Zeki insanların günlük olarak uyguladığı 5 alışkanlık

Bu günlük seçimlerde, dikkat çekici olan durum pişman olmayacağınız şeylerin yer almasıdır. Birden fazla kaynağa göre, bir yetişkinin her gün aldığı ve uyguladığı ortalama karar sayısı yaklaşık 35.000. Bu yüzden her gün aldıkları akıllı kararların başarıya ulaşacağına inandık. Kontrol edemediğiniz şeyler olsa da, istediğiniz yaşamı şekillendirmede yaptığınız seçimlerle kontrolü sağlayabilirsiniz. İlişkilerde, iş hayatınızda ve hayatta bu şekilde daha az pişman olursunuz.

1. Kendinize acımayı bırakın

Hayatınızla ilgili bir dönüm noktası beklediğinizde sürekli onu düşünerek, takıntı yaparak, sorgulayıp, ikinci tahmini yapmayı ve psikanalize etmeyi durdurun! Çünkü başarılı insanlarla, diğerleri arasındaki fark, kendilerine acımak için harcadıkları zamandır.

En başarılı insanlar ve girişimciler gibi olun! Hatalarınıza dönüp bakın, onlardan ders çıkarın ve gerisini unutun.

Yaşadığınız acı her ne olursa olsun, “geçmişe geçmiş” olarak bakın. Sürekli olarak analiz yaparak düşünmeyi bırakın. Hatanızı düzeltmek için geri dönemezsiniz ama ondan ders çıkararak iyi bir tecrübe edinmiş olursunuz.

2. Kendinizi olumlu insanlarla çevreleyin

Olumlu insanları, çekici kılan özelliğin ne olduğunu öğrenmek ister misiniz? Cevabı çok basit: Çevrelerindeki olumsuz insanlardan kurtulmaları. Çünkü o kişiler, istenmeyen bir hastalık gibi, olumsuzluk virüsünü yayarak çalışma ortamınızı kirletirler. Olumlu bir yaşam için, olumsuz düşünen ve hayatlarını bu şekilde yaşayan insanlardan uzak durun!

New York Times, bu yılın başında “Olumsuz Düşünceyi Tutma Yılı” olarak adlandırılan zorlayıcı bir makaleyle, “ Tüm insanlar, iyi deneyimlerden çok kötü deneyimlere rastlama eğilimindedir. Sürekli olarak olumsuzluklar yaşandığında ve bizler olumlu yönlere odaklanamadığımızda stres ve kaygı düzeyimiz artar. Bu durumda sağlığımız için oldukça zararlıdır. Şeklinde olumsuz düşünceyi açıklamıştır.”

Kendinize bir iyilik yapın: Bir daha ki sefere meslektaşlarınızın yanında olduğunuzda, onların diyaloglarını dinleyin. Bardağın boş mu yoksa dolu tarafını mı görüyorlar? Hayata bakış açıları nasıl? Ve siz onların fikirlerinden ne ölçüde yararlanabilirsiniz?

Etrafınızı iyimser, tutkulu ve sizi destekleyici insanlarla çevreleyin.

3. İnisiyatif almayı seçin.

Çok başarılı insanlar, kararlarını hayata geçirmek için aciliyet içermesini beklemezler. Risklerini alıp amaçlarına göre aciliyet durumlarına kendileri karar verirler.

Bununla birlikte, bir liderlik rolündeyseniz size makul bir uyarı: “sürücü” ve “girişim” gücünüzü bir arada kullanmayın. Bir karar vermeden önce kontrollü ve emin olun. Hızlı karar verip aceleci davranarak hem ekibi hem de şirketinizi zora sokmayın!

Doğru yaklaşım, inisiyatifi alçakgönüllülükle birleştirmektir. Sonuç almak için aceleci olmak yerine temkinli adımlar atın!

4. İyi bir dinleyici ve konuşmacı olun

İş yerindeki ilişkileri güçlendirmenin en iyi yolu; insanların söylediklerine kulak verip dikkate almaktır. Özellikle meslektaşlarınızla ve patronunuzla, onlarla beraber bir şeyler öğrenmek için vakit harcayın. Örneğin, kişisel yaşamları, üzerinde çalıştıkları işler, ilgi ve güçlü yönleri nelerdir? Unutmayın, etkin dinleme yeteneği ise sanat ve bilgi birikimi gerektirir.

Bunu, diğer kişinin ihtiyaçlarını düşünerek, yaparsanız, kişinin hikayesi anlam ve derinlik kazanır. Sizin için ters bir durumu mu ifade ediyor yoksa karşılıklı menfaatlerle bağlantılı mı bunu anlarsınız. İş ya da kişisel arayışlar için fırsatlar belirleyebilirsiniz.Ve bir yönetici iseniz, çalışanlarınızın diğer projelere daha fazla katkıda bulunma fırsatlarını tanıyabilirsiniz.

5. Kendinize sevinçlerinizi yaşamak için fırsat verin

Her zaman gerçekten pozitif ve mutlu olan insanların etrafında bulunun. Hayatın tadını çıkaran kişilerden öğreneceğiniz çok şey var. Hayatlarına renk katmak ve mutlu olmak için komik paylaşımlar içeren hikayeleri ve bu tarz kitapları okurlar.

Bulaşıcıdır ve bir zamanlar için rahatsız edici olarak görünen bu durum, şimdi otantik olarak anılır. Yaşamın tadını sonuna kadar çıkarmayı tercih ederler. Onlardan biri olmak istiyorsanız, enerjilerine, tutkularına ve yaşam coşkularına ortak olun.

Bu kişiler, insanları ve nedenleri sorgulamaksızın sevinci yaşarlar. Adalet, barış, eşitlik, temiz hava, çocuk hakları, hayvan hakları ve başkalarının hayatında olumlu bir fark yaratacak her şey için savaşırlar. Bakım evlerini ziyaret eder, yalnız insanlarla yemeklerini paylaşır ve sığınma evlerinde gönüllü olurlar.

Açıkçası, eğlenceli bir kişinin hedefleri önce gelir ve bu insanlar doğal olarak motive edici bir yapıya sahiptirler. Ellerinden gelenin en iyisini elde etmek için hedefe odaklıdırlar. Fakat aynı zamanda, başkalarına yol göstermek için ilham da verirler. Kendi sorunlarıyla uğraşırlar, ancak bir başkasının başarılı olması için de destek olurlar.

Onlar ömür boyu öğrenmeyi seçmişlerdir. Neşeli insanlar, öğrenmeyi asla bırakmazlar ve asla her şeyi bildiklerini varsaymazlar. Bu yüzden başkalarının bilgeliklerinden faydalanmak ve yeni şeyler öğrenmek isterler. İnsanlar kendileri hakkında konuşmayı severler ve neşeli insanlar da onlara izin verecek kadar akıllıdır! Bu kişiler, “sizden öğrenmek istiyorum” adlı alçak gönüllülük hareketiyle ortaya çıkarlar.

Peki sonuç olarak sizler, hayatınızı iyileştirmek için ne gibi seçimler yaptınız?

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*