İşyerindeki mutluluğunuzu hemen arttıracak 6 küçük değişiklik

Mutlu olun! Aslında yapılacaklar listesine geçmek oldukça kolay. Sosyal medyaya göz atarsanız, herkesin sevdiği muhteşem bir işi varmış gibi görebilirsiniz. Ve yanılıyor olamazsınız! İnsanlar,  işlerinden nefret etmekten ziyade, işlerini sevmekle ilgili neredeyse beş kat daha fazla tweet atıyorlar.

Bazen merak edersiniz, ” Acaba  ben, neyi yanlış yapıyorum?” diye. Kendiniz için  çalışıyor olsanız veya başkası için çalışıyor olsanız da, ara sıra işinizden keyif almayabilirsiniz. Bu kaçınılmaz kötü günü, her zaman yaşamak mümkündür. Fakat bilime göre, işinizi sevmek, yaptığınız işten çok sizinle ilgili bir durumdur. Doğru iş yerinde, kendi mutluluğunuzu her gün sağlayabileceğiniz hızlı ve basit yollar vardır. İşyerinizde mutlu olmak; verimliliğinizi etkiler. Dolayısıyla işinizde başarıya ulaşmanız kolaylaşır. O halde hemen uygulayabileceğiniz altı değişikliği beraber inceleyelim.

1. Her gün ilerlemenizi ölçün

Psikolojideki bulgular, hedeflerimizde ilerleme kaydettiğimizi gördüğümüz zaman, kendimizi daha mutlu ve daha memnun olarak değerlendirdiğimizi göstermiştir. Yapılacaklar listesi hazırlamak ve uygulamak, her şeyin bittiğinden emin olmak için mükemmel bir yoldur. Gün geçtikçe, bazı görevler listenin en altına düşer ve listede dahi bulunmayan diğer işleri yaparsınız. Bu yüzden günün sonunda  eksik bir listeye bakmak demotivasyona neden olur. Bunu hafifletmek için ise; her gününüzü hedefinizdeki ilerlemeye yansıtmak için zaman ayırın. Az miktarda ilerleme bile; sizin mutluluğunuzu önemli ölçüde arttıracaktır.

2. Kendi sevinç anlarınızı yaratın 

Beklenti içinde olmak nedense bize sevinç getirir. Muhtemelen kişisel hayatınızdan da bildiğiniz gibi, ileriye yönelik planlar bizleri heyecanlandırır. Bu yüzden, her sabah alarmınızı duyduğunuzda ve yataktan kalktığınızda korkarsanız, işyerinizde mutlu olma olasılığınızdan ödün vermiş olursunuz.

Bunun yerine, işyerine her gün sabırsızlıkla gitmenizi sağlayacak bir durum belirleyin. Belirli bir iş arkadaşınızı görmek  veya öğlen sevdiğiniz yemeği yiyeceğinizi hayal etmek gibi… Her neyse, basit bir davranışı sizi sabırsızlandırması için kullanın. Ve işle ilişkilendirerek, işe gittiğinizde mutlu olmanızı sağladığını görün.

3. Konfor bölgenizden çıkın 

Bir Duke Üniversitesi deneyinde, zorlu projelerle karşılaştığımızda çalışmalarımızdan gurur duyduğumuz bilgisine ulaşıldı. Ancak; basit projeleri yapmak daha kolay olsa da, onlara anlamlı bir şekilde yatırım yapıldığını düşünmüyoruz. Kolayca yapıldığı için, kolayca unutulabileceklerini düşünüyoruz. Bununla birlikte, işimize meydan okumaya başladığımızda, başarıyla tamamlamak için daha fazla çaba sarf etmeli ve ona daha fazla değer katmalıyız. Bu da bize mutluluğu getirecektir.

Siz de yapılacaklar listenizdeki mevcut projelere göz atın. En zor olanları belirleyin ve onlara biraz daha zaman ayırın. Her gün o işlerin, üzerine düşünmenin bir yolunu bulmaya çalışın.

4. İş arkadaşınıza yardım edin 

Özveriyle bir şey yaptığınızda mutluluğunuz artar. Yakın geçmişte yapılan araştırmalar, meslektaşlarına yardım eden kişilerin, işyerindeki diğer kişilere göre, daha mutlu olduğunu bulmuştur. Bu durum, kurban olmakla ilgili değildir. Kendi iç ödül sistemimizi hoş karşılama konusuna ilişkindir. Tabii ki, bu kendi çalışmanızdan ödün vermeden veya yardım istemediği halde başkasının işini yapmaya çalışmak anlamına gelmez. Bunun yerine, bir şeyleri yapabilmek için çırpınan birini gördüğünüzde ona yardımcı olmaya çalışmaktır. Hatta meslektaşlarınıza proaktif bir şekilde ulaşmayı sağlamak adına, yardıma ihtiyaç duyduklarında size söyleyebileceklerini dile getirin.

5. Öğlen yemeğinizi çeşitlendirin 

Beslenme uzmanları, bazı besin maddelerinin, ruh halimizi yükseltmede ve mutluluğumuzun arttırılmasında diğerlerinden daha büyük bir rol oynadığını bulmuştur. Örneğin, selenyum açısından zengin olan mantar; depresyon, anksiyete ve yorgunluk riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Meyve ve sebzeler, enerjimizi dolayısıyla da mutluluğumuzu arttırmaya yarar. Mesela; bitter çikolata, stres hormonları seviyemizi düşüren bir gıda türüdür. Masanızın çekmecelerini veya ofis buzdolabınızı bu doğal “mutluluklar” ile doldurun. Gün içinde ölçülü bir şekilde tüketmeye çalışın.

6. Çalışmalarınıza kısa bir ara verin

Zihnimiz, tahmin ettiğimiz kadar,  tüm düşüncelerimizi ve görevlerimizi bölümlendirmede iyi olmayabilir. Bazen işiniz dışındaki diğer düşünceler de, stresinizi ve mutsuzluğunuzu arttırabilir.

Böyle durumlarda, hayatınızın geri kalan kısmını görmezden gelmeye çalışmak yerine, sağlıklı bir denge oluşturun. İşe beş dakikalık bir mola verin. Bir doktor randevusu alın, ister bir arkadaşınızın mesajına cevap verin, isterseniz akşam gerçekleştirmeyi düşündüğünüz planı gözden geçirin. Ya da ; masanızın üzerindeki kişisel eşyalarınıza bakın ve onları düzenleyin. Bu sayede ofisteyken kendinize ayırmış olduğunuz kısa bir zaman sizi daha mutlu edecektir.

Sonuç olarak; işyerinizdeki ruh halinizi  iyileştirmenin yollarını bulmak, mutlu bir ortam oluşturmanızı sağlayacaktır. Neden, siz de yakın bir süreçte işini ne kadar çok sevdiğini tweetleyen insanlardan biri olmayasınız ki…

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*