Google’ın Üst Düzey Yöneticisinden Kariyeriniz İçin Etkili Tavsiyeler

Bilişim dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Diane Greene’i bilmeyen çok az kişi vardır. Kendisi Google’da bulut sektörünü yöneten, VMware’in ortak kurucusu ve ilk CEO’su. Greene’in CEO’luğu, EMC’nin VMware’i 2003’te 635 milyon dolara satın aldığında bitmişti.

Daha sonra Greene, girişimcilere danışmanlık yapmaya başladı ve kendisi bu dönemin çok keyifli olduğunu söylüyor; en büyük memnuniyeti de bu firmaların birçoğunun çok başarılı olması.

Silikon Vadisi’nin en iyi danışmanlarından biri olan Greene’in eşsiz öngörüleri ve yapıcı tavsiyelerine kulak vermek isterseniz, bu yazıyı okumaya devam edin.

Her zaman yaptığınız şey önemlidir, kazandığınız para değil

Greene bu tavsiyeyi sadece işte değil, özel hayatta da temel almanız gerektiğini düşünüyor.

“Sadece yapmak istediğim şeyi yapıyorum. Bana ne çekici gelirse, ona bakıyorum.” diyor ve sırrının merak olduğunu söylüyor:

“Çocukken meraklı oluruz. Eğer bu yönümüzü kaybetmezsek, her şey maceraya dönüşür.”

Bunu Greene’in kendi hayatından örneklendirmek gerekirse: Greene, 2015 yılında Google’ın son girişimi olan Bebop Technologies’i 380 milyon dolara satın almasını sağlamış ve kendi payına düşen 149 milyon doları hayır kurumlarına bağışlamış. Çünkü Greene, kendisine yetecek kadar paraya sahip. Onun için önemli olan kariyer yapmak ya da para kazanmak değil, yaptığınız şeyi sevmek. Böyle yaparsanız, işiniz daha da kolaylaşır.

Dikkatli planlanmış küçük adımlar atın

Greene, planlarınızı gerçekleştirmenin sırrını açıklıyor: Harekete geçmek.

Bunun için iyi planlanmış bir yol gerekli, İşinizin kilometre taşlarını iyi inşa etmek için kısa süreli ve etkili hedefler yaratmalı, bunlara ulaşmalısınız.

Tüm bunlar gerçekleştikten sonra başarının gerçekleşmesi kaçınılmaz.

Bırakmak için 2 iyi nedene sahip olun

Greene, planlamanın sonucunda bir şeylerin ters gidebileceğini de biliyor. Böyle durumlarda ekibin tamamı geriye bakıyor ve durup durmamaları gerektiğine karar veriyorlar.

Kendisine sorduğu ilk soru, işe, plana, hedefe ve vizyona olan ilgisini kaybedip kaybetmediği.

“Eğer zihniniz bunu düşünmek istemiyorsa, zamanı iyi değerlendirmiyorsunuz demektir. Bu sizi heyecanlandıran başka bir şey bulmanız gerektiğinin sinyalidir.”

İkincisi soru ise yapılması mümkün olan bir şeyin başka bir güç tarafından engellenip engellenmediği.

Eğer üstünüz olan bir kişi, müdür ya da patronunuz, yanlış olduğuna inandığınız bir yol izlemeniz gerektiğini söylüyorsa ve gidişatı değiştiremiyor ya da o kişiyi aşamıyorsanız, kendi yolunuzu değiştirin. Bu bir zamanlar çok sevdiğiniz o şirketten istifa etmek bile olabilir. Ancak bu aynı zamanda size istediğinizi yapma özgürlüğünü de verir.

İşte bu, Greene’in başarı sırrı.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*