Başarılı Kişilerin Asla Söylemeyeceği 7 Şey

İşte hak ettiğiniz başarıları elde etmek için kelime hazinenizden çıkarmanız gerekenler.

Küçük bir işi yürütürken veya başkasına çalışırken bile herkes yaptığı işlerde başarılı olmak ister. Ancak arzuladığınız başarıları elde etmek isterken aslında çok önemli olan bazı şeyleri göz ardı etmiş olabilirsiniz. Yaptığınız işlerde küçük bir sözcük değişimi bile işlerinizin sonucunda önemli etkiler yaratır. İstemeden de olsa yanlış kullanılan negatif bir sözcük başarılarınızı önemli derecede etkiler. Bu yüzden her zaman çok dikkatli olmalı ve yanlış sözcük seçiminin kaderinizi etkilemesine izin vermemelisiniz.

İşte kariyerinizde daha önemli noktalara ulaşmak için kelime hazinenizden çıkarmanız gereken sözcükler:

“Yapamam.”

Bu sözcük “pes ediyorum” ile aynı anlama geliyor. Bu bir patronun veya müşterinin talebine verilecek bir cevap olamaz. Problemin zorluğu ne olursa olsun bu probleme siz veya ekibinizde bulunacak deneyimli kişilerle çözümler üretecek fikirler geliştirmeniz gerekir. Sunduğunuz çözümlerin genişliği sizi daha değerli kılacaktır.

“Her zaman böyle yaparım.”

Her zaman her işe sürekli aynı işlemleri uygulamak ve bunu dile getirmeniz aslında sizin yaratıcı olmadığınızı ve kişisel gelişime kapalı olduğunuzu açıkça dile getirmeniz anlamına geliyor. Sürekli gelişen ve değişen iş yaşamında sürekli aynı yöntemleri uygulamak mümkün değildir. Gelişen ve değişen dünyada sizin de kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir aksi durumda bu yarışta geride kalırsınız.

“Bu sadece bir dakika sürer.”

Bir dakika çok kısa bir süredir ve süre zarfında gerçekten yapılacak işlem sayısı çok azdır. İşlemin belirtilen süre zarfında gerçekleşmemesi güvenirliliğinizi kaybetmenize sebep olabilir ve bu kariyeriniz de başarılar elde etmenizde büyük bir engel olacaktır. Bu yüzden bu cümleyi sık sık kullanmaktan kaçınmalısınız.

“Benim hatam değil.”

Sorumluluktan kaçan biri ile çalışmayı veya bu kişinin müşterisi olmayı kimse istemez. Hatalarını kabul etmek bir karakter gerektirir ve karakterinizin gelişmesi karşılaşılan sorunlardan öğrenilen bilgilerle gelişir. Bir işverenin veya bir müşterinin bir çalışandan beklentisi sorunları başkasına yüklemek yerine çözüm odaklı olmasıdır. İşveren veya müşteri bu nitelikte olan kişilere karşı daha saygılıdır. Sorumluluktan kaçınmak ve suçu başkasına yüklemek için kullanılan bu cümle aslında sizi daha kötü bir pozisyona sokacaktır. Bu yüzden sorumluluktan kaçınmak yerine sorunların çözümüne odaklanmanız ve bu tarz bir cümle kullanmaktan kaçınmalısınız.

“Bu benim işim değil.”

Talepler, ekonomi ve toplum sürekli değişiyor. Mevcut pozisyonda çalışmayı seçerken muhtemelen belirli iş ve görevleri yürütmek üzere görevlendirilmişsinizdir. Ancak iş yerinde başladıktan sonra işvereninizin oluşan talep üzerine sizi başka alanlarda görevlendirmesi veya bu güne kadar yaptığınız işlerden farklı işleri size yönlendirmesi mümkündür. Bu tarz bir görevlendirmeye yönelik direk olarak görev tanımlarınızdan biri olmadığını belirtmeniz sizi negatif biri olarak gösterecektir. Bu tarz bir yaklaşım yerine verilen görevin detayına inerek yapabileceklerinizi iyice analiz edip mümkün olduğunca verilen görevi en iyi şekilde yapmanız sizi yapıcı biri olarak gösterecektir. Eğer verilen görev bilgi ve birikiminiz dışında bilgi gerektiriyorsa bunu daha farklı bir şekilde işvereninize izah etmeniz gerekmektedir.

“Bu adil değil.”

Hayatta her şey adil değildir eğer yeni fark ettiyseniz gerçek hayata hoş geldiniz. Kişisel hayatta olduğu gibi iş hayatında da sık sık fark edeceğiniz üzere adalet eksikliği vardır. Bu konuda sürekli şikayet etmek yerine sorunlara eylemci ve çözüm odaklı yaklaşmalısınız. Belki de hak ettiğinizi düşündüğünüz pozisyona sizden daha az hak eden biri geçecektir, acı ama gerçek hayat budur. Bu tarz gelişmeler karşısında moralinizi bozmak yerine siz sadece işinizi daha iyi yapmaya çalışmalısınız zira bu alanda yapacağınız tek şey işinize daha sıkı bağlanmaktır. Diğer türlü yapacağınız her şey size ve kariyerinize daha çok zarar verecektir.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*