İşleri gerçekleştiren insanların 5 akıllı alışkanlığı

Fikir üretmek ve uygulamak arasında köprü kurmak, herkes için sezgi yoluyla keşfedilen bir şey değildir ve başarılı girişimcileri başarısız girişimcilerden ayıran önemli bir nitelik, işleri halletme yeteneği ve gönüllülüğüdür.

Kazananları kaybedenlerden ayıran aslında tek bir alışkanlık değildir. Onları farklı kılan şey, daha büyük bir hedefi destekleyen ve sürekli olarak hayata geçirilen bir davranışlar bütünüdür. Buradaki anahtar kelime ise sürekliliktir. Spor salonuna sıkça gitmediğinizde daha güçlü ve hızlı olamayacağınız gibi, sosyal becerilerin gelişmesi de aynı şekilde işler. Bir şeyde iyi olmak için kendinizi yetiştirme ve adanma konusunda motivasyona sahip olmanız gerektiği gibi, sosyal becerileri geliştirmek için de aynı motivasyona sahip olmanız gerekir.

Herkes kendi işine yarayan davranış ve alışkanlıklara sahipken, size önereceğimiz ve olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayacak 5 davranış aşağıda yer almaktadır:

Kendinize verdiğiniz sözleri tutun.
Başkalarına verdiğiniz sözleri tutma olasılığınız, kişisel itibarınız ve ilişkilerinizin kalitesi gibi faktörlerden dolayı daha yüksek olabilir ve kendinize verdiğiniz sözleri tutmak, karakterinizin temelini oluşturan öz etkinlik ve özgüveni artırır. Eğer engelleri aşabilen biri olmak istiyorsanız, öncelikle kendinize verdiğiniz sözleri tutmayı öğrenmelisiniz.

Düşüncelerinizi anında yakalayın!
İyi fikirler anlık olarak aklınızdan geçebilir ve kaybolabilir. En sinir bozucu şeylerden biri, hafızanızda harika bir fikri arayıp durmaktır. Bu nedenle ilham aldığınız anda aklınıza gelen fikirleri hemen kaydedin. Sesli mesaj bırakabilir veya kendinize e-posta gönderebilirsiniz. Daha hızlı hareket etmek isterseniz, fikirle ilgili anahtar kelimeleri yazın ve gerisini daha sonra tamamlayın. Bu yöntemler, fikirlerinizi hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi çok ciddiye almaktan kaçının!
Evet, “Eğer kendimi ciddiye almazsam, hiç kimse almaz” şeklinde bir deyiş vardır ve insanlar, onları uyutan biri yerine biraz mizah anlayışına sahip birini gördüklerinde daha çok ilgi gösterme eğilimindedirler. Bu nedenle hayatınıza biraz espri anlayışı katmanızda fayda vardır. Tabii ki, komik olmanın da uygun bir zamanı ve yeri olduğunu unutmayın! İzleyicilerinizi ve odadaki atmosferi anlayarak hareket etmeniz önemlidir. Aksi takdirde, sadece kendi kafanızda komik olan bir espri yaparak tüm arkadaşlarınızı kaybetme riskiyle karşılaşabilirsiniz!

Kendinizi her gün yeniden inşa edin.
Kişisel olarak kendinize meydan okumak, dayanıklılığınızı artırır. Yaptığınız seçimler, bugünkü halinizi şekillendirir ve gelecekte kim olacağınızı belirler. Formda olmak, sadece koşu bandında egzersiz yapmakla veya bisiklete binmekle sınırlı değildir. Burada bahsedilen, zihinsel, duygusal ve hatta ruhsal yönden dengeli bir birey olmaktır. Her fırsatta kendinizi her gün yeniden inşa etmeyi unutmamalısınız.

Açık yürekli olun.
Herkes için en değerli şey zaman olduğunu unutmayın! İnsanları takdir etmek istiyorsanız, açık yürekli olun. Söylemek istediklerinizi açık bir şekilde ifade edin ve onların zamanını boşa harcamayın. İnsanlar dürüstlüğü takdir eder ve yalanlara içerler. Tutarlı bir duruşa sahip olduklarınızı bildikleri için gelecekte sizden bazı konularda danışmanlık isteyebilirler.

Bu davranışları uygulamak, olumlu sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilir. Kendinize verdiğiniz sözleri tutmak, karakterinizi güçlendirecek ve kendinize olan güveninizi artıracaktır. Anlık düşünceleri yakalamak, yaratıcı fikirlerinizi kaybetmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Mizah anlayışınızı geliştirmek, çevrenizdeki insanlarla daha iyi ilişkiler kurmanıza ve onları etkilemenize yardımcı olabilir.

Kendinizi her gün yeniden inşa etmek, kişisel gelişiminize katkıda bulunacak ve daha iyi bir versiyonunuz olmanızı sağlayacaktır. Açık yürekli olmak, insanlarla dürüst ve açık iletişim kurmanızı sağlayarak ilişkilerinizi derinleştirebilir.

Bu davranışlar, girişimcilikte başarılı olmanızı destekleyebilir. Sürekli olarak bu alışkanlıkları uygulamak, işlerinizi daha etkili bir şekilde yönetmenize ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, bu davranışlar, başarıya giden yolda sizi diğerlerinden ayıran önemli birer araç olabilir.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*