Patronunuzun Unutkanlığına Rağmen Motive Olmanızı Sağlayacak 4 Yöntem

Accenture’nin yaptığı araştırmaya göre çalışanların bir şirketten ayrılma nedenlerinin en önemli etkenlerinden biri de tanınma eksikliği. Çalışanlar hala değerlerinin anlaşıldığını düşünmüyor. Ya patronlar çalışanlarını ödüllendirmek için vakit bulamıyor ya da basitçe patronlar çalışanlarının hangi kelimeleri duymak istediğini bilmiyor.

Bu, çalışanlar için kötü haber ama işten ayrılması da sorunu çözmeyebilir. Sonraki patronunun da aynı şekilde olmayacağının garantisi yok. Zaman geçtikçe umudunuzu keseceksiniz o yüzden dışardan birşey beklemeden kendi içinizde nasıl motive olacağınızı öğrenmeye başlamalısınız. Şimdi bunu nasıl yapacağınıza dair ipuçlarına göz atalım:

Kendinizi tanıyın.

İç motivasyonunuza ilk adımı sizi ileriye götürecek övgünün ne olduğunu anlayarak atın. Çoğu kişi için bu övgü, yaptıkları işin büyük bir amaca hizmet ettiği hissidir. Mesela okul öğretmenleri için bu övgü, öğrencilerinin gelişim sürecini görmeleridir.

Ofiste tüm gün oturarak bu çalışmanızın tabi ki karşılığını göremezsiniz. İşe gittiğiniz zaman, maaş aldığınız iş için tüm çabanızı gösterirseniz kaçınılmaz bir şekilde bir farklılık olduğunu göreceksiniz. Burdaki anlamamız gereken bu farkın ne olduğu ve bu farkı kendinizi geliştirmek için kullanmak.

Kendinizi motive edin.

Sıkı çalışmanızın sonucunda patronunuzun kabul etmemesi durumunda kendi içinizde motive olmanın bir yolunu bulmalısınız. Çalışmalarınızın işiniz açısından nasıl bir fark yarattığını görüyorsanız kendindiniz için görsel bir sunum hazırlayın. Eğer destek hattında telefonlara cevap veriyorsanız, haftalık olarak çözdüğünüz sorunların sayısının grafiğini çizin.

En yüksek sayıyı bulduğunuz hafta kendinizi ödüllendirin. Kısa zamanda aslında işleri geliştirmek için kimseye ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz.

Çalışma arkadaşı desteği.

Çalışma arkadaşlarınızla “ayın elemanı” seçilebilmek için yarışmak yerine yaptıkları iyi işler sonucunda onları tebrik edin. Kısa zamanda senin yaptığın işler için onlar da seni tebrik edecek. Böylece bir patrona ihtiyaç olmadan kendi değerlendirme toplumunuz olacak.

Kendi kendinizi denetleyin.

Performans etkiliği değerlendirmesi son zamanlarda büyük bir sorun haline geldi. Sabit işler yapan firmalar için bile performans değerlendirmelere önem vermeye başladı.

Büyük firmalarda bu değerlendirmeleri yapmak için görevlendirilen yöneticiler bile var. Şirketinizde bu işi yapan kimse yoksa bile kendi kendinize bunu yapabilmenizin bir yolu var. Yılın her çeyreğinde geriye yaslanın, kendi hedeflerinizi ve yapacağınız işleri gözden geçirin. Süreç sonunda ne kadar yol aldığınızı, nerden başlayıp nerelere geldiğinizi dürüstçe gözlemleyebileceksiniz.

Eğer size olumlu yorumlar yapan bir patronunuz veya yöneticiniz yoksa kendinizi daha iyi işler yapmak için motive edebilirsiniz. Kendinizi motive etmenin yolu da hiçbir zaman memnun olmayan patrona rağmen yaptığınız işle ilgili size iyi hissettiren ve heveslendiren duygu bulmaktan geçer.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*