Starbucks’ın başarısının ardında ne var?

Starbucks’ın dünya devi haline gelen bir kahve firması oluşundaki payı yalnızca ürünlerindeki kaliteye bağlamak yeterli olur mu? Yoksa bu başarının ardında her bir şubesinde değişmez kural olarak addettikleri bazı sırlar mı var?

Gittiğiniz her Starbucks, aydınlatmasından belli tasarım özelliklerine kadar bazı değişmez kriterler göz önüne alınarak ortaya çıkarılıyor. Bloomberg muhabiri Sam Grobart, Starbucks şubelerindeki en bilinen 5 tasarım detayından şöyle bahsediyor;

1 – Yeni ürünlerin reklamlarını daha kapıdayken tavsiye etmeye başlar.

Tasarımcılar bu detayı, müşteriyle mağazanın el sıkışması olarak adlandırıyor. Bu reklamlardaki dikkat çeken nokta, yerleşim olarak mutlaka göz seviyesinde olmaları ve muhakkak mağazanın dışına yerleştirilmiş olmaları.

2 – Sipariş alanlarının konumlandırması düşünülerek yapılır.

Starbucks’larda oturma alanları mağazanın dışarıdan görülecek şekilde konumlandırılır. Bu da sipariş alanlarının orta veya arka kısımda yer alması anlamına gelir. Dolayısıyla, dışarıdan geçen potansiyel bir müşteri, içeride uzun süre oturabileceği konusunda veya oturabileceği boş yerlerin konusunda emin olmuş olur.

3 – Aydınlatma yerleşimi, sizi sipariş alanına yönlendirir.

Starbucks’a girdiğiniz andan itibaren, mağaza içindeki ışıklar sizi doğruca sipariş alanına doğru yönlendirmeye çalışır. Bu sayede ürünler daha parlak bir alanda gösterilerek müşterileri satın almaya cesaretlendirir.

4 – Çalışanlarla aranızdaki mesafeyi azaltmayı hedefler.

Starbucks’ın hedeflediği bir başka şey ise çalışanlarla aranızdaki bağlantıyı mümkün olan en üst seviyede tutmak. Bu yüzden mağaza içinde yer alan tezgahları olabildiğince dar tutmaya çalışır. Starbucks’ın tasarımcılarının fikri, eğer tasarım bu şekilde yapılmamış olsaydı, karşılaşacağınız uzun kahve makineleri sizi sipariş vermeye pek de teşvik etmeyeceği yönünde.

5 – Reklam konumlandırmasına mağaza içinde de önem verirler.

Kahve siparişinizi verdiğiniz kısım ile kahvenizi alacağınız kısım arasına yerleştirilen reklamlar, bu bekleme süresince dikkatinizi çekmeyi hedefler. Bu sayede bir sonraki siparişiniz için dahi şimdiden size fikir vermeyi hedefler.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*