İş Stresinden Kurtulmanın 7 Yolu

En son arkadaşlarınızla ne zaman doyasıya eğlendiniz, ailenizle ne zaman kaliteli zaman geçirdiniz. Hepsini geçtim, en son ne zaman hiç bir şey yapmadan dinlendiniz? Diğer işkolikler gibiyseniz büyük ihtimalle bu soruların cevabı, uzun zaman önce olacak. Bilimsel bir açıklamaya ne dersiniz? İşten uzaklaşmak sizi stres olmaktan kurtarır, konsantre olmanızı sağlar, beyninizin boşalmasına yardımcı olur ve iş-yaşam dengenizi geliştirir.

Söylemek yapmaktan daima daha kolaydır ama eğer aşağıdaki adımları takip ederseniz başarabilirsiniz.

Önceden hazırlıklı olun

Planlamadan ara vermek, işten uzaklaşmaya çalışmak sizi daha çok strese sokabilir. Bugün çalışmak istemiyorum dediğiniz zaman yarım kalan işleriniz aklınızdan çıkmayacak ve dinlenmek için ayırdığınız zaman diliminizi size zehir edecektir. Böyle şeylerle karşılaşmamak için ayrılma zamanlarınızı planlayın ve bu zamana göre çalışmalarınızı yürütün. Örneğin arkadaşlarınızla kamp yapmaya gidecekseniz önemli işlerinizi o zamana kadar bitirmeye veya toparlamaya çalışın. Çalışmayacağınız zamanı önceden bilmek işlerinizi o zamana kadar toparlamanızı sağlayacaktır.

İşleri devredebileceğiniz birileri olsun

İster asistanınız olsun ister iş arkadaşınız ama işleri devredebileceğiniz bir arkadaşınızın olması işlerinizi daima daha  kolay kılacaktır. Böylece acil işler konusunda endişelenmenizi gerektirecek bir şey olmayacaktır. Olmadığınız zamanlarda mail, telefon trafiğini yönetir sizi dönüşte yoğunluktan kurtarmış olur. Güvenilir birine sahip olduğunuz zaman endişeleriniz azalır ve işyerinden uzaklaşabilirsiniz.

İşten ayrılmadan önce bunları yapmayı unutmayınız:

  • Yetki vermek istediğiniz görevleri seçin
  • En iyi ve güvenilir kişiye verin
  • Açık yönergelerde bulunun
  • Bitiş tarihini verin
  • Sorumlulukalrını verin

Planlar yapın

İşyerinden uzaklaşın dediğimiz zaman evinize gidin, bilgisayarınız açık kalsın, mailler gelmeye ve siz okumaya devam edin ama o arada bir film, dizi izleyin değil. Evin dışına çıkmanız gerekir. Bir konser, spor organizasyonu, arkadaşlarla akşam yemeği veya tırmanma gibi şeyler olabilir. Böyle planlar sizi işten uzak tutmanın en iyi yöntemidir.

Diğerlerini de uyarın

Olmadığınız saatler için birilerini yetkilendirdiniz ama yine de ofisteki herkese 1 gün olmayacağınızı söylemelisiniz ve kimi yetkilendirdiğinizi bildirmelisiniz. Böylece sizinle ilgili gelebilecek sorularda daha rahat cevap verebilsinler ve gerekirse yetki verdiğiniz kişiye aktarım yapabilsinler.

Hesapları çevrimdışı yapın ve bildirimleri kapatın

Akıllı telefonunuzda işe dair mail hesapları varsa dinlenmeye çekildiğiniz bu zaman aralığında kapatın. Sadece bir maile cevap vermek çok sıkıntı olmaz diye düşünebilirsiniz ama bunun devamının gelmeyeceğinin garantisini kimse veremez. Bazen iş veya kişisel hesabınız olduğunu bilemeyebilirsiniz. Bu sebeple işten uzaklaştığınız dönem boyunca bütün uyarıları kapatın.

Kırmızı çizgiler, sınırlar koyun

Kafanızı dinlemek veya iş dışında farklı bir şeyler yapmak için çıktığınız bu yolda rahatsız edilememek için patronlarınıza ve iş arkadaşlarınıza açık bir şekilde rahatsız edilmemeniz gerektiğini ve yapılması gereken bir şey varsa dönünce halledeceğinizi belirtin.

Kendinize karşı dürüst olun

Bu gerçek sizin için biraz zor olabilir ama bilmelisiniz, 24 saat işten uzak durduğunuz zaman dünya daha kötü bir hal almayacaktır. Uygun adımlar attığınız zaman, mesela işleri bölümleyip yetkilendirmek gibi, diğer işler siz dönene kadar bekleyebilir.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*