Yöneticiler ve Liderler Arasındaki 6 Temel Fark – Detaylı Açıklamalar ve Örnekler

Yöneticilik ve liderlik iki farklı kavramdır ve bu kavramlar arasında bazı temel farklılıklar vardır. Yöneticilik, bir organizasyonun günlük işlerini planlama, koordinasyon ve denetleme gibi operasyonel işlemlerle ilgilidir. Liderlik ise, bir organizasyonun vizyonunu ve stratejisini belirleme, hedeflerini belirleme ve takım üyelerinin motivasyonunu artırma gibi daha stratejik işlevleri yerine getirir. Peki siz bir yönetici misiniz yoksa bir lider mi?

Gelin hep beraber yöneticilik  ile liderlik  arasındaki tutum farklarına bir göz atalım:

Yöneticiler reaktif iken liderler proaktiftirler

Bir yönetici olarak plana uygun gitmeyen bir şey ile karşılaştığınızda hemen çalışanlarınıza olumsuz haberleri verir ani tepkilerde bulunur, kararları stres altında verirsiniz. Liderler için durum biraz daha farklıdır. Lider olarak oluşacak herhangi bir gelişmeyi önceden görürsünüz ve ona göre hareket edersiniz. Takımızın yaşayabileceği sıkıntıların üstesinden gelebileceğine inanırsınız ve oluşacak ani değişimlerden fayda sağlamaya çalışırsınız.

Yöneticilerin çalışanları vardır liderlerin ise takipçileri

Bir yönetici olarak küçük bir şirkette 10-15 kişiye iyi bir yönetim sergileyebilirsiniz. Ortaya çıkan bir sorunun üstesinden gelmeye çalışır, olaylara reaksiyon gösterisiniz ve çalışanlardan rapor alırsınız. İş lider olmaya gelince çalışanların yardım istemeye geldiği kişi olunur. Liderler çalışanlarını bile lider gibi yetiştirirler. Çalışanlarını eğitimler ve elde olan kaynaklar ile bir lider gibi yetiştirip günümüz korkak çalışan görünümünden uzak tutarlar. Liderler, liderliğin bir günde olacak iş olmadığını bilir, çalışanların hatalarından ders çıkararak olgunlaşmasını sağlarlar.

Yöneticiler grupları yönetirken, liderler takımlar kurarlar

Bu durum yöneticinin üstesinden gelebileceği bir şey değildir. Yönetici elindeki grubu yönetirken lider var olan kişilerin içinden sıyrılır o kişileri bir takım haline getirir ve son kararı kendisi vermesine rağmen herkesin bir lider gibi çalışmasını sağlar. Bireysel yetenekleri takım oyununa dönüştüren bir teknik direktör görevi görür adeta.

Yönetici sorumulukları dağıtırken liderler sorumlulukları alırlar

Yönetici işleri bölümlere ayırıp kişilere sorumlukluklar dağıtıp sorumluluktan kaçarlar. Böylece suçu da başkalarına yüklemiş olurlar. Bu tür menajerlerin işlerin nasıl gittiği ile ilgili hiç bir bilgisi olmadığı gibi fikirleri de yoktur. Patronu gelip bie şey sorduğu zaman direk görev ve sorumluluk verdiği çalışanını devreye sokar. Liderler böyle değildir. Liderler yeni fikirlere sahip olup sorumlulukları tek başına alabilen kişilerdir.

Liderler işe gözleri gibi bakarlar

Menajer iş saati bittikten sonra hemen işten kaçar ve diğer gün iş saatine kadar da işle ilgilenmezler. Liderler daima işin içine atlarlar ve nasıl daha iyisini yapabiliriz, nasıl gelişebiliriz diye çabalarlar.

Liderler neye ihtiyaç duyuluyorsa onu yaparlar

Bazı zamanlar gelir ki çok zor olanı yapmak zorunda kalırsınız. Bazen çok sevdiğiniz bir kişinin işine son vermek zorunda kalabilir bazen de tüm çalışanların maaşlarında kesintiye gidebilirsiniz. Çalışma saatlerini uzatabilirsiniz. İşte bu noktada liderler kendini gösterir ve yapılması gerekeni yapar. Güçlü lider bunları yapmak zorundadır.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*