Girişim Başarısını Artırmanın Anahtarı: Mentorluk ve Mentor İlişkileri

Avrupadaki şirketlerin yüzde 90’ını KOBİ’ler oluşturuyor. KOBİ’lerin bir mentorla birlikte kararlar alması, şirketlerin büyümelerine ciddi katkılar sağlayabilir. Bir girişimci veya küçük işletme sahibi olarak, bütün rekabeti ya da şirketinizle ilgili komplikasyonları hesap edemeyebilirsiniz. Bu da sizin başarılı olabilecekken, önünüzde bir engel teşkil edebilir. Aslında başarı için gereken her şeye sahibizdir ve Türkçeye de ‘yönder’ olarak geçen bir mentorun bizi yönlendirmesi gerekiyordur.

Wasp Barcode’un yaptığı araştırmada küçük işletmelerin yüzde 30’u 24 aydan fazla yaşayamıyor. Bu da işin acı gerçeği. Ancak bir mentorla çalışmak, küçük işletmelerin ayakta kalması için bulunmaz bir nimet olabilir. Peki bir mentorla çalışmanız gerekiyor mesajındaki ısrarımız neden? Gelin verilerle konuşalım, çünkü bir girişimci bir bakıma hayalperesttir ancak hayallerini gerçekleştirirken her zaman verileri aklının bir köşesinde tutar.

Rakamlar bu fikri destekliyor.

Mentorlarla çalışan şirketlerin, mentorsuz şirketlere karşı başarı oranı yüzde 70. Çok çarpıcı değil mi? Ayrıca mentorla çalışan bir küçük işletmenin ortalama 5 yıldan daha fazla yaşadığı görülüyor. Bu da diğerlerine göre 2 kattan daha fazlası anlamına geliyor. İş hayatında başarma şansınızı ‘iki katına çıkarabilen’ çok az şey vardır. Bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Bir mentor iş modelinizdeki zayıflıkları bulmanızda yardımcı olur.

Bir girişimci olarak iş planınıza ya da vizyonunuza kolay kolay laf edemezsiniz. Onu mükemmel bulabilirsiniz. Ancak bir mentor, tecrübeleri ile iş modelinizdeki zayıflıkları tespit edip bunların çözümü için size tavsiyeler verebilir.

Networkünüzü genişletme şansı yakalayabilirsiniz.

Bir mentor bütün soruların cevabına sahip olmayabilir ancak cevap veremediği soruların yanıtını bilen insanlarla sizi tanıştırabilir. Mentorun arkadaşları da mentordur.

Mentor çalışanınız ya da şirket ortağınız değildir.

Pek çok girişimcinin düştüğü hatalardan biri bu. Mentorun fiilen iş yapmasını beklemek. Mentor size kapılar açar, ancak bu kapıdan sizi itemez ya da elinizden tutup birlikte içeri giremezsiniz. Açılmış kapıdan bir zahmet siz gireceksiniz.

Akıllı KOBİ sahipleri mentorlarla çalışmanın önemini bilir. Şirketinizle ilgili kritik kararlar alırken, pazarınızla ilgili araştırmalar yaparken ya da açılması gereken bir kapı hakkında kara kara düşünürken her şey yoluna girebilir. Tecrübelerden faydalanmak asla zarar vermez.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*