İşinizden Ayrılıp Ayrılmamanızı Anlamanın Yolları

İş hayatında zaman zaman değişim kaçınılmaz olabiliyor. İşinizden ayrılmak, yeni bir kariyere başlamak için gereken bir adım olabilir. Ancak bu kararı verirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Her gün işe gidip geliyorsunuz ama ters giden bir şeyler var. Huzurlu değilsiniz. İşten çıkmanız gerekiyormuş gibi hissediyorsunuz, ancak yanlış bir karar da vermek istemiyorsunuz. Peki işten ayrılma zamanınızın geldiğini nasıl anlarsınız?

İşte işinizden ayrılıp ayrılmamanızı anlamanın yolları:

Daha fazla ilerleme kaydedemiyorsanız.

Yıllardır aynı pozisyonda mısınız? Karşınıza yenilikler çıkmıyor, kendinizi geliştiremiyor musunuz? O zaman kariyeriniz için yeni bir adım atmanız gerekebilir.
Jobcase CEO’su Fred Goff şu tavsiyede bulunuyor: “Eğer bulunduğunuz şirketin önümüzdeki birkaç sene içerisinde size terfi şansı vermeyeceğini düşünüyorsanız, ayrılmayı düşünebilirsiniz. Sektördeki değerinizin farkında olmalısınız., ancak bunu yaparken sektörün durumunu, iş bulma ihtimalini ve konumunuzu gözden geçirin.”

Kariyer hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için bir destek göremiyorsanız.

Kariyer planlamanızla alakalı direktörünüzle ya da patronunuzla konuştunuz. Omuz silkerek bakarız diyorsa, bu hiç olmayacağı anlamına da gelebilir.
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde kariyer geliştirme uzmanı olan Lily Zhang bu durumda süpervizörünüze danışabileceğinizi söylüyor. Beraber alabileceğiniz başka sorumlulukları gözden geçirin. Bulunduğunuz departmanda size bir çözüm yoksa, belki başka departmanda çözüm olabilir.
Eğer terfi süreniz birden fazla olmak üzere es geçildiyse, belki de yolunuza taş koyan birileri vardır. Belki de, farkında olmadan kendinizi sabote ediyorsunuzdur. O halde bir şeyleri değiştirmenin zamanı gelmiştir.

Sıkıntıdan ve monotonluktan ötürü problem yaşıyorsanız.

Eskiden işe büyük bir hevesle giderdiniz ancak balayı son buldu. Artık eskisi gibi enerjik hissetmiyorsunuz, gün bitsin diye saate bakıyorsunuz. Motivasyonunuz düşük. Bir şey öğrenmiyorsunuz, kendinizi geliştiremiyorsunuz.
Birçok uzman, sıkılmanın bir işi bırakma konusunda en önemli belirti olduğu kanaatinde. Böyle bir durumda ne sizin işe faydanız olur, ne de işin size.

Kötü haftalar, kötü aylara dönüştüyse.

Her iş yerinde kötü haftalar olur, ancak bu haftalara aylara dönüştüyse, orada bir takım değişiklikler gerçekleşmeye de başlar.
Web geliştirme uzmanı Elizabeth Jackson, umut olmayan yerde mutluluğun da olmayacağını söylüyor. Böyle durumlarda değişen pozisyonlar, sıranın size geleceğinin habercisi olabilir. Bu durumlarda hazırlıklı olmalısınız. İş bakmaya başlamalısınız. Hatta işinizden ayrılabilirsiniz.

Şirketiniz ya da sektörünüz çökmek üzereyse.

Yavaş yavaş bütçeler kesilir, maaşlar azalmaya başlar. Her şey ciddi ve net bir şekilde değişmektedir. Zhang bu konuda ileri görüşlü olmanın önemli olduğunu söylüyor. Kendi şirketiniz dışındaki şirketlere bakın, beraber çalıştığınız diğer sektörlere bakın. Herkes aynı problemle mi yüzleşiyor. O zaman yenilik yapmanın zamanı gelmiş olabilir.
Kariyeriniz yok olmak üzereyse, erkenden çözüm arayışına girmek çok önemlidir. Ne kadar erken çözümü yakalarsanız, o kadar iyi durumda olursunuz.

Devam etmeye hazırsanız, ne yapmalısınız?

Gerçekten ne istediğinizi düşünün. Hayatta ne yapmak istiyorsunuz? İlgi duyduğunuz şeyler neler? Çevrenizdekilerin yaptığı işlerden hangileri ilginizi çekiyor? CV’nizi ve diğer kariyer platformlarındaki hesaplarınızı güncel tutun. Bu süreçte hayal edemeyeceğiniz bir fırsat karşınıza çıkabilir ya da birilerinin dikkatini çekebilirsiniz. İş çevrenizi ve ağlarınızı kolaçan edin, genişletmeye çalışın. Birçok iyi iş fırsatı, referanslar sayesinde olur. çevrenizi güçlü tutun.

İş hayatında ilerlemek için bazen radikal kararlar almak gerekebilir. İşinizden ayrılmak, yeni bir kariyer hedefi için ilk adımı atmak olabilir. Ancak bu kararı vermeden önce yukarıdaki belirtileri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Unutmayın ki, iş değiştirmek başarıya giden yolda atılacak cesaretli bir adımdır.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*