İş görüşmelerinde hikayesi olan kazanır

Hikaye anlatımı artık özellikle içerik pazarlaması için önemli bir stratejidir. Aslında içerik pazarlaması uzmanları, dijital pazarlama alanında çalışacak kişilerin sahip olması gereken en önemli becerilerden birinin hikaye anlatımı olduğunu söylüyor. Bu nedenle, iş görüşmelerinde aranan özelliklerden biri, kişinin kendi hayatını veya herhangi bir konusunu “hikaye etme” yeteneğidir.

Herhangi bir konuyu, olayı ve hatta ürünü anlatabilmesi de yaratıcılığının bir göstergesidir. Bu nedenle sektörde fark yaratmak istiyorsanız bir “hikaye anlatıcısı” aramaya başlayabilirsiniz.

İş görüşmesi adayları arasında en iyi hikaye anlatıcısını keşfetmek için kullanabileceğiniz ipuçlarına bir göz atalım…

Sorularla hikayeye öncülük etmek
Adayınıza standart, sıradan sorular sorabilir, ancak kendi hikayesini anlatmaya zemin hazırlayabilirsiniz. Bu soruları adayın ezbere konuşmasını engelleyecek şekilde yapılandırmanız önemlidir. Örneğin“ “Neden bizi seçtiniz” yerine, “Bizi seçmeye nasıl karar verdiniz, doğru marka / ajans olduğumuzu mu?” Bunun gibi bir soru daha çok hikayeyi anlatmakla ilgili olurdu, ki bu sizin hedefiniz.

doğru noktaları birleştir
Hikaye anlatımının başarısının ayırt edici özelliği, öğretici olmasıdır. Adayınızın hikayesini anlatırken dikkati dağılırsa, bu onun iyi bir hikaye anlatamadığının veya anlatacak doğru hikayeyi bulamadığının bir işaretidir.

Adayın hikayesiyle başa çıkmak
Adayın hikayesiyle de ilgilenmeniz çok önemlidir. Çünkü öğrenecek çok şeyin var. Size geçmiş iş deneyimlerini ve sizi nasıl hissettirdiklerini ve düşündüklerini anlatırken, kısa veya kısa olsun, hikayeleri ilginç kılan şeylerin bunlar olduğunu ve yalnızca önemli noktaları vurguladığını unutmayın. Bir hikaye olayların tekrarı değildir.

Hikayeyi duraklat
Adayınız hikayesini anlatırken, sözünü kesin. İyi bir hikaye anlatıcısının refleksleri bu gibi durumlarda işe yarar. Hikayesine, sorabileceğiniz diğer sorularla uzlaştırarak devam etmek istiyor. Böylece hikayeden kopup kopmadığını kontrol edebilirsiniz.

Referanslar
Adayınızın hikaye anlatma işlerinde olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Haber merkezinde olmak, gazetecilik, film ve metin yazarlığı gibi meslek ve sektörlerde çalışmak hikaye anlatıcısı olmanın artı değerleridir.

Mücadele ve değişimi içeren özgeçmişler daha önemlidir. Örneğin adayların deneyimlerine bakarak gazetecilik geçmişi olan adayın neden bu sektörü seçtiğini, başvurduğu pozisyon hakkında ne düşündüğünü ve gerçekten ne istediğini sorabilirsiniz.

İyi hikayeler doğru karakterleri oluşturur
Hikayelere insani özellikler katan, onları değerli kılan ve hikayeleri yaratan insanların karakterleridir. Uzun vadede sizin için en önemli konulardan biri çalışanlarınızın karakterleri olmalıdır. Bu, markanızın prestijinin yanı sıra hikayelerinizdir.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*