İş Yerinde Stresi Kontrol Etme Yöntemleri: Etkili Stratejiler ve İpuçları

İş hayatı çeşitli nedenlerle stres çıtasını yükselten bir rota çiziyor. Kurum veya kuruluşun pazardaki yeri ve hedeflerine paralel olarak büyüklüğü arttıkça bu yükten kurtulmak mümkün değildir. Bu durum zamanla gerilimi rutin bir duruma getirir.

İş hayatında stresten uzak durmak mümkün olmayabilir ama bununla yumuşatarak baş etmek mümkündür. Uzmanlar ayrıca iş hayatında biraz stresin verimliliği artırdığını savunan açıklamalar da yapıyor. Bazı durumlarda, küçük bir doz stresin beynin çözüm bulması için faydalı olabileceğini söylüyorlar. Peki stresi faydalı bir seviyede tutmak için ne yapabiliriz? İşte cevaplar…

Stresi paniğe dönüştürmeyin

İş hayatınızda stresi asla erteleyemeyeceğiniz için bu durumu sakinlikle karşılamaktan başka bir çözüm yoktur. Stres, işyerindeki tüm ortam ve birimlerle ilgili olarak ve pozisyona bağlı olarak artan veya azalan bir eğilim gösterir. Kısacası, ne yaparsanız yapın, stres her zaman bir yerde hazırdır. İşteki günlük stresin aslında rutin bir durum olduğu gerçeğine alışırsanız, işleri daha sakin bir şekilde ele almak mümkündür. Panik yapmamak, stresle daha nazikçe başa çıkmak ve çözüm bulmak demektir.

Profesyoneller ve stres

Dünyanın en tanınmış ve örnek yöneticilerinin stres karşısındaki tutumları bu konuda örnek olabilir. Apple’ın kurucu yöneticisi Steve Jobs’un yaptığı sunumları dikkatlice izlerseniz, bir şeyler ters gittiğinde onun tavrına da tanık olabilirsiniz. Herhangi bir ürün lansmanında veya benzeri bir toplantıda Jobs, son derece havalı olmakla o an hakkında şaka bile yapabilir.

Stresin belirlenmesi ve derecelendirilmesi

Bazen profesyonel hayatta bir günde yaşayacağınız sorunlar, tüm ay boyunca yaşadığınızdan daha fazla olabilir. Bu durumu hafifletmek için sizi rahatsız eden durumları kategorize etmek ve sınıflara ayırmak da bir yöntemdir. Bunu yapmak için örtüşen koşullara dikkat etmeli ve bunları tanımlamalısınız. Ofisin dekorasyonundan, bütün gün karşıda oturduğunuz meslektaşınız bile bilmeden sizi strese sokabilir. İş yerinde yaşadığınız stresin nedenlerinin çevreye, bireye mi yoksa iş tanımına mı bağlı olduğunu belirlemek sizi daha dirençli hale getirir.

Stresin nereden kaynaklandığını bulmak ve önem derecesiyle puanlamak iş hayatınıza belli bir rahatlık getirecektir. Stresle baş etmenin en önemli yönteminin “sınıflandırmak ve değiştirmek” olduğunu belirten uzmanlar, yapabiliyorsanız stres koşullarını değiştirmenizi veya yapabiliyorsanız yönetmenizi de tavsiye ediyor.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*