırırdı. Freud ise, kahvaltı yapmayı ve günlük bakımına vakit ayırırdı. Immanuel Kant ise ; güne çay ile başlayıp meditasyon yapar ve pipo içerdi.

Birincil hedefleri için belirli saat belirlerler
Kant, felsefesinin ilerletilmesi için Joseph Green ile danışmanlık yapmak için her gün en az dört saat harcadı. Franklin, müzik ve dilden bilime kadar çok çeşitli ilgi alanlarını kapsayan 8 saat geçirdi. Freud, ise; çalışmalarına dalmış, her gün psikanalitik hastalarıyla yaklaşık 10 saat geçirmiştir.

Giriş ve çıkış arasında optimum dengeyi bulurlar
Bazıları karşıt dengeyle daha iyi işler yaparken bazıları çıktıdan çok daha fazla girdiye ihtiyaç duyar. Benjamin Franklin, günde yaklaşık dokuz saat boyunca ona enerji veren işlerle meşgulken yalnızca sekiz saat enerji harcadığı bir tür plana sahiptir. Freud ve Kant 11 ila 12 saat arasında çalışmaya zaman harcarken uykuya 5-6 saat kadar bir süre ayırırlar.

Dikkat dağıtıcı durumları en aza indirirler
Teknolojinin dezavantajları olsa da, sanırım birçok zorluk kendine ait sınırları belirlemektir. Bildirimlerinizi kapatın ve bilgilendirilmek için belirli bir zaman ayırın.

Güne erken başlarlar
Kant ve Franklin her ikisi güne saat 05:00’te başlardı, Freud ise 07:00’de başlardı, ancak gece 1’e kadar da yazıyordu. Her günü büyüme için fırsat olarak görmeye başlayın.

Günlük egzersiz yaparlar
Sadece bir saatlik olsa bile Freud ve Kant, öğleden sonra kendilerini yenilemek için yürüyüşler yapmayı severlerdi. Freud’un aceleyle Viyana’ya ayak basması biliniyordu. Franklin egzersiz yapmazdı, aşırı kiloluydu.

Programlarını mümkün olduğunca basitleştirirler
Sigmund Freud, Immanuel Kant ve Benjamin Franklin’in programları oldukça basitti. Herkes basitliğin hız ve üretkenlik olduğunu ve hayatlarındaki gereksiz karmaşıklığı azaltmaya çalıştığını biliyordu.
Kendinizi değerlerinizle aynı hizaya getireceğiniz ve uygulayabileceğiniz kadar, doğal zekanızı ortaya çıkarabilir. Hep istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*