İş ve Yaşam Dengesi İçin Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin: Sağlıklı Bir Yaşam İçin İpuçları

William J. H. Boetcker’in dediği gibi eğer işiniz başka hiçbir şeye zaman bırakmayacak kadar yoğunsa yanlış giden bir şeyler var demektir; sizinle ya da işinizle ilgili.
Profesyonel iş hayatının temposuna öyle kaptırıyoruz ki, geçip giden zamanın ne kadar hızlı olduğunu sadece bir an durup düşündüğümüzde fark edebiliyoruz. Sonra bir Ege kasabasında cafe açma hayallerine dalıp gidiyoruz.

“İnsan neden para kazanır?” sorusunun cevabı özetle ‘daha fazla keyifle yaşayabilmek için’dir. Peki gerçekten yaşayabiliyor muyuz? İş ve özel yaşam ne kadar dengeli olursa o kadar yaşayabiliyoruz aslında. Peki, bu dengeyi sağlayabiliyor muyuz?

Şöyle bir göz atalım:

1- Korkunuzu Yenin

İş ve özel yaşamınızda sağlıklı bir denge geliştirmek için; çalışmadığınızda şirketinizin batacağı konusundaki korkunuzu yenmeniz gerekecek. İşler sandığınızdan daha kolay ilerliyor aslında. Fakat işi zora sokan yine sizsiniz. Gün içerisinde yapmanız gerekenleri tamamlamışsanız, işle ilgili her şeyi unutun. Günün geri kalanını nasıl keyifle değerlendireceğinizi planlayın.

2- Önemli Kişisel Aktivitelerinizi Planlayın

Her zaman “yoğun” olan iş yaşamınızda neleri unuttunuz kim bilir? Belki bir evlilik yıldönümü, belki bir hayaliniz… Hayatınızın orta yerine “iş yaşamını” koymuşsanız vakit ayırmak da zor olacak, hatırlamak da. Yapmak istediğiniz, sizin için önemli olan, hatırlamanız gereken her şeyi takviminize not edin. Böylece hem hayata geçirmek kolay olacak, hem de hayattan keyif almak.

3- Sınırları Siz Belirleyin

Gecenin 11’inde müşterinizden ya da arkadaşınız alacağınız telefon, muhakkak onların ihtiyacı için olacaktır. Peki sizin kendinize olan ihtiyacınız? Günlük zaman planlamanızın başkaları tarafından oluşturulmasın, siz belirleyin. Size ne zaman ulaşılmaması gerektiği konusunda çevrenizi alıştırın. Kısacası, “7/24 ulaşılabilir” algısı oluşturmayın, kendinize zaman ayırın.

4- Nerede Yaşamak İstediğinizi Seçin

Herkesin soluğu Ege’de alma hevesi işte tam da bu yüzden… Ne iş yapmak istediğiniz ya da potansiyelin nerede olduğuyla ilgili olsa da nerede yaşayacağınız konusunda iyi karar verin. Belki İstanbul, belki Türkiye’de bambaşka bir şehir, belki de yurt dışı… Şehir seçemezsiniz bile, mahallenizi siz seçin. Aklınızdaki ideal iş-yaşam dengesi için buna özen gösterin.

5- Enerjinizi Yönetin

Her insan organizması bir noktada birbirinden ayrılır. Gün içerisinde yaptıklarınıza daha iyi odaklanabilmek için, nasıl ve ne kadar vakit ayırmanız gerektiğine dikkat edin. Enerji döngünüze göre işlerinizi planladığınızda iş/zaman oranı lehinize sonuçlanacaktır.

6- Sosyal Gruplara Katılın

Sosyal ağlarda gezinirken tüm arkadaşlarınızın gönlünce eğlendiğini mi fark ettiniz? Peki siz? Yeteri kadar sosyal olamadığınızı ya da sosyalleşemediğinizi düşünüyorsanız sebebi işinize çok fazla vakit ayırmanız olabilir. Uzun zamandır ilgi duyduğunuz bir hobi için harekete geçin. Yeni aktivitelere katılın. Merak ettiğiniz ne varsa, keşfetmeye çalışın. Sosyal çevreniz farklı ve eğlenceli olacaktır.

7- Ev İşlerinizi (Mümkünse) Unutun

Eğer mümkünse, ev işlerini dışarıdan yardım alarak çözmeye çalışın. Örneğin temizlik hizmeti alın. Buna benzer hizmetlerden yararlanarak çevrenize ve kendinize çok daha fazla zaman ayırabileceksiniz. Zamanınızın çok büyük kısmını istediğiniz gibi şekillendirebileceksiniz.

8- İş Takviminizde Boşluklar Yaratın

Bir takviminiz var, onu verimli kullanın. Gün içerisinde bir zaman belirleyin ve bu zamanlarda tüm bildirimleri kapatın, yalnız kalın. İşiniz ile ilgili önemli görevleri/projeleri düşünün, araştırın. Daha verimli bir iş hayatıyla karşılaşacaksınız.

9- Çalışma Saatlerinizi Sınırlandırın

Size bir haberimiz var, işler hiçbir zaman bitmeyecek. Eğer işleri “o gün” ya da “o hafta” bitirmeyi planlıyorsanız, duramayacaksınız. Saatlerce çalışmak kimse için iyi olmayacak. Siz, aileniz ya da yakın arkadaşlarınız için… Belki günlere göre farklı davranmak zorunda kalacaksınız ama belirlediğiniz saatten sonrasında işli ilgili bir şeye yer vermeyin.

İş-yaşam dengesi, iş ve özel hayatınızın tamamen eşit zamana yayılması gereken bir sistem değildir. Profesyonellerin iş ve özel yaşamı benzersiz özelliklerde olacaktır. Hayatınızı daha keyifli hale getirmek için yukarıda bahsettiğimiz detaylardan kendinize göre bir pay çıkarmayı deneyin.

Peki siz, iş ve özel hayatınızı daha dengeli hale getirmek için neler yapıyorsunuz? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*