Sizi daha üretken hale getirecek 3 alışkanlık

Üretken, verimli olmak için genel müdür veya normal bir çalışan arasında bir fark yoktur. İkisi de gün içinde küçük işlerle ilgili kararlar verir ve tabi ki bir şeyleri yönetir. Evde dizi mi izliyorsunuz yoksa uyuyor musunuz? İnternette mi takılıyorsunuz yoksa iş ile ilgili bazı mailler mi atıyorsunuz? Yaptığınız her şeyin bir bedeli vardır. Yönetici olmak zamanla olacak bir şey değil zamanı doğru yerde kullanmaktan geçer.

Hayatımı olduğunca açık ve basit kılmaya çalışıyorum, böylece işimde topluma daha çok hizmet edebilirim zihniyetinde olursanız işler sizin açınızdan daha kolay olacaktır. Neler giyeceğim deyip 30 dakikanızı ayırdığınız boş zamanda işiniz ile ilgili bir adım daha ileri gidebilirsiniz. Büyük işler başarmış kişiler böyle şeylerle zamanlarını tüketmezler.

Yıllarca yöneticilik pozisyonunda çalışmış kişilerin deneyimlerinden yola çıkarak sizlerin işine yarayabilecek bazı fikirleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

1- Gürültüden uzak durun, gürültüyü kendinizden uzak tutun

Telefonunuzun ve bilgisayarınızın uyarılarını kapatın
Çoğu önemli görünen şeye iyice baktığınız zaman aslında o kadar da önemli olmadıklarının farkına varırsınız. Çoğu şey birkaç saat daha ertelenebilir. Telefon ve bilgisayardan gelen uyarıların çoğu dikkatiniz için zehirli olup işinizi bölmektedir. Bu uyarıları kapatarak işlerinize odaklanabilirsiniz. Aynı zamanda birçok işi yapmak gerçekten zordur. Siz yaptığınızı sanırsınız ama beyniniz bir işten diğerine gider ve işlere sürekli baştan başlamanıza sebep olur. Etkili bir çalışma yöntemi olmaz.

Her şeyi yazın
Bunu yaparak zihniniz boşta tutup sürekli hazırda bekletebilirsiniz. Hiçbir şeyi unutmak veya hatırlamak zorunda kalmazsınız.

Tekrarladığınız her şeyi otomatiğe bağlayın
Bir şeyleri tekrarlamak zorundaysanız bunları tekrardan yazmak yerine bunları sürekli hale getirebileceğiniz uygulamalar kullanın. Belirli zamanlarda uçuşlarınız mı var? Veya proje yönetimi için dokümanlarınızı mı tutmanız gerekiyor? Trello’yu kullanabilirsiniz.

Daha az araç kullanın
Çalışırken 10 tane araç veya uygulama kullanmak zorunda değilsiniz. Birkaç tane işe yarar araç veya uygulama kullanarak bütün işlerinizi halledebilirsiniz.

2- Odaklanın

İşlerinizi parçalara bölün
İşlerin etkisiz hal almasını engellemek için birbirinin aynı şeyleri yapmaktan uzak durmalısınız. Çalışanlarınızdan gelen mesajları kontrol ettiğiniz uygulamaya günde 2 kez baktıktan sonra o uygulamayı kapatmalı ve diğer işlerinize odaklanmalısınız. Bütün toplantıları bir zaman aralığına koymalısınız. Öğleden sonra gibi…

Odaklanmış olduğunuz işleri yapın
Bütün saatler eşit değildir. Daha çok saat çalışmanız daha çok iş yaptığınız anlamına gelmiyor. Birden fazla işi bir arada yapmaya çalıştığınız zaman bunun zararını fiziksel olarak bile hissedebilirsiniz. Daha çok iş daha çok hata demek.

1 saat odaklanmış şekilde yapılan iş 3 saat kesintilere uğrayan işten çok daha etkili ve faydalıdır.

Güne, kolay birkaç küçük işle başlayabilirsiniz
Bazen uyandığınızda çalışmak istemezsiniz. İşte o an önünüzdeki yapılacaklar listesinden en kolay işleri seçip kendisi motivasyon açısından yardımcı olabilirsiniz. En önemli işin ne olduğuna karar verdikten sonra günün sonuna kadar o işi halledip güne son verebilirsiniz. Güne kendinizi iyi hissettirecek işlerle başlayın.

3- Sağlığınıza yatırım yapın

Her gün çalışmak zorunda değilsiniz, sadece hareket edin
Vücudumuzun sağlıklı kalması için çok yoğun egzersizler veya sıkı bir çalışmaya ihtiyaç yoktur. En uzun yaşayan insanlardan yola çıkılarak yapılan araştırmaya göre bu insanların bedenlerini çok yormadığını ama uzun süre aynı pozisyonda kalmadıklarını ya yürüdüklerini ya da buna benzer aktiviteler ile hafif ama sürekli bir hareketin içerisinde olduklarını ortaya çıkarmıştır. Kan akışını sürekli sağlamak sizi sağlıklı tutacaktır.

Sizi mutlu eden insanlarla her gün görüşün
Bizi mutlu eden insanlar bizim daha iyi hissetmemizi de sağlar. Daha iyi hissedersek daha iyi iş çıkarırız. Aileniz mi mutlu ediyor? O zaman onlarla takılın. İşe gittiğiniz zaman yenilenmiş hissedeceksiniz.

Sağlıklı yiyecekler tüketin
Kaliteli ve sağlıklı tüketim sizin daha kaliteli çalışmanızı sağlar. Sağlıklı ve kaliteli bir yemeği hazırlamak 2-3 saat süreceği için bunu kısa zamanda başarmak mesele. Benim yaptığım yemekler genelde 15 dakikamı almakta. Sabah, 2 yumurta ve bir meyve ile gayet sağlıklı bir öğün çıkarabilirsiniz. Öğlen yemeği için ise bir salata hiç fena olmaz.

Enerjinizi arttırmak için müzik dinleyin
Dinlediğiniz müzikler sizin psikolojik durumunuzdan tutun da ruh sağlığınıza, enerjinize kadar her şeyinizi etkiler. Bazı müzikler vardır ki sizi daha sakin ve huzurlu kılarken bazıları da enerjinizi hat safhaya çıkarır ve iyi iş çıkarmanızı sağlar.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*