Başarılı Web İçerik Editörlerinin 4 Temel Alışkanlığı

Dijital platformlarda her gün daha iyi ve daha yaratıcı pazarlama ve içerik geliştirme yolları var. Bunun mimarları elbette içerik pazarlaması alanında çalışan web içerik editörleridir. Oluşturulan yaratıcı içerik her geçen gün o kadar güzelleşiyor ki sosyal medyada paylaşım kayıtlarını kısa sürede görmeye alıştığımızı söyleyebiliriz.

Sosyal medya gündemini belirleyen bu perde arkası insanlar, “içerik” ve “pazarlama” nın bir araya gelip başka bir sektör haline gelmesine neden oldu. Peki iyi bir içerik editörü olmak için ne gerekiyor? Bunun cevabı herkes için farklılık gösterebilirken, her sektörde görebileceğimiz temel özellikler de var; deneyimin yansıması ve deneyimle elde edilenlerin işe yansıması gibi…

Bunun dışında her içerik oluşturucunun çalışmalarında benimsediği, işlerini kolaylaştıran bazı yöntemler vardır. İşte bazı örnekler…

1. Güncel tutmak
Elbette bir içerik editörünün işiyle ilgili planlar yapabilmesi için yapması gereken ilk şey sektörün gündemini takip etmektir. Bilgileri güncel tutmak ve trendleri takip etmek, içeriğin öncelikle sektörde güncelliğini yitirmemesini sağlar.

Bunu yaparken sadece güncel gündeme değil geçmişe de bakmakta fayda var. Endüstrinin bu noktaya nasıl geldiğini ve hangi süreçlerden geçtiğini bilmeden bugün anlamak mümkün olmayabilir. Başarılı bir içerik pazarlaması için hedef kitlenizin hangi süreçleri geçtiğini ve daha önce hangi ürünleri kabul ettiklerini görmeniz gerekir.

Feedly gibi bir araç, bu verileri toplamak ve güncel yayınları tek bir platformdan takip etmek için yararlı olabilir. Böylece takip ettiğiniz sektörle ilgili bloglardan güncel haberleri görebilirsiniz.

2. Düzenli yaz
Sık sık yazmak hem parmaklarınızı hem de zihninizi çalıştırır; Düşünmenizi ve yaratmanızı kolaylaştırır. Elbette bu, her gün sektörle ilgili sayfalar ve sayfalar yazdığınız anlamına gelmez. Aklınızdakileri yazmak için her gün en az 10 dakika harcamaktan yararlanabilirsiniz.

3. Orijinal olmak
Günümüzde en basit mesajı, tweeti, fotoğrafı bile kopyalayıp kendi eseri olarak sunan o kadar çok kullanıcı var ki, bu bilgi kirliliği nedeniyle internet üzerinden ulaştığınız sektör bilgilerinin ve paylaştığınız fikirlerin özgün olması çok önemli. Konuyla ilgili daha önceki paylaşımlardan da farklı kaynaklardan faydalanmak gerekiyor. Ancak bu kaynaklardaki bilgileri aktarırken bile takipçilerinizin kendi fikirlerinizden bahsetmesi ve yorumlarınızı eklemesi önemlidir.

4. Soruşturmak
Farklı içerikler üreten ve dijital dünyanın gündemini belirleyen editörleri tasarımcı olarak görmek yanlış olmaz. Bu bağlamda, sadece içerik editörleri değil, tüm alanlardaki tasarımcılar genellikle meraklıdır. Bazen bu doğuştan gelen bir kişilik özelliği olabilir ve bazen sektörde olmanın onlara kazandırdığı faydalı bir alışkanlık olabilir. Merak onlara büyük kapılar açar; etkili içerikler hazırlamalarını sağlar. Bu nedenle, iyi bir içerik editörü olmak için, cevapları almadan önce soru sormayı ve soruları bırakmamayı göreviniz haline getirebilirsiniz. Ayrıca zihni okumak, araştırmak, egzersiz yapmak ve güncel tutmak düşünme gücünüzü ve algınızı güçlendirir.

Günümüzde “içerik” dijital pazarlama stratejilerinin can damarı haline gelmiştir. Artık satış rakamları, içeriğin ne kadar iyi veya kötü olduğuna göre belirleniyor. İyi bir içerik editörü olarak, kendinizi belirli alışkanlıklarla aktif tutmak, kaliteli içerik oluşturmanız için yeni yollar açabilir.

Mehmet Abacı hakkında 1024 makale
Merhaba! Gazeteci, İçerik Üreticisi ve Web Tasarımcısıyım. İnternetten bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ve içerikler üreterek blog makaleleri yazıyorum. Biltek İnternet Hizmetleri'nin kurucusuyum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*