Üretken bir hayat yaşamak için uygulanabilecek 3 zaman yönetimi stratejisi

Bende alışkanlık haline gelen en büyük sorun karşıma çıkan her fırsata düşünmeden ‘evet’ demek. Bunu yapan tek kişi olmadığımı biliyorum, sonuçta birçok girişimci her şeyi başarmak için çabalıyor.

Üniversitede bana öğretilen şeylerden biri de sürekli motivasyonu en yüksek seviyede tutarak kariyerimizde bir sonraki adıma daha hızlı ulaşacağımdı. Genelde çoğu insan daha fazlasını elde etmek için çabalıyor.

İşte zamanınızı daha iyi yönetmeniz için uygulamanız gereken 3 adım:

Çalışma tarzınızı belirleyin

Birçok kişi üretkenliği artırmak için daha çok çalışmaya ve daha çok görev verilmesine bağlı olarak arttığını düşünüyor. Ancak herkes aynı şekilde çalışmalarını planlayarak başarıya ulaşamıyor.

Paul Graham’a (Y Combinator’un yatırımcısı) göre yöneticiler ve girişimcilerin iki türü vardır. Bunlardan ilki günün her saatini ayrı ayrı bloklar şeklinde planlayarak çalışanlardır. Diğeri ise dakikaları bile planlayarak geçirenlerdir.

Yöneticiler ve girişimciler yoğunluklarına göre bu yöntemlerden birini seçmek zorundadır. Çünkü bir yöneticinin günü toplantılar, telefon görüşmeleri, günlük işler ve basit görevlerle doludur. Yoğun çalışma temposuna sahip yöneticiler ve girişimciler karmaşık görevlerle geçen bir günde başarıya ulaşmak için her saati ve hatta her dakikayı bile planlamak zorundalar.

Çalışma programınızı geliştirin

Kişisel çalışma tarzınızı kavradıktan sonra kendiniz için bir de çalışma programı hazırlamanız gerekiyor. Eğer siz bir yöneticiyseniz aşağıdaki günlük çalışma programı size de uyacaktır;

  • 09:00 e-posta kontrolü
  • 10:00 toplantı ve görüşmelerin programlanması
  • 11:00 toplantılara katılma
  • 12:00 öğle yemeği
  • 13:00 telefon görüşmeleri

Ve benzeri şeklinde bir çalışma programı neredeyse tüm yöneticiler için geçerlidir. Bu programı günlük, haftalık ve aylık olarak da tasarlayabilirsiniz. Amacınız küçük işler değil büyük projeleri geliştirmek olmalıdır.

Eğer bir girişimciyseniz, bazen bütün toplantılarınızı aynı gün içerisinde yapmaya kendinizi programlamanız sizin için en iyi yöntem olabilir. Böylelikle haftanın geri kalan günlerinde diğer sorumluluklarınız için daha geniş bir zaman yaratmış olursunuz.

Plansız olaylar için kendinizi hazırlayın

Gününüzü veya haftanızı detaylı bir şekilde planlamanıza rağmen gelişebilecek plansız olayların sizi yolunuzdan etmesi kaçınılmaz olabiliyor. O gün içerisinde birçok e-posta almanız veya bir mola da sohbetler üzerine aklınızın başka yere kayması gibi birçok çevresel etkenden dolayı üretkenliğiniz sekmeye uğrayabilir.

Ofisteki çalışma arkadaşlarınızla sohbet için gün sonunu tercih etmeniz ve e-postalarınız için günün sadece belirli saatlerinde bakmanız dikkat dağılımınızı engelleyecektir.

Hesaplayamadığınız daha birçok şey için size önerim sadece sakin kalıp alternatif bir çözüm üretmeye çalışmanızdır. Hata yapmaktan korkmayın zira yaptığınız her bir hatadan da çıkaracağınız her bir ders size tecrübe puanı olarak geri dönecektir. Böylelikle bir sonraki benzer olayda oluşabilecek tüm aksilikleri önceden kestirebileceksiniz.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*