Zeki insanların kendilerine her gün söyledikleri 10 cümle

En yaygın yanılgılardan biri, çok bileni çok zeki sanmaktır. Oysa cansız bir makine bile milyonlarca bilgiyi hafızasında tutabilir; ancak zeka çok daha farklı bir boyuttur.

Zeki insanlar, akıllı ve aktiftir. Bilgiye ve öğrenmeye açtırlar. Kendilerine ve çevrelerindeki insanlara saygı duyarlar. Lafla peynir gemisinin yürümediğini bilirler, başarıya giden yolda hareket olması gerektiğini bilirler. Bu sebeple, şu on cümleyi sık sık kurarlar.

1. Kimse yapmak istemiyorsa, ben yaparım.

Zeki kişi, farkını göstermek için en kısa yolun başkalarının yapmayacağı işleri yapmadan geçtiğini bilir; çünkü insanlar bu yolların zor olduğunu düşünür. Zeki insan ise bu yolu yeni bilgi kaynağı olarak görür.

2. O kadar da kötü değildi!

Her kayıp, yeni bir şeyler öğrenebilmek ve zorlukları atlatma yollarını keşfetmek için bir fırsattır. Problemler kaçınılmazdır; problemlerle ilgilenmek, işinizi kolaylaştırır.

3. Bugün hepsini bitiremesem de, en azından başlamış olurum.

Ertelenen planların değeri yoktur. Bu yüzden, bugün ilk adımı atmak, yarın yeni adımları kolaylaştıracaktır.

4. Az laf, çok iş.

Sürekli olarak başarıları hakkında konuşan insanlar, bu yolla kendilerini daha değerli kıldıklarını sanırlar. Çok övünmeden bildiğini yapmak, zeki insanların yapacağı şeydir.

5. Başkalarının fikirleriyle kendi canımı sıkamam.

Bu sizin hayatınız, bu yolu siz seçtiniz. Yakınınızdakileri dinleyebilirsiniz ama bu her dediklerini yapacaksınız anlamına gelmez. Daha yabancı kişilerin ise sizin hakkınızda söz söyleme hakkı yoktur.

6. Sana hepsini göstereceğim!

Bazen sinirlenmek de, bir şeyler yapma konusunda pimi çeken şey olur. biraz çocukça gelebilir ama esasında işe yarıyor.

7. Yarattığım şey mükemmel olmayabilir ama benim için yeterli.

Mükemmeliyetçiliğe olan takıntı, yaratım ve aksiyon alma sürecini engeller. Siz kulağınızı bu tarz şeylere kapayın. Elinizden geldiğinin en iyisini yapmaya devam edin.

8. Bir dahaki sefere daha iyisini yaparım.

Bir şeyi iyi yaptığınızı düşünüyorsanız, durmayın. Her gün daha iyiye götürmek için çalışın.

9. Birine içten teşekkür etme konusunda hiçbir çekince yaşamam.

Başkalarıyla mutluluğunu paylaşan kişiler, daha mutlu yaşarlar. Burada sıradan bir “teşekkürler” demekten bahsetmiyoruz. Daha içten olmak gerekiyor.

10. Ne kadar denersem, o kadar iyi olurum.

Bazen kendimizi bazı noktalarda yetersiz görürüz; ancak bu durum her zaman yeterlilik ya da beceriyle alakalı değildir. Başarı, çok çalışmayla elde edilebilir.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*