Zaman ayırabilmek için atmanız gereken adımlar

Hayatın koşuşturmacası içerisinde zamanı doğru yönetebilmek çok önemli. Rekabetin bu denli yüksek olduğu bu dönemde tembellik yapmak, bu döneme kadar kurduğunuz tüm düzenin bir anda bozulmasına sebep olabilir. Kısacası, dikkat çok önemli.

Zamanınızı doğru yönetebilmek için bu yöntemleri izlemek, çok işinize yarayacak.

  • Unutmayacağınızdan emin olsanız bile günlük planınızı, yapılacak işleri bir kenara yazın

Bu liste ille de yapacağınız işler olmayabilir. Listenin içerisinde film izlemek, kitap okumak, aileyle vakit geçirmek gibi şeyler de yazabilirsiniz. Her bitirdiğiniz görevin yanında bir tik koymayı da unutmayın. Bu sayede günün önemli işlerini de gözden kaçırmamış olacaksınız.

  • “Atıl zamanınızı” iyi değerlendirin

Atıl zaman, görevler arasında geçen boş zamanlardır. Otobüste, metroda bir yerlere giderken zaman kaybettiren mobil oyunlar oynamayın. Zeka geliştirenlerini tercih edin ya da kitap okuyun. Becerilerinizi geliştirebileceğiniz aktivitelerde bulunun.

  • Değerli zamanınızı reklamları izleyerek ziyan etmeyin. Film ya da dizi kiralayın

Hayatımızın her anı çok değerli. Dizi aralarında dakikalarca süren reklamlar, beyinlerimizi gereksiz bir şekilde dolduruyor. Bunun yerine sevebileceğiniz bir film ya da en sevdiğiniz dizinin bir serisini izleyin. Bu imkânı size sağlayan birçok platform mevcut.

  • Yaptığınız şeylerin notunu tutun

Bunu kesinlikle denemelisiniz. Bir defter ve kalem alın. Günün tüm detaylarını olabildiğince yazın. Bu, o çok kıymetli zamanınızı ne yaparak ziyan edebileceğinizi size gösterecektir. Bu sayede daha verimli planlama yapabilirsiniz.

  • Olabildiğince çok görevi başkalarıyla paylaşımlı gerçekleştirin

Örneğin ev işleri eşinizin zamanını çok alıyorsa, bunun bir bölümünü üstlenmelisiniz. Aynı şekilde, ofiste her şeyin sizden sorulmasına gerek yok. Bu beraberinde çok fazla hatayı getirmekle beraber sizi de yorar. Bırakın, ekip arkadaşlarınız da bir şeyler yapsın.

  • 5 dakikanızı bile almayacak işler için üşengeçlik etmekten vazgeçin

Bazı görevler saatlerce sürmez, bir on dakika bile yeterlidir. Küçük işlerden başlayın; yatak toplamak olabilir, çamaşır asmak olabilir, kitapları düzenlemek olabilir. Bu küçük işleri düzenli bir şekilde halledebildiğinizi görmek, daha büyük işleri de yapabileceğinizi düşünmenizi sağlar.

  • Tükendiğinizde değil, düzenli olarak dinlenin

Zihinsel başarınızın sırrı fiziksel gücünüze bağlıdır. Doğru bir şekilde dinlenmiş bir beden, başarıyı beraberinde getirir. Dinlenin ve bunun için gücünüzün tükenmesini beklemeyin. Çalışmak güzel ama çok çalışmak güzel değil.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*