Verimliliği Artırmak İçin İdeal Çalışma Saati Kaç Saat Olmalı?

İşiniz eğer montajla ilgiliyse günlük 8 saat çalışmanız doğal ama zihinsel işlerle uğraşıyorsanız bu süreç sorgulanmalı? Bilimde henüz net olarak cevaplanamamış birçok soru var. Bir de olmazsa olmaz iş hayatıyla ilgili ideal çalışma saati ne kadar? Bunun dışında evrende yalnız mıyız, karadeliğin dibinde ne var? Gibi sorular sil silesi devam ediyor.

Alex Pang yeni bir kitabı olan Rest’te bilgi üzerine çalışan kişilerin günde kaç saat çalışmaları gerektiğinden bahsediyor. Dizilerde ve çoğu yerde bahsedildiği gibi işiniz zihinsel bir iş ise 4 saatten fazla çalışmamanız gerekiyor.

İlk olarak, resmi araştırmalar Pang’ın iddiasını destekliyor. 10,000 kuralını duydunuz mu? Bu kadar çok uygulamaya duyulan ihtiyacın, günde dört saat entelektüel çalışmanın beynimizi mükemmelleştirdiği fikrine ters düşeceğini düşünürsünüz. Ancak bunun doğruluğunu kanıtlayan durumlar söz konusu…

Elit sanatçılar etkileyici bir uygulama kapasitesine sahip olabilirler ancak bilim, bunu dört saat veya daha kısa bir sürede yapacaklarını göstermektedir.

Dahiler

Bilim, bu dört saatlik maksimum süreci oldukça yakın bir tarihte belgelemiştir. Ancak görünüşe göre çeşitli alanlardaki dahiler bunu yüzyıllar önce keşfetmişlerdir.
“Örneğin; Charles Darwin, sabah 90 dakika öğleden sonra 90 dakika şeklinde çalışmıştır. Matematikçi Henri Poincaré, Thomas Jefferson, Alice Munro, John’un günlük rutinleriyle aynı özellikleri göstermektedir.

Avcılar, toplayıcılar

Sanayici öncesi avcılık ve toplayıcılıkla uğraşanlar, bile beynin doğal ritmini anlama konusunda aklı başında davranmışlardır. Avcı ceylanlar yatırım fırsatlarını çiğnemekten çok uzak görünüyor olsa da, onlar da beynin dört saatlik çalışma limitine tabi tutuldu. Sadece savaşmak için yeterince zekilermiş.

“Yarım yüzyıl önce, antropolog Marshall Sahlins, avcılar -toplayıcılar toplumlarda yaşayan insanların hayatta kalmak için kesintisiz bir mücadele içinde olmadıklarını ileri sürerek heyecanlandı” diyor Burkeman. “Afrika ve Avustralya’daki rakamları çarpıtarak, avcı-toplayıcıların günlük beslenme tutmak için ortalama çalışma saatlerini hesapladı ve üç ila beş saat olduğunu ortaya koydu.

Diğer dört saatte ne yapmalı?

Beynimizin konsantrasyon ve yaratıcılık için en üst düzeyde inşa edilmiş olduğu kısım oldukça zorlayıcıdır. Ancak 4 saatten sonra dinlenebileceğiniz gibi hobilerinize de vakit ayırabilirsiniz.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*