Sosyal Medya Uzmanları için İlk İş Haftasında Yapılması Gereken 5 Önemli Şey

Sosyal medya uzmanı olmak demek bütün gün boyunca içerik yayınlamanın yanı sıra marka bilinirliliğini ve görünürlüğünü arttırmaya yönelik sürekli beyin fırtınası yaparak yeni pazarlama stratejileri geliştirmektir.

Sosyal medya, pazarlama kanalları içerisinde gün geçtikçe büyüyemeye ve etkisini artırmaya devam ediyor.

Bu durumları göz önünde bulundurarak bir Sosyal Medyanı Uzmanı olarak ilk iş haftanızda ne yapacağınızdan emin olmak için aşağıdaki 5 adımı takip ederek işinizi daha iyi yapmanızı sağlayabilirsiniz.

Şirketinizin mevcut sosyal medya alanlarını kontrol edin

İşletmenizin hazır olup olmamasından bağımsız olarak artık daha fazla geç kalmadan sosyal medya pazarlamasına bir yerden başlamak zorundasınız. Eğer şirketinizin sosyal medya hesaplarında mevcut bir takipçi sayısı ve görseli kuvvetli bir ürününüz varsa Sosyal Medyaya daha aktif bir bakışla yaklaşmalısınız. Eğer yeni başlıyorsanız Sosyal Medya çalışmalarınız biraz sınırlı olabilir fakat günümüzün rekabet ortamında mutlaka bir şekilde görünür olmalısınız. Ayrıca şunu asla unutmamalısınız ki Sosyal Medya stratejileri kesinlikle net olmalı ve ulaşmak istediği hedefe varmaya çalışmalıdır.

Eğer mevcut şirket profilleriniz yok ise şirketiniz için Sosyal Medya hesapları edinin ve her iki durumda da hesap ayarlarını gözden geçirin. Bu hesap ayarlama süreci, bütün sosyal medya platformlarınızı iframe uygulamaları (Involver gibi) yardımıyla tek bir yerde toplayabilirsiniz. Bu ücretsiz uygulamaları kolaylıkla indirip kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek olan Pagemodo, şirketiniz için özelleştirilmiş sayfalar ve kapak fotoğrafları yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu iki uygulamayı sosyal medya planınıza entegre ederken aklınızda tutmanız gereken tek şey; tanımlar, başlıklar ve görsellerin uyumlu hale getirilmesine dikkat etmektir. Bu ayarların yapılmasının amacı; bütün takipçilerinizi bir noktada toplayarak yoğun bir şekilde o noktadan otorite olmaya oynamaktır. Bu durum aynı zamanda sosyal medya sitelerindeki görünürlüğünüzü de arttıracaktır.

Sektörünüzle ilgili yazan takipçilerinizin yazdıklarını takip edin

Tahmini olarak yaklaşık 3 haftalık bir süre mevcut takipçilerinizle ilgilenmeyi ve anket programları aracılığıyla müşteri geri bildirimi almak için ürününüze veya markanıza yönelik anketler içeren platformlardan yararlanmalısınız. Hazırlayacağınız anketlerde potansiyel müşterilerinizin neler ile ilgilendikleri, ne görmek istedikleri, hangi yollarla iletişim kurmayı tercih ettikleri ve buna benzer bilgileri edinmeye çalışın. Bu hazırladığınız anketleri e-mail pazarlama, Facebook, Google+ Communities ve LinkedIn Gruplarında da paylaşın ve aldığınız geri dönüşleri tekrardan değerlendirin.

Bu aldığınız geri dönüşümler doğru içeriği oluşturup yayınlayarak paylaşımlarınızın beğeni ve görünümleri arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Sadece takipçilerinizden değil müşterilerinizden de kaliteli bilgi almanın yolu aşağıdakileri içeren mesajlarının dikkatle incelenmesidir:

  • Markanız veya ürününüzle ilgili düşünceler
  • Müşterilerinizin temsil ettiğiniz şirketten beklediği özellikler veya ürünler
  • Müşteri sorunlarını nasıl çözdüğünüz

Ayrıca temsil ettiğiniz şirketin bulunduğu pazara yönelik etiketler aracılığıyla yeni gelişmeleri ve haberleri takip etmeniz gerekiyor. Rakip firmaları da takip ederek yaptıklarını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Tüm bu alanlarda ki bilgileri topladığınız da elinize geçen verilerin genişliğini ve faydalarını gördükçe şaşıracaksınız.

