İş Hayatında Daha Geniş Bir Çevreye Ulaşmak İçin 6 Etkili Öneri

İş hayatı tamamen iletişim ağları üzerine kurulmuştur ve zamanla oluşturulan bu bağlantılar hayat boyunca kazanılmış en değerli varlıklardır. 

Sizde güçlü bir iletişim ağına sahip olmak istiyorsanız “How to be a power connector?” kitabının yazarı Judy Robinett’tenin önerilerine bakalım:

  • Gerçek olun

Olmadığınız kişi olmaya çalışmayın. Kendiniz olun. Doğal, samimi tavırlar insanlarda her zaman daha güzel izlenimler bırakır.

  •  Güvenilir olun

İlişkiler güven üzerine kurulur. Güven duygusu rahatlıkla kazanılabileceği gibi kolay bir şekilde geri dönüşü olmayan bir şekilde kaybedilebilir. Kelimeler sayesinde kişilerle aranızda bağ kurun. Söz verdiğiniz zaman sözünüzü mutlaka gerçekleştirmeye çalışın. Bağlantılarınız içinde inanılır, güvenilir birisi olmanız sizin için her zaman avantaj sağlayacaktır. Güvenilirlik sayesinde insanların aklına gelecek ilk kişi siz olabilirsiniz.

  • Çevrenizle etkileşim içerisinde olun

Etrafınızdaki çevreye aktif olarak katılmaya çalışın. Yeni deneyimlere ve insanlarla tanışmaya açık olmalısınız, çevreniz bu sayede oluşacaktır.

  • İyi bir dinleyici olun

İnsanların işleri, beklentileri, özel hayatları kendileri için büyük önem taşır. Kaliteli sorular sorarak cevaplarını dikkatlice dinlemelisiniz.

  • Sabırlı olun

İlk tanıştığınızda bazı kişilerle iyi ilişkiler oluşturamayacağınızı düşünebilirsiniz. Fakat sabırlı olup sakin adımlar atmalısınız. İnsanlarla sağlam ilişkiler kurmak uzun zaman alabilir.

  • Girişken olun

Güçlü çevre oluşturabilmek için aşırı dışa dönük bir kişi olmanız gerekmez ancak utangaç bir şekilde de kimseyle iletişime geçemezsiniz. Bu yüzden girişken olmanız fayda sağlayacaktır.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*