Steve Jobs’ın İnsanlardan İstediğini Alma Sanatı

YouTube’da Steve Jobs’ın, 12 yaşında bir frekans sayacı oluşturmak için parça aradığı zamanları anlattığı bir video bulunuyor. Jobs, videoda Bill Hewlett’in (HP’nin kurucusu) telefonunu, Palo Alto’da bir telefon defterinden nasıl bulduğunu ve ona ne istediğini nasıl anlattığını anlatıyor.

Bill Hewlett ile Frekans Sayacı Hikayesi

Jobs, telefonda kendini tanıttıktan sonra direkt olarak “Bir frekans sayacı geliştirmek istiyorum ve sizin bana verebileceğiniz bazı yedek parçalarınız var mı öğrenmek istiyorum” diyor. Bill Hewlett, yedek parça vermeyi teklif etmekle kalmıyor, aynı zamanda Jobs’a yaz boyunca frekans sayacı üretim tesisinde iş imkanı da sağlıyor. Jobs, o zamanları “adeta cennette gibiydim” şeklinde anlatıyor.

İnsanlardan bir şey istemeyi bilmek gerçekten bir sanattır, özellikle doğru zamanlamayı bilmek önemlidir. İhtiyaç duyduğumuz şeyleri bulmak ve isteklerimizi başkalarına sunmak hayatın her alanında önemlidir. İnsanlar, değer verdikleri kişilerden yardım isterler ve bu yardımı bulduklarında değerleri artar.

Birçok insanın, karşılık beklemeden zamanlarını, fikirlerini ve hatta paralarını vermeye istekli olduğunu gördüm. Aslında insanlar, başkalarına yardım etmekten keyif alırlar.

“Aradığımda bana hayır diyen biri olmadı” diyor Jobs. “Aynı şekilde, bana yardım talepleriyle geldiklerinde şükran borcumu ödemeye çalışıyorum” diyor.

“Gerçekten ne istediğinizi düşünün. Deneyimler, yeni bilgiler veya yetenekler elde etmek için zamanınızı ve enerjinizi doğru kullanın. İnsanlara yatırım yapın ve bu taleplerinizi gerçekleştirebilecek kişilere doğru zaman geldiğinde sorun. Çoğu kişi telefon bile açmıyor. Asla sormuyor ve sadece hayal dünyasında taleplerini gerçekleştirebilecek insanları düşünüyorlar.”

“Harekete geçmeye hazır olmalısınız. Başarısız olmaya hazır olmalısınız. Bir şirketi batırmaya veya telefonda bir insanla kötü bir görüşme gerçekleştirmeye hazır olmalısınız. Eğer başarısızlıktan korkarsanız fazla uzağa gidemezsiniz” diyor Jobs.

#SteveJobs #BillHewlett #FrekansSayacı #İnsanlardanİstemeSanatı #YardımEtme #İşbirliği #Talepler #Başarısızlık #İlhamVericiHikaye

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*