Temsil ettiğiniz şirketin en çok ilgi gören içeriklerini inceleyin

İçerik oluşturma belki de görevinizin bir parçası değildir ama gün geçtikçe görev içeriğinizin genişlediğini göreceksiniz. Eğer işletmenizin Google Analytics hesabına bakma yetkiniz varsa geçmiş yıllarda blog veya web sitelerinde en iyi etkiyi yapan yayınları ve içeriklerini inceleyin. Daha sonra kendi sosyal medya istatistiklerini çekin. Aynı dönemde en iyi performansı yapan içerikleri bulun ve karşılaştırın. Bu SEO’nun bakış açısı için bu yayınlar kesinlikle işe yarar ancak sosyal ağlar için tam tersi etki yapar. İçerik ekibi ile fikirlerinizi paylaşmaktan korkmayın. Eğer bu şekilde bir koordinasyonu faydalı görmüyor olsanız bile ikiniz de aynı başarıyı amaçladığını unutmayın.

En iyi performansı gösteren içeriği belirlediğinizde takipçilerinizle ne tür bir mesajlaşma yapacağınıza dair fikir sunar veya sosyal ağlarda yazacağınız yazının dili veya şekli hakkında bir fikriniz olur.  Her sosyal ağda en iyi başarıyı yakalayan 10 veya 20 mesajı çekin ve bir belgede saklayın, daha sonra ilham için bunlara başvurmayı seçebilirsiniz.

Daha sonra en kötü performansı gösteren içerikleri de çekerek ne yapmamanız gerektiğini daha iyi görebilirsiniz.

Diğer çalışanların sosyal medya hakkında fikirlerini alın

İşletmenin sosyal medyası alanı ile ilgili bilgi edindikten sonra dışardan bakış için daha iş arkadaşlarınızın bu alanla ilgili fikirlerini almak önemlidir.

Çalışanlara şirketin sosyal medya alanı ile ilgili bildiklerini sorun. Muhtemelen bir şey bilmiyorlardır bu bile kendi içinde değerli bir bilgidir. Böylelikle hangi departmanların sosyal medya stratejisinden uzak kaldığını ve bunları nasıl katacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Birkaç çalışandan şirket hesaplarını takip etmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra çalışanları en iyi sosyal medya yandaşları yapın.

Temsil ettiğiniz şirketin çalışanları sosyal medya stratejilerine daha çok biliyorlardır ve ne bildiklerini öğrenmelisiniz:

  • Pazarlama dışında çalışanlar ne kadar sıklıkla sosyal medya faaliyetlerine katılmaktadırlar? Farklı departmanlar kendi hesaplarını kullanıyor mu?
  • Çalışanlar sosyal medya hesaplarına teşvik edilmiş mi? Çalışma süreleri boyunca bunları kullanmaya izin veriliyor mu?
  • Çalışanlar sosyal medya konusunda eğitimli almış mı?
  • Pazarlama dışında çalışanlar sosyal medya desteklerini nasıl yapar?

Yapmanız gereken şeylerden biri çalışanların sosyal medya alanına erişmelerini kolaylaştırma olmalı ve bu düşündüğünüzden çok daha büyük bir etki yapar. Personel eğitimini planlamak göründüğü kadar karışık değil. Sosyal medyayı kullanmayan departmanlara sosyal medyayı kullanarak yaşamlarını nasıl kolaylaştırabileceğini anlatabilmelisiniz.

Çalışanlara şirketin sosyal medya alanını konuşarak tanıtmak kolay olmayacak, ilk olarak meslektaşlarınıza anlatmanız çok önemli bir aşamadır.

Sosyal medya şablonları dizisi oluşturmak

Teşmil etmeye başladığınız şirketin sosyal medya şablonları var mı? Neler yayınlıyorlar? Eğer şirketinizin bir şablonu yoksa şirketinizde büyük bir etki yaratmanın en kolay yolu şirketiniz için ilk olarak ekibiniz tarafından defalarca kullanılmak üzere bir şablon tasarlamaktır.

Bir sosyal medya strateji şablonu, ekibinizin sizin belirlediğiniz hedefler doğrultusunda başarıya odaklanmasını ve gerektiğinde yaklaşımları değiştirmenizi kolaylaştırır.

Bir başyazı takvimi şablonu, iş için üretilen içeriği izlemenize yardımcı olarak sosyal medya içeriğini planlamanızı sağlar.

Bir sosyal medya içerik takvimi, tüm sosyal medya mesajlarını toplayarak içerik tanıtımının nasıl olacağını ve kullanıcıları çekmenizde yardımcı olur.  Bu takvim aynı zamanda gözden kaçırdığınız eksiklikleri göstererek başyazı stratejinizi şekillendirmenizi sağlar.

Bir sosyal medya resim şablonu, yönettiğiniz herhangi bir sosyal ağ profili için yeni kapak veya profil fotoğrafı yapmanızda resimlerinizin boyutlarına hızlıca göz atmanızı sağlayarak çalışmalarınızda standart bir ölçüde kalmanızı sağlar.

Bunlar ilk haftada tasarlayabileceğiniz şablonlardan bazılarıdır. Eğer içeriklerini bir an önce doğru bilgilerle doldurmazsanız ekibinize daha çok iş düşmesini sebep olursunuz.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*