Üretkenliğinizin durmasının sebepleri

İlham perileriniz bu aralar kayıp mı? Bir şeyler üretmeye çalışıyor, ancak bir türlü işin içinden çıkamıyor musunuz? Oysa ki yaratıcılık, başarının anahtarı. Her şey bu kadar güzel giderken, duraklamanızın sebebi ne olabilir? Neden bu durum, geçicilikten kalıcı evreye geçmek üzere?

Belki de bu 10 sebepten dolayıdır. Gelin bir göz atalım.

  • Aldığınız enerji, verdiğiniz enerjiden az olabilir

Bu durum, dengesizliği beraberinde getirir ve yakıtınızın tükenmesini sağlar. Arada durup yakıtı fullemek için ara vermezseniz, sonunda tükenirsiniz. Bu da varış noktanıza varamamanız demektir. Yardım istemek için ille de aracın su kaynatmasını beklemeyin. İsteyin!

  • Kontrol edemediğiniz noktalar için gereksiz zaman harcıyor olabilirsiniz

Her şeyden önce bir insan olduğunuzu unutmayın. Her şeyi kontrol edemezsiniz. Bu konuda ısrarcı olursanız, rakiplerinize her gün daha fazla güç verirsiniz. Sonuçta kaybeden siz olursunuz.

  • İçinizden gelmesi gereken gücü dışarıdan bekliyor olabilirsiniz

Bazılarımız oturur, bir mucizenin gerçekleşmesini bekler. Bazıları da kalkar, o mucizeyi yaratır. Böyle durumlarda aktif olan kazanır.

  • İlişkilerde oluşturduğunuz sağlıksız sınırlar, dengenizi bozuyor olabilir

İş, arkadaşlık ve aşk birbirinden bambaşka şeylerdir. Bazen insanlara hayır diyebilmelisiniz. Hayır demeyi öğrenin. Duygusal bağlara sınırlar çizin ve bunun işinizle karışmasına asla izin vermeyin.

  • Uzman olduğunuzu düşünmenize rağmen, kendinizi geliştirmeye yeterince zaman harcamamış olabilirsiniz

Biraz acı oldu bu söylediğimiz, ancak bir gerçek olabilir. Belki de, yeteri derecede bilgi sahibi olmamışsınızdır. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. Kendinize zaman ayırın ve öğrenmeye bakın.

  • Derin konulara girmek istemediğiniz için kısır döngüye girmiş olabilirsiniz

Uzun vadeli başarı bekliyorsanız, zaman kaybı en büyük düşmanınız. Asıl sorundan kaçmaya çalışırken, kendi kurduğunuz tuzağa düşmeyin. Temiz bir yolda ilerlemek için problemleri iyice çözün.

  • Kendi hatalarınızdan başkalarını sorumlu tutuyor, gereken sorumluluğu almıyor olabilirsiniz

Problemin kaynağına inebilmek, çözümde çok önemli rol alır. Eğer bunu görmezden gelirseniz, çözüme hiçbir zaman ulaşamazsınız. Problemin kaynağı siz bile olabilirsiniz.

  • Geleceğe fazla odaklanıyor ve anı yaşamayı unutuyor olabilirsiniz

Oysa her şey aslında, bu anı yaşamakla ilgili. Bugüne odaklanmayı bilemezseniz, geleceği nasıl kurabilirsiniz. Düşünün, bir ev inşa ediyorsunuz ve odanızın çatı katında olmasını istiyorsunuz. Odanızda rahatça oturmak için alt katları sağlam inşa etmeniz gerekmez mi?

  • Ya da geçmişe takıntılısınızdır

Az önce de dediğimiz gibi, anı yaşamak önemli. Geçmiş geçmişte kalmıştır ve asla değiştirilemez. O zaman bu büyük bir zaman kaybı olmaz mı?

  • Size neyin ilham verdiğini bilmemenizin sebebi, kendinizi gerçekten tanımamanızdan kaynaklanabilir

Birçoğumuz kendini tanıdığını, ne istediğini bildiğini sanıyor ama öyle değil.
Genelde ne istediğimizi bilmiyoruz, bize öğretilen doğruları istiyoruz. Kendinize dönün ve iyice bakın. Sizinle bütünleştiğini düşündüğünüz şeylerin kaynağı nereden geliyor? Kalbinizden mi? Yeteneklerinizden mi? Yoksa başka insanlara ait kelimelerden mi? Kendinizi keşfedin!

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*