Yeni tanıştığınız kişilerde unutulmaz bir izlenim bırakma taktikleri

Tanıştığın herkes kalıcı bir izlenim bırakmak ister misin? Aşağıdaki yöntemler bu konuda çok büyük fayda sağlayacaktır.

“Aslında bir daha önce bir kaç defa tanışmıştık!” demek kadar kötü bir şey olamaz. Bir şekilde insanlar sizi unutuyorsa demek ki yeterince iyi tanışamamışsınızdır. Bu sadece sizin hatanız diye bir şey diyemeyiz, tanıştığınız kişilerin kişilikleri ile de alakalı bir durum. Her durumda da eğer unutulmaz bir izlenim bırakmak istiyorsanız bu konuda kalıcı etki bırakmayı bilen insanların alışkanlıklarını uyulayabilirsiniz.

1- Klişelerin ötesine geçin

Havada sudan konuşmak, “neler yapıyorsun” gibi muhteşem bir klişe ile başlamak çok güvenilir gibi gelse de sizin hakkınızda iyi bir ilk izlenim oluşturmayacaktır. Eğer gerçekten iyi bir izlenim oluşturmak istiyorsanız klişe soruların ötesine geçip gerçekten size özel bir cevap almaya çalışın. Boş vakitlerinde ne yapmaktan hoşlandığını sorun, günün başında okuduğunuz bir makaleden alıntı yapın ve farklı bir konu açın. Böylece siz diğerlerinden ayrışmış olacaksınız.

2- Samimi yaklaşın

Networking etkinlikleri genelde çok sert, samimiyetten uzak gelir herkese. Bu nedenle fark yaratmak için karşınızdakine daha samimi yaklaşabilirsiniz.

Kalkıp eşiyle ilgili konuşmak, bir belgeselde duyduğunuz dünya sağlığını ilgilendiren bir şeyden bahsetmek gibi şeyler çok anlamsız gelebilir. Bu nedenle son tatilinizden söz etmek, tutkuyla bağlı olduğunuz bir hobinizden söz etmek karşınızdakini sizinle ilgili empati kurmasını sağlar ve o da benzer şeyleri paylaşır ve böylece diğer herkesten farklılaşmış olacaksınız.

3- Gerçekten ilişki kurun

Biriyle konuşurken veya biri sizinle konuşurken telefona takılmış bir şekilde bakmak sizi unutulmaz kılacaktır ama tamamen olumsuz anlamda.

Gerçekten hatırlanan ve sohbetinden keyif aldığımız kişiler, gerçekten olayla ilgilenen, aktif katılım gösteren kişilerdir genelde. Bu kişiler odayı süzmek, yemeklere takılmak gibi şeyler yerine göz teması kurar, başını sallar ve hatta konuyla ilgili görüşlerini paylaşırlar. Unutulmaz olmak istiyorsanız dahil olmalısınız, kenarda durmamalısınız.

4- Ortak bir zemin bulun

İnsanları ortak bir çıkar gibi birleştirici çok az şey vardır. Eğer yeni tanıştığınız bir profesyonelle bu bağı kurmayı başarırsanız gelecekte ilk hatırlananlar arasında olacaksınız.

Tabi sadece iş anlamında ortak bir çıkardan bahsetmiyorum. İstanbul maratonu yaklaşırken eğer siz de koşuyorsanız ve bunu konuşmada dile getirirseniz neden koşu arkadaşı olmayasınız ki? Ortak bir yazara olan hayranlığınız dile getirilirse yine yeni çıkacak olan kitabı sizi bir araya getirebilir.

5- Takip edin

Diyelim ki yukarıdaki tüm maddeleri harika bir şekilde hayatınızda uyguladınız. 3 yıl sonra yeni bir iş arayışınızda bunlar sizin hatırlanmanızı sağlayacak mı? Muhtemelen hayır.

En unutulmaz insanlar sadece iyi bir izlenim bırakan kişiler değil, bu ilişkiyi profesyonel bir ilişkinin başlangıcı olarak görenlerdir. Bu nedenle tanıştığınız etkinlikten sonra sizi hatırlamasını ummak yerine iletişimi koparmamaya çalışmak gerekir. E-posta atın, Linkedin’de davet gönderin. Güçlü bir bağlantı kurmak için elinizden geleni yapın, hatırlanmanın ötesine geçeceksiniz.

Kimse unutulmak istemez ama binlerce kişiyle tanıştığımız bu hayatta sadece güçlü bir ilişki kuran, iletişimi kesmeyen kişileri hatırlayabiliyoruz. Bunu yapmaya çalışın.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*